10-те најдобри апликации на Android Auto за вашите патувања …

Las 10 mejores aplicaciones para Android

Направете ги патните патувања побезбедни и попријатни, а сите овие апликации ќе го додадат вашето искуство во возењето.

Топ 10 апликации за Android

Апликацијата Андроид Ауто го носи искуството на Google Android во вашиот автомобил. Платформата претрпе брз развој од нејзиното воведување во 2015 година. Се поголем број на автомобили сега имаат вграден Android Auto, но достапен е и со спарување на вашиот паметен телефон Android со компатибилен дисплеј во вашиот автомобил. Алтернативно, поставете го телефонот на база на вашата табла. Потоа, можете да користите одредени апликации со поддршка за Android Auto кои можат да ги обезбедат одликите и услугите на вашиот паметен телефон на вашиот автомобил со подобар кориснички интерфејс што е пријателски за возачот.

Со Android Auto, корисникот може брзо да одговори или да оствари повици, да пушта музика или да го испланира патувањето, додека се концентрира и обрнува внимание на условите на патот и околниот сообраќај. На пример, ако добиете порака на вашиот паметен телефон, системот може да ја прочита гласно. Можете исто така да користите говорни команди без раце. Сè уште има ограничено количество апликации компатибилни со Android Auto, но големите имиња веќе се придружија. Сепак, броевите во продавницата на Google Play полека се зголемуваат и опфаќаат области како прелистување, музика, подкасти, пораки и друго.

Ние го составивме нашиот избор од најдобрите 10 апликации што работат на Android Auto. Ова ќе ви помогне да започнете со вашето искуство со инфо-забава на Android Auto и да ви помогне патните патувања да бидат по пријатни и помалку стресни. Сите апликации подолу се бесплатни за преземање, иако некои вклучуваат набавки во апликација (IAP) или претплати за целосна содржина. Забележете дека ќе ви треба мобилниот уред што го користите за да работи со Android 5.0 или понова верзија.

1. ВЕZЕ ГПС, мапи, трагични алергии и живо NAVIGATION

Цена: Бесплатно со реклами * Избор на уредникот *

Бидејќи зборуваме за апликации со Android Auto, точно е дека започнуваме со апликација за моторспортот. Станува збор за високо оценета апликација која има 110 милиони преземања. Најновото ажурирање носи промени во дизајнот, за полесно да видите преглед на вашата рута во Android Auto. Waze е преполн со одлики во реално време кои нудат скоро се за потребите на вашиот моторспор, вклучително и информации за насочување на толпата.

Апликацијата ќе ви помогне да избегнете сообраќај и несреќи со пренасочување, да покажете сервисни станици каде што можете да пополните (со цени), да покажете локации за паркирање и дури може да ви помогне да избегнете добивање билет со сигнали за брзи стапици. Така, може да ви помогне да заштедите време на вашите патувања и да ви го дадете проценетото време на пристигнување врз основа на податоци за сообраќај во живо. Корисничкиот интерфејс не е најдобриот што го видовме, но освен тоа, ова е одлична опција.

2. АУДИОВНИ КУВЕЕ

Цена: Бесплатно / претплата

Кој не сака добра аудио книга, и оваа звучна апликација е одличен избор за долги патувања, особено кога не ви се допаѓа да слушате музика. Постои огромна библиотека со оригинални книги и серии за избор од кои ги покриваат сите жанрови, а апликацијата го олеснува слушањето преку системот за звучници на вашиот автомобил.

Првата бесплатна аудио книга ја добивате со 30-дневно бесплатен пробен период, по што ќе треба да станете член. Со ова, можете да ја градите вашата библиотека и да пристапите заштеди само за членови, а сега ќе добиете и 2 звучни оригинали месечно. Другите карактеристики вклучуваат можност за преземање за присуство во слушање, прилагодување на брзината на репродукција и поставување на тајмерот. Треба да се најавите со сметка на Амазон, но оваа апликација работи добро и има добар кориснички интерфејс.

3. СПОТИВНА МУЗИКА И ПОДАКАТИ

Цена: Бесплатно со реклами

Ако сакате музика или подкасти додека возите, ќе ја сакате услугата за стримирање музика на Spotify што е компатибилна со Android Auto. Може да слушате неверојатна разновидност на музика во сите видови на категории и да пристапите до различни уметници и албуми или да изберете свои листи за репродукција. Има многу бесплатно. Но, надградбата на Spotify Premium (10 $ / месец) ќе ви овозможи да преземете музика за присуство на слушање, да го подобрите квалитетот на звукот, да отстраните реклами и многу повеќе.

4. ФИСКИ КНИГА НА ПРАВИЛНИЦИТЕ И ВИДЕО ЧАТ

Цена: Бесплатно / нуди IAP * Избор на уредникот *

На Facebook Messenger тешко му е потребна презентација, но можеби не сте размислувале да го користите во вашиот автомобил. Оваа сеопфатна апликација за размена на пораки ви овозможува да споделувате повици и видео разговор, и вклучува групни разговори, говорни пораки, споделена локација и многу повеќе. Ако сте во вашиот автомобил, имате опција да имате гласни пораки за читање на дојдовни пораки и ако не можете да одговорите затоа што возите, можете да поставите претходно напишана порака што може да ви биде испратена како одговор.

