Што ако читателите со отпечатоци од „Андроид“ и „Ајфон“ не се безбедни?

https://techiemoe.com/wp-content/uploads/2020/07/Што-ако-читателите-со-отпечатоци-од-„Андроид“-и-„Ајфон“-не.png

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Што ако читателите со отпечатоци од „Андроид“ и „Ајфон“ не се безбедни?

Според неодамнешната студија, многу од читателите на отпечатоци од современи паметни телефони не би биле безбедни и лесно заобиколени

Некои истражувачи од Универзитет во Yorkујорк и државен универзитет во Мичиген донесоа на виделина некои од нивните студии кои истакнаа колку е модерно Читателите на отпечатоци од прсти, инсталирани на паметни телефони Android и iPhone, не се безбедни и 65% од пати беше можно да се заобиколи овој безбедносен систем.

Резултатите од тестот беа објавени во добро познато списание за индустрија во текот на минатиот месец, а можна е и заобиколување на овие системи поминувајќи само дел од стапалото дигитален.

Бидејќи огромното мнозинство поголемиот дел од Android паметни телефони и исто така iPhone-и го базира скенирањето на отпечатокот, само на дел од прстот, а не на целиот прст со помош на аголно мапирање на папиларниот дизајн на прстот и што не дозволува да биде 100% сигурен дека е прст на сопственикот затоа што губи многу на уникатните карактеристики на прстот.

За време на интервјуто со Телеграф, Насир Мемон, еден од авторите на истражувањето, објасни дека системите чуваат повеќе прсти и започнувајќи од мастер принт е можно да се отклучи паметниот телефон лесно за операторите во овој сектор.

Сепак, „Епл“ прецизираше дека преписката случаен случај со друга личност е 1 на 50.000 но исто така е насочено кон тоа дека Touch ID и другите безбедносни системи овозможуваат вметнување на само еден број ограничени обиди за пристап со што се блокираат неправилни обиди и заштита на паметниот телефон.

Очигледно нашиот совет е да го искористиме лозинка или пин за да го заклучите паметниот телефон, вметнете неколку прсти на регистрирајте го отпечатокотактивирајте ги безбедносните системи како што се Најдете го мојот iPhone да остане уште побезбеден.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!