5 најдобри ладилници за процесорот се-во-едно 2019: Системи …

5 најдобри ладилници за процесорот се-во-едно 2019: Системи ...

Изборот на решение за ладење често може да биде главоболка, мислам, земате воздух или течност? Дали вашата кутија има доволно простор за радијаторот? Дали има доволно слободен простор за блокот? За среќа, барем сте одлучиле дека сакате се-во-едно течно ладење, па затоа сте малку поблиски. Што се однесува до другите прашања; не грижи се, ќе одговориме на сè во овој напис, додека се обидуваме да откриеме кој е најдобриот ладилник на процесорот за сите-во-едно.

Течните ладилници често се корисни за бричење на неколку дополнителни степени на тие температури или во време на оверклокување. Деновиве, иако решението за ладење AIO нуди нешто повеќе од нејзиното градење, да, го претпоставите, RGB осветлување.

Затоа, ослободете ги ладилниците за воздухот, време е да видите што нудат течноста за ладење AIO!

360 мм врвен избор Corsair Hydro серија H150i Pro

Corsair Hydro серија H150i Pro

Најдобриот ладилник со AIO за 360мм

Ова е тешко да се победи во однос на перформансите. Corsair H150i е навистина брилијантен за ладење на процесорот и го прави тоа без да прави премногу врева!

Кликнете овде за да ја видите цената.

Висококвалитетен течен ладилник со затворена јамка. Овој AIO (сите во еден) има RGB, 3 x 120 mm вентилатори кои левовираат и сè додека остануваат релативно мирни и ладни. Одличен избор!

Избор од 360 мм RGB Термичко фаќање лебди

Термичко фаќање лебди

Најдоброто ладилник 360мм RGB AIO

Thermaltake Flow нуди доволно пристојно ладење, но со дополнително додавање на RGB сè!

кликнете овде за да ја видите цената

Осветлете го вашиот случај во стил со Thermaltake Flow. Овој ладилник AIO доаѓа со 3 x Riing Fans и соодветна блокада на процесорот. Додека ги има повеќето карактеристики на списокот, вие не сте разочарани од тие термали.

Избор за премиум 240мм Asus ROG RYUJIN

Asus ROG RYUJIN

Функција спакувана ладилник од 240мм

Ако уникатно дизајнираниот часовник на процесорот не беше доволен за да ве убеди, како за тој OLED дисплеј?

кликнете овде за да ја видите цената

Ова можеби не е добро како и другите, но сепак прави добра работа и со сериозни поени за стилизирање исто така.

Избор 240мм Corsair H100i RGB Platinum SE

Corsair H100i RGB Platinum SE

Најдобро ладење 240 мм RGB

Алтернативна AIO која не само што го лади вашиот систем, туку и го осветлува, тоа е Corsair H100i Platinum SE. Прави добра олабавена работа додека додавате некои сериозни точки за стилизирање.

Кликнете овде за да ја видите цената.

Двајцата fansубители на RGB PWM во овој ладилник ќе видат дека вашиот процесор останува ладен под притисок. Белиот дизајн навистина помага да се направи RGB осветлувањето осветлување на овие, што го прави H100 малку попривлечен.

Мал избор од 120 мм NZXT Kraken M22

NZXT Kraken M22

Најдобриот ладилник со AIO за 120мм

Овој помал сите-во-еден фактор во форма доаѓа на располагање за нешто толку мало. Со одлични термички перформанси и еден од најубавите блокови на процесорот, ќе изгледа одлично на кој било Mini build.

кликнете овде за да ја видите цената

Kraken можеби не е најчувствителен, но сигурно е дека го лади вашиот процесор и со недостижен дизајн тешко е да не се избере.

Како избираме

Кога станува збор за одржување на процесорот во целина, можете да се извлечете со задниот знак или оригиналниот ладилник за воздух. Во крајна линија е дека на вашиот процесорот веројатно нема да му треба најдобриот ладилник што може да го пронајдете за да ве остави среќен. Со тоа речено, важно е да се избере вистинскиот фрижидер. На крајот на краиштата, вложувате стотици долари, во повеќето случаи, за тој нов процесор.

Кога станува збор за правење на овие селекции, требаше да се погрижиме секој да си ја заврши својата работа и, добро, добро да се олади.

Со сите чилери во едно, термичките перформанси не се единствениот критериум што нè затоплува и пречи; Имаше неколку други да погледнам:

Доверливост

Сигурноста е од големо значење кога станува збор за ладилници се-во-едно и тоа е од една едноставна причина – течна! Последното нешто што го сакате е ефтина филтрација која ќе протече низ сите нејзини компоненти и евентуално ќе испадне.

