10 класични аниме заслужуваат да бидат видени и прегледани

Руруни Кеншин (Извор: Аниме Јунајтед / Репродукција)

1990-тите беа пресвртница за светот на аниме: Јапонските слики дојдоа да се одразуваат на позрели приказни со импресивни ликови, произведувајќи одлични класици. Минатите анимации се груби и помалку остри одошто се денес, но заплетот е многу софистициран. Не се сомневаме дека наративите од оваа ера ја поставуваат основата на модерното аниме, што го поттикнува креацијата достапна денес.

Помладата публика можеби нема да има пристап до многу од класичните јапонски анимации од таа ера, па затоа подготвивме список на најпознатите аниме што вреди да се види (повторно или за прв пат!). Еве 10 опции за икони со икони. Дали сте виделе

Каубојот Бебоп се емитува во 1998 година и има 26 епизоди кои ја носат приказната за четири ловци на награди кои патуваат заедно во вселената, во потрага по авантури и пари. Серијата ја опфаќа реалноста која комбинира научна фантастика со елементи на западниот и мафијашки жанрови. Ликот е длабок и незаборавен, па дури и со многу акциони и борбени сцени, заплетот истражува драматични и филозофски моменти. Каубојот Бебоп е култен класик и е една од насловите што поставува преседан за ново аниме, избегнувајќи жанровски клишеа.

Каубојски Бибоп (Извор: IGN / Репродукција)
  • Руруни Кеншин: Меиџи Кенкаку Романтан

Руруни Кеншин е објавен во 1996 година и вклучува 95 епизоди кои ја раскажуваат приказната за Батушаи, легендарниот убиец кој го напуштил својот животен стил, водејќи нормален живот по долгата војна во Јапонија.Самураи живеејќи мирно како Кеншин Химура сè додека новата закана од минатото го принуди да се брани неговите нови идеали. Руруни Кеншин е класичен аниме за акција и во Бразил е познат како Самурај X.

Руруни Кеншин (Извор: Аниме Јунајтед / Репродукција)Руруни Кеншин (Извор: Аниме Јунајтед / Репродукција)

Кошарското овошје е направено кон крајот на 90-тите и беше лансирано во 2001 година и го раскажува животот на Торо Хонда, 16-годишна тинејџерка. Приказната има 26 епизоди и ги покажува нивните односи со училишните пријатели Јуки Сохма и Шигуре Сохма, мистериозни членови на семејството кои кријат темни тајни. Тору најде ужасно проклетство: Ако некоја Сома е прегрната од некој од спротивниот пол, тој привремено се преобразува во едно од зодијачните животни. Анимацијата носи чувство на радост поради оптимизмот на девојчето.

Овошје со кошница (Извор: Сири Нерд / репродукција)Овошје со кошница (Извор: Сири Нерд / репродукција)

Fushigi no Umi no Nadia е аниме објавено во 1990 година и има 39 епизоди. Анимацијата се одвиваше во алтернативна верзија од 1889 година, време на голем технолошки пробив. Оваа приказна е заснована на романот 20 000 лиги под морето и раскажува како Надија со помош на еден млад изумител ,ан се обидел да го заштити светот од опседниот непријател со тоа што ќе ја врати античката империја Атлантис. Ова е серија авантури кои се фокусираат на поморското истражување.

Фушиги не Уми не Надја (Извор: Кутија за лансирање / репродукција)

Neon Genesis Evangelion беше објавен во 1995 година и има 26 епизоди поставени во пост-апокалиптичната иднина 2015 година. Земјата на работ на уништување е нападната од суштества познати како „ангели“. Последната надеж да се бориме со нив е во рацете на Нерв, специјален агент и неговиот Евангелизам, џиновска машина управувана од деца. Оваа анимација има епска битка и е херојска приказна на момчето, Шинџи Икари, кој ќе стане легенда возејќи Единица Евангелион 01.

Нео-генеза Евангелион (Извор: Вокс / Репродукција)Нео-генеза Евангелион (Извор: Вокс / Репродукција)

Јапонската анимација Берсерк се емитуваше во 1997 година и се појави на 25 епизоди. Оваа приказна е темна фантазија и ја раскажува експлоатацијата на Гутс црниот мечувалец, платеник со неспоредливи вештини да се бори за Грифит и неговата војска, Хок Флок. Овој аниме вклучува брутални и апокалиптични сцени и многу убава и натприродна саундтрак.

Берсерк (Извор: Стрип / книга за репродукција)Берсерк (Извор: Стрип / книга за репродукција)

Ју Ју Хакушо беше објавен во 1992 година и има 112 епизоди кои го раскажуваат животот на Јусукеке Урамеши, непослушен тинејџер, кој беше принуден да порасне и да порасне. Еден ден, 14-годишното момче го спаси животот на едно момче на патот и, заради својата жртва, ја доби одговорноста да биде „духовен детектив“ од Коенма, наследник на престолот на духовното царство. Под водство на богот на смртта на Ботан, Јусуке го запре злото присуство на Земјата. Цртаниот филм има добиено неколку награди од Гран При на Аниме Аниме.

Ју Ју Хукушо (Извор: Делфи / Репродукција)Ју Ју Хукушо (Извор: Делфи / Репродукција)

Тригун е аниме објавен во 1998 година со 26 епизоди поставени во далечната планета Гунсмоке. Во атмосфера инспирирана од западноамериканскиот жанр, оваа приказна нè носи Ваш Стампед, човек со одличен подарок во главата, за тоа што е суров негативец кој го уништи целиот град за забава. Сепак, Ваш тврди дека никогаш нема да одзема животи и да избегне насилство на кој било начин. Иако има болно минато, протагонистот не ја губи својата смисла за хумор. Тригун носи многу длабочина на својата заговор, достојна да биде класика.

Тригун (Извор: Волхере / Репродукција)Тригун (Извор: Волхере / Репродукција)

Cardcaptor Сакура се емитуваше во 1998 година и има 70 епизоди кои ја носат приказната за Сакура Киномото, 10-годишно девојче кое открило мистериозна книга со комплет картички. Откако случајно издаде силни картони, Сакура беше назначена да ги врати, бидејќи тие претставуваа голема опасност за светот. Со нејзината најдобра пријателка Томојо Даидуи и со водството на Керо-Чан, Сакура мора да научи да ја балансира својата нова тајна задача со секојдневните проблеми на една млада девојка. Ова е класичен аниме што разговара за магичниот жанр на жените.

Картокатор Сакура (Извор: Ден на гек / репродукција)Картокатор Сакура (Извор: Ден на гек / репродукција)

Серијалот „Experiments“ е анимација која беше објавена во 1998 година со 13 епизоди и е темна и малку позната аниме. Ова е трилер за сајберпанк, кој ја раскажува приказната за една млада девојка, Други, кои го откриле Wired, виртуелен свет на мрежни комуникациски мрежи, слични на она што денес го знаеме како интернет. Wичен е наводен експеримент, каде луѓето се поврзани и животот е обратна затоа што границата помеѓу реалноста и виртуелниот свет брзо се замаглува. Ова е филозофска и психолошка серија која адресира тешки теми на интересни начини.

Други сериски експерименти (Извор: Валхер / Репродукција)Други сериски експерименти (Извор: Валхер / Репродукција)