15 совети и трикови за да ги отклучите потенцијалните целосни прелистувачи

Префрлете се помеѓу отворените јазичиња со едноставно влечење на прстот

Во оваа статија ќе разговараме за 15 совети и трикови за да извлечеме максимум од она што го има Google Chrome за Android.

тоа Хром е едноставен прелистувач, лесен за употреба и една од најдобрите опции за корисниците на паметни телефони Андроид. Дојде од Гугл, прелистувачот обично е претходно инсталиран на повеќето телефони и најголема предност е синхронизирање на преференциите, обележувачите, лозинките, па дури и страниците што се отвораат на други уреди. Но, не само тоа! Покрај стандардните поставки, Хром Има неколку скриени, или не премногу очигледни карактеристики, кои им овозможуваат на корисниците подобра и полесна навигација преку телефон.

Во оваа статија ќе разговараме 15 совети и трикови да ги искористат предностите на што Гугл хром за Андроид има понуда за вас.

Активирајте го темниот режим

Во април Гугл конечно го усвои долгоочекуваниот Темен режим влези Chrome за Android. Ваквите вести не се активираат за секого, но активирањето на опцијата е едноставно.

Ако Темен режим достапно во вашиот прелистувач, можете да го активирате на “Подесувања” > „Тема“.

Ако е опција „Тема“ не се појавува во поставките, мора да го активирате на следниов начин: напишете ја лентата за адреса на хромирана URL: // flags # овозможи-андроид-ноќен режим, изберете „Активирај“ во означеното мени и рестартирајте го прелистувачот. Можеби ќе треба да затворите и отворите Хром повторно за активирање на опцијата. Кликнете за зголемување:

Овозможете Темен режим на содржината на страницата

освен тоа Темен режим во апликацијата, Хром ви овозможува да ја користите оваа одлика на содржината на страниците отворени од неа. За да ја активирате оваа одлика, треба да напишете хром: // flags # овозможи-андроид-веб-содржина-темно-режим во лентата за адреси, изберете „Активирај“ Во означеното мени, рестартирајте го, затворете го и отворете го менито прелистувачот повторно

Додајте или избришете го копчето Home

На некои уреди, копчето Дома (Куќа) гледа Гугл хром. Ова е затоа што некои производители вклучуваат апликации за прилагодување со стандардни вредности за обележувачи и т.н. копчиња за дома “Персонализација на Chrome” во папката “Систем”. Но, ако вашиот уред ја нема оваа апликација, можете да додадете копче (или да го избришете ако не го сакате).

За да го додадете, само напишете хром: // знамиња # копче за активирање-дома-страница во лентата за адреси Гугл хромизберете „Активирај“ во менито и рестартирајте го прелистувачот двапати.

Префрлете се помеѓу отворените јазичиња со едноставно влечење на прстот

Најјасен начин за префрлување помеѓу јазичињата Гугл хром влези Андроид е да кликнете на копчето „Таб“ и изберете го саканиот таб. Сепак, постојат уште два начина да се направи ова. Можете да влечете лево или десно, лентата за адреса или да ја повлечете лентата за адреса надолу за да ги видите сите отворени јазичиња.

Префрлете се помеѓу отворените јазичиња со едноставно влечење на прстот

Погледнете неколку јазичиња отворени одеднаш

Една од најладните скриени карактеристики на Chrome за Android е прилагодување на приказот на јазичето. Ова ви овозможува да изберете најефикасен или забавен начин за негово користење. Стандардниот дисплеј е Вертикален, но можеме да прилагодиме уште два начина:

Хоризонтален режим

Хоризонталниот формат ви овозможува да ги видите јазичињата како страници со книги, слични на прегледот „Неодамна“ усвоен од Пита со Android 9. За да го активирате, треба да напишете хром: // flags # вклучуваат-хоризонтални-менувачи-табулатори во прелистувачот, активирајте го во менито и рестартирајте двапати.

Режим на кутии

Во овој стил, вашата отворена страница се појавува како мала слика на a Решетки слично на албумот со фотографии. За активирање, напишете хром: // flags # овозможи-таб-решетка-решетка, а потоа активирајте од нагласеното мени и повторно стартувајте го прелистувачот двапати.

