11 од најдобрите наслови на RPG за уживање со Xbox Game Pass

11 од најдобрите наслови на RPG за уживање со Xbox Game Pass

Еден од клучевите за успехот во Xbox е несомнено Xbox Game Pass. Оваа услуга им овозможува на сите корисници да пристапат до голема библиотека со видео игри со високо квалитетни наслови, меѓу кои ќе ги најдеме сите ексклузивни игри на Microsoft Studios достапни преку оваа платформа од истиот ден кога ќе започне.

Xbox Game Pass од време на време додаде висококвалитетни и нови наслови, јасен пример за ова е најновиот додаток на каталогот на Devil May Cry 5, Kingdom Come Deliverance или Bard’s Tale IV што штотуку е објавен: Tale IV: Cut’s Director . Искористете го овој најнов додаток во каталогот на Xbox Game Pass, од Xbox Generation сакаме да ви претставиме список на единаесет RPG игри за Xbox One достапен на Xbox Game Pass.

Кралството дојде: избавување

Ставете се во чевлите на Анри, син на ковачот и турнете ги вистинските историски места во оваа приказна сместена во Светото римско царство. Откако едвај ќе го избегнете нападот врз Скалице и ќе видите како биле убиени вашето семејство и пријатели, ќе започнете авантура со цел да ја избегнете смртта на вашите родители и да го истерате варварискиот Куманос.

Царството доаѓа: Избавување ни нуди извонредна рекреација од Европа од 15 век што можеме да ја направиме со апсолутна слобода зад нашите планини. Неговиот борбен систем ве тера да го гледате секој непријател како реална закана, затоа што во Кралството Ајде: Ослободување нема магија или посебна моќ, вашата сила зависи од вашите способности, па ако видите група платеници во тежок оклоп кои се обидуваат да ве нападнат ноќе, изборот Вашиот најдобар залог е да трчате ако не сакате да умрете.

The Bard’s Tale IV: Cut of Director

Една од последните игри што ќе слета на Xbox Game Pass во истиот ден од нејзиното започнување, е нова рата од она што е можеби една од најпознатите приказни за RPG во историјата, The Bard’s Tale. The Bard’s Tale IV: Cut’s Director не пристигна сам, но исто така неодамна додаде The Trilogy Tale The Bard, во кој спаѓа и оригиналниот наслов, за да најдете настани што водат до нови рати. Покрај тоа, ќе имаме можност да создадеме авантуристичка група во првата титула и да ја комплетираме целата приказна со нив!

Приказната IV на Бард IV: Режисерот Кот ни дава класично искуство со RPG на комплетно ажуриран начин. Willе имаме четири главни класи на ликови, Бард, Борец, вежбач и Рож, секоја со повеќе од 60 вештини и со 21 различна паралелка од која можеме да избереме да создадеме групи според нашиот стил на игра за надминување на овој нов криминал …

Битка брзач: Ноќна ноќ

Насловот THQ Nordic е игра инспирирана од класичен RPG што можеме да уживаме во деведесеттите години поставени во светот на хомонимските стрипови, со силно влијание на JRPG играта, како што можеме да видиме јасно во неговиот борбен систем, засновано врз класичниот 3 систем на свртување 3 . Во Battle Chaser: Nightwar ќе се најдеме во свет полн со случајно создадени зандани, така што секој пат кога ќе повторите некоја област ќе најдете поинаква зандана.

Willе ја започнеме нашата авантура во контролирање на Gulули, девојка која наследила некои моќни магични предизвици од нејзиниот татко што gave дала спектакуларна сила. Поради напади на бандити, нашиот авион се урна на еден мистериозен остров каде ќе се разбудат силни и антички сили и ќе го прекинат светот како што го знаеме. Нашата мисија е да ја обединиме нашата група за да се соочиме со ова ужасно злосторство.

Сага Банер

Во овој случај, имаме можност да уживаме во целосната приказна за The Banner Saga благодарение на Xbox Game Pass. Ако не сте ја пробале оваа неверојатна сага, не размислувајте двапати и преземете ја сега. Банер Сагата е наслов на тактичка улога поставена во митологијата на Викинг со многу импресивна 2Д графичка секција и со нацртани и филмски анимирани анимации.

Во Банер Сагата ќе го контролираме карванот додека правиме своја нордиска бајка. Управувањето со ресурсите, изборот на вистинскиот карактер за секоја ситуација или правењето вистински избор и во битка и за време на дијалогот ќе има силно влијание врз играта. Haveе имаме вкупно 48 карактери од 4 различни раси дистрибуирани во повеќе од 40 класи, секоја со своите посебни вештини и надградби.

Црна пустина

Успешната MMORPG од Pearl Abyss доаѓа со привремена ексклузивност на конзолата Xbox One. Наслов кој има милиони играчи низ целиот свет е пионер во обединување на класичниот универзум MMORPG, но со борбен систем базиран на титулата ARPG, создавајќи борбено искуство што е многу побрзо и поинтензивно од вообичаеното во MMORPG.

Црната пустина има еден од најголемите светови што денес можеме да го најдеме во светот на видео игрите. Willе имаме избор на различни класи за да ги направиме нашите карактери и, исто така, скоро неограничени опции за прилагодување. Благодарение на многуте мисии, испораки, газди, специјалитети и сите опции што ги нуди Блек Брест, ќе поминеме часови и часови поврзани со овој наслов.