5. БЕСПЛАТНА ПОРАКА

Цена: Бесплатно * Избор на уредникот *

Ако WhatsApp Messenger е вашата најпосакувана апликација за комуникација, добро е да знаете дека оваа апликација за пораки исто така работи заедно со Android Auto. WhatsApp нуди пораки во реално време, бесплатни разговори (преку 2G, 3G, 4G, EDGE или Wi-Fi на други корисници на WhatsApp), групни разговори, присутни пораки, говорни белешки и споделена локација. Исто така е корисно кога ја водите говорната порака во текстуална функција.

6. ГООГЛИСКИ мапи НАВИГИРА ANDЕ И ЕКСПЛЕРТИРАЕ

Цена: Бесплатно со реклами * Избор на уредникот *

Ако од какви било шанси сè уште не сте користеле Google Maps, ова може да биде вистинското време да се започне! Тој нуди информации за навигација и навигација во реално време и опфаќа повеќе од 220 територии и земји. Апликацијата ви нуди и проценети ЕТА и автоматско пренасочување што ги зема предвид затворањето на патиштата и несреќите. Згора на сето тоа, ќе ви ги покаже локалните ресторани, жариштата и местата што мора да се обидат, како и Street View, offline мапи и мапите за внатрешни работи.

Можете да ја конфигурирате вашата дестинација со допирање на влезното поле или удобно да го користите вашиот глас. Исто така, најновото ажурирање што дојде овој месец донесе можност да ги бараат најблиските станици за полнење на EV, што е вистинска придобивка за тие корисници.

7. МЕДИАМОНКИЈА

Цена: бесплатно

MediaMonkey е музика и аудио апликација која сега има поддршка за Android Auto со многу убав интерфејс. Ако имате голема музичка колекција, оваа апликација е исклучително корисна и ќе ви помогне да управувате со вашата музика, плејлисти и видеа со навигација по жанр, уметник, композитор, албум и друго.

Карактеристиките на оваа апликација се изобилни и целосни без набавки во апликација. Сепак, тие се достапни за ажурирања како додаток за синхронизација Wi-Fi, додаток за напреден менаџмент со медиуми или Pro верзија на Media Monkey за сè.

8. АБЦ ВЕЕ НАСЛОВИ САД И НА СВЕТОТ

Цена: Бесплатно со реклами

Ако сметате дека сте експерт за вести и сакате да бидете информирани за најновите настани во секое време, оваа апликација е добар избор. Емитувајте ги покриените вести во живо, вести за живот и забава, финансии, патувања, приказни за истражување, технологија и многу повеќе. Интересна карактеристика е Прилагодениот весник, ако сте заинтересирани за одредени теми како политика, локални вести за тоа каде сте.

Другите опции вклучуваат прилагодени предупредувања и делови за „Trending News“, „Топ приказни“ и „Daily Rewind“ и секако дека можете да ги слушате вестите на Android Auto со ABC News Radio. Ако сте fanубител на спортот, можете исто така да ги прилагодите поставките за да ви донесат најновиот во омилениот спорт, како НХЛ, НФЛ, НБА, тенис или голф.

9. СТИЧНИ И РАДИО ПОДАЦИИ – ВЕСТИ, КОМЕДИЈА И ПОВЕЕ

Цена: Бесплатно со понуди за реклами / IAP

Има нешто во врска со делот од долг отворен пат што го прави слушањето комедија додека возите многу ангажирани. Меѓутоа, не станува збор само за комедија, бидејќи Стичер има над 150.000 подкасти и радио-емисии за избор на опфаќање спорт, вести и многу повеќе. Само неколку класични понуди се The Daily, ,о Роган и American Life, на пример, и има подоцнежен каталог кој вклучува подкасти како Комедија Бенг! Експлозија! Или WTF со Марк Марон.

Апликацијата е компатибилна со Android Auto и може да се најавите користејќи Facebook, Google или е-пошта. Повеќе функции вклучуваат кориснички листи за репродукција на објавувања, објави за барање и персонализирана почетна страница и може да се надополни во Stitcher Premium за дополнителна содржина.

10. АВТОМАТСКИ ПОПОЛНИЧКИ ДАБОВИ: Возење и искористување

Цена: Бесплатно со понуди за реклами / IAP

Дали AutoMate е придружна апликација за возење што опфаќа повеќе области? Апликацијата нуди упатства за навигација од чекор по чекор со говорни команди, како и предупредувања за ограничување на брзината, локални информации, ажурирања на времето и многу повеќе. Понатаму, таа е исто така апликација за телефон и пораки со без одговор раце и може да дејствува како контрола на медиумите или да ви овозможи да ги видите податоците на моторот во реално време. Премиум карактеристики како гестови без раце, сигнали за сообраќајни фотоапарати, прилагодени позадини и повеќе се достапни преку набавки во апликација.

Конечни мисли

Можеби не е изненадувачки што Google излезе со идеја за Android Auto, со оглед на многу часови што многумина од нас ги поминуваат возење деновиве. На крајот на краиштата, тоа е само уште еден начин за зајакнување на искуството со Android, и тоа не е лоша работа. Користењето Android Auto нуди сосема нов опсег за возење, што го олеснува одржувањето на очите на патот со обезбедување многу поудобен пристап до условите на патот, вести, музика или информации што ги сакате .

Без сомнение, со текот на времето, ќе има повеќе некомпатибилни апликации за раст за Android Auto, бидејќи платформата нуди многу можности. Во меѓувреме, се надеваме дека нашиот избор на првите 10 најдобри апликации за автоматско Android ќе покрие нешто за повеќето потреби. Дали веќе користите Android Auto? Ако е така, ве молиме известете ни кои апликации сметате дека се најкорисни со тоа што ни ги испраќате вашите повратни информации.