Кондензиран режим

Стил Ролодекс за активирање на картичката на прелистувачот Андроид Ова е прилично кул, но не толку ефикасно бидејќи имате отворено многу јазичиња. Во овој случај, за да видите повеќе страници одеднаш, мора да ја активирате функцијата за пристапност која го крие прегледот на страницата.

За да го направите ова, едноставно напишете хром: // flags # овозможуваат-пристапност-јазиче-менувач во лентата со адреси, изберете „Активирај“ во означеното мени и рестартирајте го. Ова ќе ви го олесни прегледувањето на сите јазичиња.

Погледнете неколку јазичиња отворени одеднаш

Групирајте ги јазичињата

Друг интересен совет за управување со јазичето Гугл хром од Андроид е групирање на јазичиња. Оваа функција ви овозможува да формирате јазичиња групи како што сакате. За да активирате едноставно напишете хром: // flags # activ-tab-групи, активирајте го во менито и повторно вклучете ја апликацијата двапати.

Google Chrome за Android: 15 совети и трикови за отклучување на целокупниот потенцијал на прелистувачот 8

На прегледот на страницата со јазичето, ќе видите опција “Креирај група”. Допрете за да отворите ново јазиче што ќе биде дел од оваа група.

Исто така, опцијата за прегледување на групни страници во сликички, затворање и додавање на нови јазичиња.

Префрлете го јазичето Chrome

Сокријте датотеки препорачани од Google Chrome

Стандардно, страница “Ново јазиче” означува статии препорачани од Гугл хром под лентата за пребарување и кратенките на веб-страницата. Ако не ви се допаѓа или не сте заинтересирани за оваа препорака, постои функција да ја исклучите целосно.

Напишете хром: // знамиња # совети за активирање-нтп-далечински управувач во лентата за адреса, изберете „Деактивирај“ во означеното мени и рестартирајте го Гугл хром. Во ред, статијата нема да се појави повторно.

Добивајте известувања од Фејсбук и Твитер од Google Chrome

Фејсбук

До Фејсбук, Мора да се најавите на вашата сметка од вашиот уред и да се најавите “Поставки на сметката” во менито на прелистувачот. Кликнете на „Известување“ и активирајте го копчето.

Добивајте известувања од Фејсбук и Твитер од Google Chrome

Твитер

До Твитер, најавете се на вашата сметка на http://mobile.twitter.com и кликнете „Известување“. Seeе видите опција за активирање “Притисни известувања”. Ако не е таму, кликнете “Подесувања” во горниот десен агол на екранот, изберете “Притисни известувања” и кликнете на активирај.

Изберете го зборот за да го добиете

Ова е едноставна, но малку спомената функција. Кога изберете збор или фраза во Хромподолу се отвора панел со информации за тоа што е избрано. Влечење на панелот ќе ги прикаже резултатите од пребарувањето за избраниот.

Зачувајте ги сите страници во формат PDF

Со Chrome за Android Можете исто така да зачувате цели страници во формат PDF што може да се отвори од други апликации или да се сподели со други. Комбинација на „Сподели“ и функција “Печати како PDF” од Андроид дозволува ова да се постигне многу лесно. Погледнете го видеото подолу:

Изберете е-пошта, мобилен телефон и адреса за да ги користите

За оние кои се навикнати iOS знај го тоа Сафари сменете ги телефонските броеви и другите информации на “Врска за кликнување” да се користи. Внесете Chrome за Android Постојат слични опции, но не многу јасни.

Кога ќе изберете е-пошта, адреса Хром ќе прикаже панел со опции за составување пораки во стандардната апликација за е-пошта. Со избирање адреса, панелот ви дава можност да ја видите Гугл мапи, и изборот на телефонски број ви овозможува да го повикате со една чешма.

Овозможете зумирање на која било веб-страница

Во многу случаи, страниците кои се оптимизирани за приказ на мобилен телефон не дозволуваат употреба Зумирање прирачник. Ова често се меша со читање информации, предизвикувајќи непријатност, иритација и, во некои случаи, дури и оштетување на оние кои имаат проблеми со видот.

За среќа, тоа Chrome за Android вклучувајќи ја и опцијата да се надмине ова правило многу едноставно. Кликнете на “Подесувања” > “Достапност“, Изберете опција „Формирање на зумирање“ и сте завршиле, можете да зумирате на која било страница.