Во потрагата по совршено решение за ладење, мора да се осигурате дека производителите се многу почитувани и нудат добра услуга за клиентите.

Изведба

Се покажа дека сите ладилници-сé-едно на оваа листа нудат добро ниво на изведба во одделот за ладење. За разлика од ладилниците за воздух, не можеме да кажеме дека тие работеле добро за цената што ја чинат, затоа што тоа би било лага и ако сте ниски пари, тогаш ладилникот за воздух може да биде токму она што ви треба, бидејќи тие често нудат нивоа слични перформанси.

Апелот на овие одлични ладилници за спортски радијатори е како се справуваат со оверклокување. Тие имаат толку малку екстра за ефикасно да ја извлечат моќноста од вашиот процесор, без ништо да кршат!

бучава

Додека течните ладилници се прилично тивки, тие не се толку тивки како решенијата за ладење на воздухот. Ова е затоа што течниот ладилник има вентилатор во радијаторот и блокот на процесорот треба да пумпа вода околу струјното коло.

Сите фрижидери на оваа листа не се особено бучни, но не се гордеат со тоа. За навистина тивка поставеност, можеби ќе сакате да одите на решение за воздух или навивач.

Совети за избор на најдобар сè-во-еден фрижидер

Пред да се заглавиме, еве неколку основни поими за да се запознаете ако во моментот не сте запознаени.

АИО (сите во едно)

Ова се однесува на течен ладилник или ладилник со затворено коло. Ова значи дека пумпата, цевководите, течноста и резервоарот се собираат како единствена единица. Сè што треба да направите е да го инсталирате и да завршиш. Познато е како „Сè во едно“ бидејќи може да се добие целосно прилагодено течно ладење за кое е потребно многу повеќе знаење и вештина за инсталирање

TDP (моќност на термички дизајн)

Топлинска моќност или термички дизајн точка е спецификација измерена во вати. Ни кажува максимална количина на топлина што ќе произведе компонента, што во овој случај е процесор.

RPM (вртежи во минута)

RPM е бројот на вртежи што ги прави вентилаторот на процесорот за една минута. Повеќе RPM значи поголем проток на воздух, но ова може да го зголеми нивото на бучава.

PWM (модулација на ширина на пулсот)

Модулацијата на ширината на пулсот е процес на модулација или техника што изведува претходно дефинирано дејство врз основа на температура (процесор) или системски команди.

Едноставно значи дека PWM вентилаторот ви овозможува да ја контролирате брзината на вртење или RPM и осветлувањето (ако е RGB) безжично или со користење на софтвер од трети страни.

dbA (децибели со А-пондери)

Ова директно го изразува релативниот волумен на звуци во воздухот како што се перцепира од човечкото уво. Дебибелите во системот со тежина на А значат дека звуците со ниска фреквенција се намалени во споредба со бездебесни децибели.

Еве табела што покажува компаративни примери на нивоа на бучава:

Нивоа на бучава

Пример аБ
Дишење / пад на пин 10
Шепоти лисја дваесет
Шепот 30
Проследување на тек 40
Лесен сообраќај педесет
Разговорнички говор 60 60

Работи што треба да се разгледаат пред да купат фрижидер се-во-едно

Постојат неколку работи што треба да се земат предвид пред да го купите вашиот ладилник на процесорот сè-во-едно:

Вашиот буџет

Секое решение за ладење на задниот знак е обично подобро од стандарден вентилатор, но не сите имаат потреба од оваа дополнителна моќност за ладење. Во повеќето случаи, сериски обожавател ќе ја заврши работата за оние кои не сакаат да го оверклокуваат својот процесор.

Ладилниците за сите-во-едно се значително поскапи од нивните еквиваленти на воздухот, и во голема мерка не се резултат на причини за изведба. Луксузните течни ладилници честопати имаат RGB осветлување, а поновите модели имаат импресивни карактеристики како далечинскиот управувач преку телефонски апликации.

За оние кои блокираат моќен процесор, бидете свесни дека ќе мора да платите повисока цена за трокреветни вентилатори 360 радијатори.

Која големина фрижидер треба да изберете?

Ако имате релативно низок напон процесор кој не троши многу TDP, тогаш не ви е потребен голем ладилник сè-во-едно.

Се разбира, изборот на вистинскиот се-во-еден фрижидер може да се сведе на количината на простор што го имате во вашиот случај. Ако се борите за вселената, сè-во-едно фрижидер може да ги подобри внатрешните температури на вашиот систем. Со ладилниците на AIO, ги губите најпогодните масивни тоне на топлина на радијаторот што може да се монтираат на различни места за повеќето случаи.

