5 најдобри апликации како Instagram за корисници на Android & засилувач; iOS (во 2020 година)

Aplikasi Seperti Insatgram

Трендовите на социјалните медиуми се зголемија во последната деценија со вклучување на разни платформи за луѓето да ги покажат своите животи и настани. Сега можеме да споделиме приватни настани како што сакаме, со пријатели, роднини и во основа сите со оваа платформа.

Луѓето стануваат доста активни во прикажување емоции, мисли и многу повеќе со помош на постови и приказни преку Интернет.
Една од најпопуларните апликации за социјални медиуми што е развиена, преку Интернет, во моментов е Instagram.

Ова е наречено најдобра апликација во областа на медиумите, каде што можете да споделувате приказни и да објавувате ваши животни настани со пријателите и семејството. Има многу следбеници, при што бројот достигнува милијарди и сè уште се зголемува.

Со популарноста на ваквите апликации, мора да има доволно конкуренција за да се сподели вниманието на овие апликации. Постојат многу клонови апликации преку Интернет кои функционираат повеќе или помалку како Инстаграм, а во некои случаи имаат подобри карактеристики од тоа.

Поврзано: Најдобри страници за купување на следбеници на Instagram

Наведовме 5 апликации кои се слични на Инстаграм по функционалност и се добра алтернатива:

Snapchat

Најпопуларниот интерфејс на Интернет после Instagram мора да биде Snapchat. Тој е потполно бесплатен и достапен за сите оперативни системи низ целиот свет.

Секако, карактеристиките и функциите се разликуваат по употреба во споредба со Instagram, но тие се прилично интересни за играње. Исто како Instagram, можете да споделувате приказни, видеа и други настани преку објавување на Snapchat. Приказната е привремена и можете да ги праќате пријателите секој ден да прават гребнатини.

Оваа апликација има и некои од најкреативните и најзабавни филтри за играње додека кликнете на вашите слики или видеа, така што објавувањето на нив е позабавно од вообичаеното. Се здоби со голема популарност во последните 4-5 години, при што клиентите достигнаа милиони. Willе има ден во неговиот живот кога тој ќе достигне дури и една милијарда или повеќе клиенти и може да и ’даде на Инстаграм одлична конкуренција.

Snapchat


Pinterest

Pinterest не е ваша редовна апликација каде можете да споделувате приказни и настани со вашите пријатели или семејството или да направите видео и фотографии. Ова е социјална платформа која ви овозможува да споделувате или испратите фотографии или видеа кои се визуелно креативни, поврзани со општи, обични или иновативни идеи.

Ова е дефинитивно една од најкреативните апликации за играње и учење. Можете слободно да испратите каква било форма на уметност и да разговарате за тоа колку што сакате. Оваа апликација е креирана во 2010 година, во која има повеќе од 500 милиони тековни клиенти.

Може да добиете идеи од веб-страници поврзани со вашите деловни активности или предмети за домаќинството и овие страници можат автоматски да ве пренесат на веб-страницата на оригиналниот производ за да ви помогнат да пребарувате повеќе идеи природно. Оваа апликација не е многу позната Instagram или Facebook или Snapchat, но создаде ниша на Интернет кај многу луѓе.

Апликација Pinterest

Преземете на iOS


Имур

Imgur е друга платформа за социјални медиуми каде можете да споделите приказни, слики, меми, GIF, видеа и многу повеќе за поголема публика наречена заедница.Инстаграм и слични апликации ви овозможуваат да споделувате работи само со луѓето што ги избирате, но Imgur работи засновано на различна филозофија. Овде можете да споделите што сакате, што е соодветно за заедницата и да започнете здрав разговор со сродни работи.

Изборот е ваш да ги споделите вашите лични фотографии или видеа со, но повеќето луѓе го сметаат за социјална платформа која е повеќе насочена кон забава. Иако интерфејсот и карактеристиките се слични на Инстаграм, но основните идеи се различни. Тоа е доста популарно и исто така слично на Reddit. Можете да ги испратите вашите идеи овде и да пребарувате за тоа што другите исто така мора да го споделат.

Опсегот на материјал што можете да го најдете во оваа апликација е исто така доста разновиден и со многу случајни работи. Севкупно, ова е забавна апликација за да се приклучите, ослободете и да ги насочите вашите мисли Instagram некое време.

Imgur апликација

Преземете на iOS


Ретрика

Ретрика можеби не е толку популарна како Инстаграм или дури не е блиску, но сигурно е дека е кул алтернатива за тоа. Ова дефинитивно станува сè попопуларно и наскоро може да стане голем натпревар за Instagram.

Овој интерфејс за апликации е многу сличен на апликацијата споменати претходно и затоа е познато дека е пријателски расположен. Можете да ги споделите сите приказни, објави, живот, слики и видеа со пријателите и семејството. Има неколку навистина одлични карактеристики што нема да можете да ги најдете на Инстаграм, како правење GIF од видеа и колажи и супер забавни филтри.

Споделете и уживајте во овој кул GIF со луѓето што ги сакате секој ден за да ширите неверојатни разговори.
Можете исто така да испраќате пораки до вашите следбеници. Вие нема да жалам да го поминете вашето време овде, бидејќи ова е многу забавна и информативна платформа со ограничен број на следбеници за интроверти таму.

Апликација за ретрика

Преземете на iOS


Фликр

Фликр е една од најстарите апликации за социјални медиуми на списокот. На Инстаграм се појави скоро 6 години по неговото пристигнување. Тој е еден од ваков вид и сè уште е доста популарен кај многу луѓе.

Ова е бесплатна апликација достапна за корисниците на Android и iOS. Можете да ги споделите сите слики, видеа и да направите албуми на платформата и да ги споделите со вашите најблиски за денот. Друга употреба на оваа апликација е, оваа апликација делува како опција за складирање на облак за сите слики и видеа што сакате да ги зачувате на вашиот мобилен телефон или лаптоп.

Сликите или видеата што сакате да ги споделите преку апликацијата ви овозможуваат да го сторите тоа, во целосна резолуција и со професионални алатки за уредување на фотографии, така што не мора да компромитирате со овие мали нешта.

Се разбира, оваа апликација не е толку популарна како што ја замислувате Инстаграм, но сепак и ќе биде добра алтернатива за вашето слободно време и исто така за заштеда на цели кога вашата меморија е полна или помалку.

Фликр апликација

Преземете на iOS


Заклучок

Видовме од статијата над некои од најдобрите алтернативи за Instagram. Други познати имиња вклучуваат Facebook, Tumblr, Twitter, Yummi, итн. Можете да изберете на која платформа се чувствувате пријатно да го поминувате вашето време.

На сериозна нота, можете дури и да ја користите оваа апликација за професионални цели за да ги зголемите деловните ограничувања и да комуницирате со потенцијални клиенти ширум светот. Не бидете збунети во врска со она што го велат другите луѓе, изберете мудро и продолжете да уживате во неограничена забава бесплатно, бесплатно и бесплатно!