3 милијарди мега парична казна од ЕУ за Google

3 милијарди мега парична казна од ЕУ за Google

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

3 милијарди евра, ова е мега-казна што ЕУ би можела наскоро да ја наметне на Гугл. Веста беше објавена во „Телеграф“ каде е јасно како Европската комисија би била подготвена да ја казни компанијата „Маунт Вју“ со мега парична казна од 3 милијарди евра, што би била најголемата досега наметната од ЕУ.

Обвинението, уште еднаш, злоупотреба на доминантната позиција па Гугл веќе е веќе 7 години на различни фронтови и дека овој пат исто така би се обвини дека на својата страница за пребарување промовира различни резултати во светот на шопингот, не дозволувајќи да се добијат нееднакви резултати, што е фалсификување.

Овде ЕУ сака да стави граница на овие измамнички дела и ќе биде подготвена казнувајќи му на Гугл од 3 милијарди евра што е еквивалентно на нето-добивката од последниот фискален квартал.

Во моментот, казната сепак би била под лупа од ЕУ, која, сепак, може да биде објавена во рок од неколку недели и што ќе ја направи највисоката казна изречена по онаа од 1,1 милијарди долари изречена на Интел. Всушност, ЕУ може да го казни Гугл до една десетина од годишниот обрт, што на билансот е еднаква на 6,6 милијарди евра.

Ако казната стане реалност, тоа ќе бидат тешки времиња за Google.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!