16-годишник го зазема првото место дома и 3 милиони долари на првото финале на Светскиот куп во Фортнит

blair witch game e3 2019

Фортнит “ Првиот Светски куп беше тековен настан до 2019 година и во текот на викендот првите победници на Светскиот куп го зазедоа своето место на виртуелниот подиум. Нивната награда? 3 милиони долари.

Со награди од повеќе од 30 милиони долари, на Фортнит Светскиот куп беше настан кој трае 10 недели, со соло конкуренти и дуелот да го заземат своето место за финалето, кое се одржува на стадионот Артур Аш во Newујорк.

Повеќе за Светскиот куп Фортнит и неговиот 16-годишен победник

Настаните во текот на викендот завршуваат со над 30 милиони награди доделени за специјални настани, соло турнири и дуел турнири.

Големиот победник? Кајл „Буга“ Гиерсдорф, 16 години. Иако не беше име на домаќинството како што се лентата Нинџа, ДрЛупо и Тфју, Буга постојано играше Фортент во текот на целиот настан и, на крајот, имаше двојно поголем број на поени за второто место Харисон „Псалми“ Чанг.

Сепак, не се тажни за Псалмите, затоа што тие ги донесоа ладните 1,8 милиони долари.

Кажи што ќе кажеш Фортнит, нејзината млада играчка база и бескрајни танци, но овој турнир донесе најголема загриженост и мора да се смета како позитивно влијание врз светот на натпреварувачките игри.

што мислиш? Дали гледате натпревари во текот на викендот? Известете ни подолу во коментарите или доведете ја дискусијата до нас Твитер или Фејсбук.

Препорака на уредникот:

  • Последици 76 добива нов напад и нова битка мапа
  • За разлика од опциите од прва страна, овој контролер Nintendo Switch навистина има приклучок за слушалки
  • Nintendo сега ќе го реши вашиот проблем со лебдат Joy-Con бесплатно
  • Новото ажурирање на Fortnite ви овозможува да гледате Fortnite додека играте Fortnite