Што можете да очекувате од следната генерација на игри

Што можете да очекувате од следната генерација на игри

Иднината на игри никогаш не била поинспиративна. Креативноста во играта се развива. Новите услуги ви овозможуваат да пронајдете повеќе игри – и да ве приближат до игрите, креаторите и панделките што ви се допаѓаат. Облакот создава одлични можности за проследување игри со квалитет на конзола и игра со луѓето што ги сакате, каде и да сакате. И за многумина од нас, ништо не е поинспиративно од почетокот на новата генерација на конзоли.

Знаеме дека очекувате следната генерација на конзоли да постави нови стандарди за графичка моќ и брзина на обработка, собирајќи се заедно во игри што изгледаат неверојатно и се чувствуваат живи. Ова ќе биде одредено од визуелно извонреден и веднаш потопен свет, со иновативни скокови во процесорот, графичкиот процесор и технологијата за складирање за да ви овозможи беспрекорен пристап до нови приказни и нови креатори постојано.

Ние користевме Xbox Series X во нашата внатрешна програма „Takehome“ и беа енергични од повратните информации што ги добивме. На Xbox, ние ја цениме отвореноста и транспарентноста со вас, и јас сум горд да споделам детали за некои од технологиите што ги активиравме за следната генерација и се надеваме дека ќе споделиме похрабро додека се движиме кон Е3.

Супериорна рамнотежа на сила и брзина

Во споредба со претходната генерација, Xbox Series X претставува баланс на сила и брзина што е супериорен во дизајнот на конзолата, унапредувајќи во сите области на технологијата да донесе извонреден, динамичен, жив свет и да ги минимизира сите аспекти што можат да ве одведат од искуство. Наша задача во тимот на Xbox е да му дадеме на тимот алатките што им се потребни за да ги постигнат своите амбиции и да ја искористи моќта на конзолите со ефикасност, од кои некои детали денес. Суровината е само дел од приказната:

 • Прилагодено процесор за следна генерација: Xbox Series X е нашата најмоќна конзола напојувана од нашиот процесор дизајниран специјално за подобрување на најновата архитектура на Zen 2 и RDNA 2 на AMD. Овозможува четири пати поголема моќност за обработка на Xbox One и им овозможува на развивачите да користат 12 перформанси TFLOPS GPU (единица за обработка на графика) – двојно поголема од Xbox One X и повеќе од осум пати поголема од оригиналната Xbox One. Xbox Series X претставува вистински скок во генерацијата во обработката и графичката моќ со софистицирани техники кои произведуваат повисок фремат, поголем, пософистициран свет на игри и нуркачко искуство за разлика од сè што се гледа на конзолата за игри.
 • Засенчување на променлива стапка (VRS): Нашата патентирана форма VRS им овозможува на развивачите поефикасно да ја искористат целата моќност на Xbox серија X. Наместо да ги трошат GPU-циклусите униформно за секој пиксел на екранот, тие можат да дадат приоритет на индивидуалните ефекти врз одредени карактери на играта или важни објекти на животната средина. Оваа техника произведува постабилна стапка на рамка и поголема резолуција, без влијание врз конечниот квалитет на сликата.
 • Хардвер забрзана DirectX Raytracing: Може да очекувате подинамична и реална околина поддржана од DirectX Raytracing, што е забрзано со хардвер – прва за конзола за игри. Ова значи вистинско осветлување, точна рефлексија и реална акустика во реално време додека го истражувате светот на играта.

Потопување во блиц

Следната генерација на конзоли ќе биде одредена со повеќе игра и помалку чекање. И кога ќе започне играта, знаеме дека многу гејмери ​​бараат многу ниска латентност да бидат што е можно попрецизни и прецизни. За таа цел, тимот го анализираше секој чекор помеѓу играчот и играта, од контролорот до конзолата до дисплејот и праша како можеме да го направиме тоа побрзо.

