Што е Анимаџи? Како да креирате и користите AppleEmoji анимации

Apa itu Animoji? Cara membuat dan menggunakan AppleEmoji animasi

AppleAnimoji е прилагодена, анимирана верзија на популарниот лик за емоции. Користете ја карактеристиката на системот за препознавање лице на Apple на Apple за да креирате 3Д емоции што ги рефлектираат вашите сопствени изрази на лицето.

Можете да ги креирате и споделите со други корисници на Apple преку апликацијата Messages и додека има само неколку достапни во 2017 година кога беа први активирани, сега има неколку, како и Memojis кои можете да ги прочитате сите во наши посебни карактеристики.

Еве што треба да знаете за Анимаџи и за тоа како работи.

Што е Apple Animoji?

AppleAnimoji е специјална анимирана порака што го користи вашиот глас и го рефлектира вашиот израз на лицето – барем така го опишува Apple.

Дали некогаш сте користеле такви кул леќи на Snapchat? Па, карактеристиката „Анимајџи“ на Apple работи многу слично – тоа е само што наместо да се засноваат на специјални маски што ги разви Snapchat, тие се засноваат на популарни емотикони.

Постојат повеќе од 20 емоции, вклучително и измет, панди, свињи, роботи и духови. Тие во основа го рефлектираат изразот на твоето лице. Значи, кога ќе го придвижите лицето и ќе разговарате, тие ќе го сторат истото, во реално време.

Што е Анимаџи? Како да креирате и користите AppleEmoji анимации 1

Како работи Анимаџи?

Лична карта

Face ID е одлика за препознавање лице развиена од Apple. Тој беше лансиран во 2017 година на iPhone X, но може да се најде и на iPhone XR, iPhone XS и iPhone XS Max и исто така ќе биде на претстојниот iPhone.

За да овозможите лична карта, Apple Crams го вчитува својот хардвер во мала област на горниот дел од екранот на iPhone што е компатибилен. Оваа област е наречена систем на фотоапарати TrueDepth и се состои од осветлувачи на поплави, инфрацрвени фотоапарати, предни камери, проектори за точки, сензори за близина, сензори за околината, звучници и микрофони. Кога погледнете iPhone со Face ID, влегува системот за камера TrueDepth.

Animoji го користи системот за камера TrueDepth користен за лична карта, како и чипови во компатибилни iPhone телефони, за да фати и анализира повеќе од 50 различни мускулни движења на вашето лице. Потоа, го рефлектира вашиот израз во различни емоции за производство на анимаџи.

 • Со што се соочува Apple ID и како работи?

Што е Анимаџи? Како да креирате и користите AppleEmoji анимација 2

Како создавате и споделувате Animoji?

Animoji е достапен во апликацијата Messaging на компатибилни iPhone телефони што работат со iOS 12 и повеќе. Можете да креирате и уредувате Animoji на цел екран, и ќе се анимира во реално време пред да го испратите како порака.

Кога ќе го испратите, примателот ќе го прими како видео јамка со аудио.

Еве како да креирате и споделите Animoji:

 1. Отворете ја пораката за апликација на Apple.
 2. Допрете ја иконата со App Store веднаш до полето за текст во низата за разговор.
 3. Допрете ја иконата Animoji (мајмун) од изборот на апликации на App Store.
 4. Кога гледате компатибилен iPhone, движете се на емотиколот што сакате да го смените во Анимаји
 5. Донесете го лицето на екранот и притиснете го црвеното копче за снимање.
 6. Допрете го копчето за испраќање (сина стрелка) за да испратите Animoji.

Што е Анимаџи? Како да креирате и користите AppleEmoji анимација 3

Кои емотици работат со Анимаџи?

Можете да креирате Animojis од следниве емоции на компатибилни iPhone-а: affирафа, ајкула, був, свиња, мајмун, робот, мачка, куче, вонземјанин, лисица, нечистотија, свиња, панда, глувче, пилешко, еднорог, лав, змеј, череп, Мечка, Тигар, Коала, Диносаурус, Дух. роботи, вонземјани, кучиња, мачки, мајмуни, свињи, лисици, измет, панди, кокошки, глувци, еднорози, лавови, мечки, змејови или черепи.

Се сомневаме дека повеќе ќе бидат додадени со текот на времето.

Што е Анимаџи? Како да креирате и користите AppleEmoji анимација 4

Кои уреди го поддржуваат Анимаџи?

Секој со iOS 11 или понова може да прима и да ги гледа Animoji, но за да ги креирате и споделите, потребен ви е Apple уред со Face ID. Списокот на iPhone кои се компатибилни со лична карта е:

 • Apple iPhone X
 • Apple iPhone XS
 • Apple iPhone XS Max
 • Apple iPhone XR

Што е со Мемоџи?

Мемоџи е персонализиран „Анимаџи“. Ова може да изгледа точно како вас (или вашата верзија со, да речеме, жолта кожа, сина коса, моркови, шетање, машка пунџа или каубојски капи).

Кога ќе го прилагодите вашиот Memoji да ви одговара, без разлика дали ја менувате формата на главата, веѓите или бојата на очите, ќе видите дека Memoji се менува во реално време преку вградената алатка за создавање пораки Memoji. За да дознаете повеќе за тоа како Memoji работи, видете во упатството за џеб-лента.