Што се случи со Некурс? Најголемиот ботнет во светот

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Некурси тоа е најголем ботнет во светот што е основа за испраќање милиони пораки за спам и малициозен софтвер низ целиот свет, што го користат неколку мрежни криминални групи.

Тој е најактивниот ботнет на Интернет, според неодамнешната истрага на „Мајкрософт“, зафатил околу 6 милиони компјутери и кој преку несвесна активност на погодените компјутери ќе ви овозможи да ја користите компјутерската моќ за испраќање пошта и малициозен софтвер низ мрежата. .

Се чини дека секако опасниот ботнет неколку дена ја прекина својата активност и никој не знае зошто на мрежата.

Нексури, кои тој ги заразил добро преку неговиот rootkit шест милиони Windows компјутери дозволено да се добие далечински управувач на машините, но се чини дека контрола и команда (C&C) се состоеше од софистициран ботмастерски систем ќе беше деактивиран и никој не ја врати контролата.

Всушност, преку C&C, ботнет останува активен на мрежата која е одговорна за координација на дистрибуцијата на пораки за спам и малициозен софтвер, како што е тројанскиот банкарство. Драјдекс и откуп Заклучен

Дури и најголемите експерти не се во состојба да го разберат исчезнувањето на контролниот центар што може да се проследи на апсење на а банда од околу 50 хакери, одговорен за кражба на над 1,7 милијарди рубли (повеќе од 22 милиони евра) на банки и институции на Русија и Украина, преку тројанец наречен демне минатиот 1 јуни.

Иако не е позната таинствената врска престанокот на дејноста останува мистерија или дека некој дефинитивно го извадил ботнетот без услуга.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!