 • Складирање на SSD: Со нашите SSDs со најновата генерација, скоро се засилува секој аспект на игра. Светот на играта е поголем, подинамичен и наполнет со блиц и брзото патување е токму тоа – брзо.
 • Брзо продолжение: Новата функција Quick Resume ви овозможува да продолжите неколку натпревари од суспендирана состојба скоро веднаш, ве враќајќи се таму каде што сте биле и што работевте, без да чекате низ стариот екран за вчитување.
 • Влезен динамичен латентност (DLI): Ние ја оптимизираме латентноста во гасоводот плеер-кон-конзола, започнувајќи со нашиот Xbox Wireless Controller, кој го користи нашиот протокол за безжична комуникација со висок пропусен опсег кога е поврзан со конзолата. Со Dynamic Latency Input (DLI), нова функција која го синхронизира влезот директно со она што се прикажува, контролите се уште попрецизни и одговора.
 • HDMI 2.1 иновација: Ние се здруживме со HDMI-форумот и ТВ-производителите за да го овозможиме најдоброто искуство во игри преку функции како што се Автоматски режим со ниска латентност (ALLM) и Променлива освежување стапка (VRR). ALLM им овозможува на Xbox One и Xbox Series X автоматски да го постават дисплејот што е поврзан со режимот со најниска латентност. VRR ги синхронизира стапките на освежување на дисплејот со стапките на рамките на играта, одржувајќи непречни визуелни страни без кинење. Обезбедува минимална бавноста и најодговорно искуство за игра.
 • 120 fps поддршка: Со поддршка до 120 fps, Xbox Series X им овозможува на програмерите да ги надминат стандардите за излез од 60 fps кои поддржуваат висок реализам или брзо дејство.

Компатибилност на игра за следната генерација

Придобивките од следната генерација на конзоли се прошируваат во сите правци, донесувајќи поголема визуелна верност и зголемена брзина на вчитување на постојното наследство за игри, заедно со нови игри. Ние ја продолжуваме нашата заложба за компатибилност со Xbox Series X и инвестираме во технологии кои ја олеснуваат сопственоста на игри од генерација на генерација.

 • Четири генерации игри: Нашата заложба за компатибилност значи дека постојните игри Xbox One, вклучително и Xbox 360 компатибилни со оригинални игри со назад, и изгледаат и играат подобро од порано. Вашите омилени игри, вклучително и наслови на Xbox Game Pass, искористете ги предностите на поголема рамка, побрзо време на оптоварување, подобрена резолуција и визуелна верност – сите без потреба од работа на развивачот. Вашите додатоци за игри Xbox One исто така се појавуваат со вас.
 • Паметна испорака: Оваа технологија ви дава моќ да купите игра еднаш и да знаете – без разлика дали играте на Xbox One или Xbox Series X – ја добивате вистинската верзија на таа игра на кој било Xbox што играте. Ние се обврзуваме да користиме паметна испорака на сите наши ексклузивни наслови на Xbox Game Studios, вклучително и Здраво Бесконечно, осигурувајќи се дека треба само да купите една титула еднаш за да ја пуштите најдобрата верзија достапна за која било конзола Xbox што ќе ја изберат. Оваа технологија е достапна за сите развивачи и издавачи, и тие можат да изберат да ја користат за наслови што ќе бидат објавени прво на Xbox One и подоцна ќе дојдат во Xbox Series X.
 • Xbox игра помине: Покрај игри од четири генерации конзоли, нашата водечка услуга за претплата за игри, Xbox Game Pass, ќе продолжи да ги има нашите игри од прва рака, како Здраво Бесконечно, Вклучувајќи во моментот на објавување. Со нетрпение ги очекуваме милиони од вас кои го доживуваат портфолиото на Xbox Game Pass и се потопуваат во длабоката библиотека на високо квалитетни игри, играјте ги игри што ги сакате сега и исто така ја пронајдете следната голема авантура.

Генерација со играчи во средина

Xbox Series X е нашата најбрза, најмоќна конзола, дизајнирана за следната генерација на конзоли што ве прави центар. Ова значи искуство со висока верност во игри, оградено во мирен и смел дизајн, со можност да пронајдете илјадници игри во четири генерации, сите со повеќе игра и помалку да чекате.

Без разлика дали тоа овластува исклучителни креатори на нашите 15 Xbox Game Studios, предизвикува откритие на играта со Xbox Game Pass, или проширува што и каде можете да си играте со Project xCloud, Team Xbox значи патека без триење помеѓу играчите и најдобро искуство на извонредни уметнички форми. ние мора да понудиме. Xbox Series X претставува иста обврска за играчи кои сакаат да бидат потопени во игри кои исто така изгледаат и се чувствуваат подобро од порано.

Не можеме да чекаме да споделиме повеќе детали за новиот Xbox со вас во наредните месеци.