„350 евра на оние што остануваат дома“: ВНИМАНИЕ ДО САМО

„350 евра на оние што остануваат дома“: ВНИМАНИЕ ДО САМО

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

„350 евра ако останете дома“ за коронавирусот: внимавајте на измамата на WhatsApp. Нов ланец на WhatsApp што ги забавува Италијанците: Што треба да знаете

„350 евра на оние што остануваат дома“: СИТЕ ЛЕСНИ

Нов ден, нов случај на обид за измама дека треба да се пријавиме на веб-корисници.

Само во овие часови, всушност, еден започна да циркулира и шири нов измама на WhatsApp поврзана со Коронавирус.

Измама од 350 евра за оние што остануваат дома

За што станува збор оваа нова измама? Ајде да дознаеме заедно заедно!

Според пораката што кружи на Интернет и која, за жал, многу корисници започнаа да напредуваат без контрола, денес Владата би ја одобрила одредбата со која предвидува да се плати чек од 350 евра на оние кои остануваат дома за време на итни случаи во Коронавирус. Еден вид поттик за сите да се придржуваат кон указот што го официјализира Премиер грофот.

Пораката, како и нејзината содржина поврзана со министерскиот циркулар, очигледно е лажна: нема 350 чек проверка за оние што остануваат дома

Ми се чини очигледно да го кажам, но очигледно е така убаво и добро раскинувам.

Проблемот е што не е ограничен само на ова!

Всушност, во пораката нема само лажни информации, туку и постои и опасна измама!

350 € за оние што остануваат дома: како работи измамата?

Како работи измамата класичен, но за жал продолжува да работи премногу добро.

Комплетно лажна порака се шири на мрежата, корисниците се измамат ветувајќи им некои награди (во овој случај 350 евра), од корисниците се бара да пополнете обрасци преку Интернет за да ја добиете наградата.

Проблемот е во тоа што, како и секогаш, по пополнувањето на обрасците со своите податоци, корисниците се наоѓаат активни претплати без да ги побараат, одат на преземање вируси и малициозен софтвер на нивните компјутери или, уште полошо, ја наоѓаат банкарската сметка или кредитна картичка целосно испразнета.

Еве како функционира измамата.

Во овој конкретен случај, им е ветено на корисниците фантастична награда: 350 евра да остане во затворено. Многумина не спаѓаат во тоа, но некој верува во тоа.

Текстот на пораката добиена на WhatsApp гласи: „Циркуларно министерство, одобри еднократна инстантна проверка од 350 евра за оние што остануваат дома. Овде формуларот за барањето “.

А, оние што веруваат во тоа, кликнете на врската што во теорија треба да се повикуваат на документот што ќе ви овозможи да побарате парична премија.

Откако ќе кликнете на врската, сепак, има два случаи:

  • ОПАСНО СЛУЧАЈ: се отвора форма во која корисникот ги внесува своите податоци, кои се зачувани од непознати и злонамерни лица, кои сигурно ќе ги користат во своја полза (и очигледно на штета на корисниците). За среќа, само неколку корисници наидоа на оваа поопасна порака
  • ЛЕСНО ОГЛАСНА СОСТОЈБА: врската не води до која било форма или веб-страница. Откако ќе се отвори, страницата ја прикажува сликата на горила ангажирана во правење среден прст кон камерата, со презирна насмевка. Ништо сериозно, но само малку вознемирување и фрустрација за оние кои се надеваа дека лесно ќе добијат 350 евра од владата

Заклучоци

Во заклучок, тоа е само уште еден измама, меѓу другото, во лош вкус со оглед на тоа што го засилува економскиот аспект во ситуација на сериозни потешкотии.

И во овој случај, ние исто така можеме да се сметаме за среќни, со оглед дека обично врските содржани во овие пораки нè упатуваат на страница креирана специјално за украдете ги сите наши податоци, лозинки за кредитни картички и сметки за проверка.

Мојот совет е секогаш ист: ајде да престанеме да веруваме во ланци на WhatsApp и да ги користиме како референци само институционалните страници кои се секогаш подготвени да ни ги дадат сите потребни информации.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!