Вампир

Вампир нè става во позиција на Др. Athонатан Рид, ветеран од Големата војна, кој по враќањето во Лондон доживеа изненаден напад од кој ќе стане вампир. Откако успешно ќе преживееме чудесно, ќе се качиме на детективска авантура во Лондон во почетокот на дваесеттиот век за да откриеме кој стои зад овој напад, што ја предизвика вашата нова состојба и смртта на вашата сестра.

Во Вампир ќе имаме моќ да одлучиме за животот или смртта на различните жители на лондонската околина што ќе ги посетиме за време на нашите авантури, ќе можеме да произведеме жед и да ја јадеме, со што ќе стекнеме доволно искуство за да ја подобриме нашата способност на вампирите, но ние ќе предизвика трајна смрт на нашите жртви; но ако решиме да не се храниме, нема да можеме да ја развиеме својата сила, така ќе станеме лесен плен за ловците на вампири.

https://www.youtube.com/watch?v=m3OZyOE-ggI

Деус Екс: Човештвото е поделено

Уживајте во извонредниот футуристички свет на Деус Екс: Човештвото поделено. Ставете се во чевлите на тајниот агент на Адам Јенсен во својата истрага за да го откриете заговорот на Илуминати, што довело до тоа дека апартхејдот бил мета на додавање на луѓе, луѓе со подобрувања во нивните тела што им давале вонредни способности.

Во Deus Ex: Човештвото Поделено мора да ја анализираме секоја ситуација да се справиме со неа на најдобар начин, без оглед дали се користи измама, скришум или само насилство во чист стил на FPS, иако оваа последна опција обично доведува до брза смрт. Willе имаме неколку подобрувања што ќе ги отклучиме, што ќе ни овозможат да отклучиме нови вештини.

Пад 4

Најновата нумеричка рата на познатата франшиза Бетесда ја пренесе акцијата во пост-апокалиптична Масачусетс 210 години по нуклеарната војна што ја уништи планетата. Willе се поставиме во позиција на единствениот преживеан од засолништето 111, кој се разбуди во провалија, откако се разгори за да видиме како некои влегле во засолништето да го земат неговиот син и да му стават крај на животот на неговата сопруга.

Fallout 4 ја одржува играта на Fallout 3 и системот за развој на знаци SPECIA.L, каде секоја буква е доделена на атрибут што ќе отклучи некои вештини или други, во зависност од нашите атрибути. Главната новина на оваа пратка е покрај режимот на градба, со кој можеме да создадеме своја основа за опстанок во пустината.

https://www.youtube.com/watch?v=3PeZ_Id5Vlk

Светот на ловците на чудовишта

Најуспешната игра во историјата на Capcom. Придружете се на вашите колеги ловци да го истражите светот исполнет со живот што го нуди Monster Hunter World и да ги тестирате своите вештини обидувајќи се да ловат гигантски и моќни чудовишта додека ги откривате скриените мистерии на Новиот свет.

Изберете од најразлични оружја што најмногу одговараат на вашиот стил на игра, ловете се за моќни природни суштества за да добиете материјали за да направите нова и подобра опрема. Со доаѓањето на Monster Hunter World: Iceborne на портата, ова е вистинското време да влезете во светот на Monster Hunter World.

Операција: украден сонце.

Операција: Украденото сонце е награда донесена од Зен Студиос за класична игра за игра со зандана од прва личност. Поставена во фантазичен свет, Операција: Украденото сонце ги комбинира митологиите на унгарскиот фолклор со вистински историски места и фигури.

Нашата мисија е да го пронајдеме кралот на сонцето Напиркалија, кој е киднапиран оставајќи ја операцијата во вечен мрак. За да го направите ова, ние треба да патуваме низ светот за да се соочиме со различни непријатели во стратешки битки пред сè и да решиме голем број на загатки за да го продолжиме нашето патување.

Wasteland 2: Cut’s Director

Од рацете на оригиналниот производител на титули Fallout, Wasteland 2 дојде кај нас, продолжение на познатиот тактички RPG што беше лансиран на компјутер во 1988 година, што се случи во пост-апокалиптичкиот свет. Верзијата Cut Director има нов и подобрен графички дел меѓу другите случувања, како што е можноста да ги прилагодиме членовите на тимот.

Создадете ја својата војска и движете се низ пустината додека ја откривате тајната. Никогаш нема да најдете начин да дејствувате, секогаш ќе најдете разни начини да се справите со некоја ситуација и мора да одлучите кој најдобро одговара на вашиот стил на игра, во зависност од карактерот што го имате во вашата армија.

Како што можете да видите, списокот со наслови на RPG достапни на Xbox Game Pass е многу широк и разновиден, играјќи разни типови RPG со различни поставки. Нешто што се совпаѓа со повеќето игри вклучени во претходниот список е бројот на часови на игри што ги нудат, што може да трае со месеци, без претерување, да ги заврши сите игри вклучени во оваа листа. Не двоумете се дека Xbox Game Pass ќе продолжи да вклучува висококвалитетни наслови на RPG во својот каталог, но за сега, знаете од каде да започнете.