Пазете се од приклучокот на процесорот

Вашето ново се-во-едно течно ладење решение треба да се прилагоди, нели?

И покрај тоа што повеќето ладилници се произведуваат да одговараат на повеќето приклучоци на процесорот, сепак треба да проверите дали е компатибилноста. Повеќето производители на фрижидери испраќаат повеќе држачи за различни конфигурации, но некои ладилници сè-во-едно можат да работат само со специфични приклучоци.

За да го одредите типот на приклучокот на процесорот што одговара на вашиот ладилник на процесорот, проверете ги спецификациите на вашиот процесор или матична плоча.

Размислете за положбата на вентилаторот и насоката на воздухот

Кога станува збор за вашите обожаватели на фрижидерот, ќе сакате да барате мали стрели кои ќе ви кажат за насоката на протокот на воздух (во случај ова да ви биде прва рата).

Идеално, сакате фановите да го исцрпуваат жешкиот воздух од системот процесор, но во случаи кога треба да го монтирате радијаторот до предниот дел на вашиот случај, внесот е апсолутно добар.

Колку е важно естетиката?

Течните ладилници се-во-едно ја освојуваат естетската битка, тоа е сигурно.

Само затоа што овие решенија за ладење сè-во-едно изгледаат подобро, не значи дека тие работат подобро. Постојат неколку ладилници за воздух кои им даваат шанса на АИО

И покрај ова, ако барате RGB, ефикасно ладење и / или потенцијал за оверклокување, побарајте течен ладилник за сите во еден!

5-те најдобри ладилници на процесорот за сите-во-едно

Детали за производот
# # еден Corsair Hydro серија H150i Pro

Corsair Hydro серија H150i Pro

 • воздух или течност: Течност
 • максимална вртежи во минута: 1600 вртежи во минута
 • максимален шум: 25 dB
 • димензии: H (396) x W (120) x D (27) mm
 • Проверете ја тековната цена
  # # 2 Термичко фаќање лебди

  Термичко фаќање лебди

 • воздух или течност: Течност
 • максимална вртежи во минута: 1400 вртежи во минута
 • максимален шум: 24) 7 dB
 • димензии: H (394) x W (120) x D (52) mm
 • Проверете ја тековната цена
  # # 3 Asus ROG RYUJIN

  Asus ROG RYUJIN

 • воздух или течност: Течност
 • максимална вртежи во минута: 2000 вртежи во минута
 • максимален шум: 29) 7 dB
 • димензии: H (272) x W (122) x D (27) mm
 • Проверете ја тековната цена
  # # 4 Corsair H100i RGB Platinum SE

  Corsair H100i RGB Platinum SE

 • воздух или течност: Течност
 • максимална вртежи во минута: 2200 вртежи во минута
 • максимален шум: 36 dB
 • димензии: H (279) x W (121) x D (37) mm
 • Проверете ја тековната цена
  # # 5 NZXT Kraken M22

  NZXT Kraken M22

 • воздух или течност: Течност
 • максимална вртежи во минута: 2000 вртежи во минута
 • максимален шум: 36 dB
 • димензии: H (152) x W (120) x D (32) mm
 • Проверете ја тековната цена

  # # еден

  Corsair Hydro серија H150i Pro

  Corsair Hydro Series H150i Pro

  ТЕХНИЧКИ СПЕЦИФИКАЦИИ

 • Воздух или течен?
 • Макс RPM: 1600 RPM
 • Максимален шум 25 dB
 • Димензии H (396) x W (120) x D (27) mm
 • ПРОИЗВОДИ

 • Максимална изведба на ладење
 • Доаѓа со fansубители на магнетна левитација (тивок)
 • Пумпа за RGB
 • Одличен квалитет на градење / 5-годишна гаранција
 • СОСТОЈБИ

 • Скапото решение за ладење
 • Потребно е куќиште доволно големо за да се монтира троен вентилатор
 • Проверете ја цената на Amazon

  Corsair H150i е веројатно најдоброто решение за ладење на оваа листа, а оваа награда ја должи единствено за неговите перформанси. Една од најимпресивните работи за овој 360вер од 360 мм е фактот дека фановите остануваат тивки дури и кога трчаат со најголема брзина.

  Се разбира, во однос на дизајнот, губи на Thermaltake Floe или Kraken x72, со H150i со поконвенционален RGB блок. Навивачите на радијаторот се малку едноставни, но тие се fansубители на магнетната левитација на Corsairs, така што можете да сметате на ниско ниво на бучава (максимум е 25 dBa).

  Ваквата тивка операција, ладен процесор и софистициран iCUE софтвер на Корсарс за да се собере сè. Додека ова е едно од најефикасните достапни решенија за ладење AIO, би било внимателно да го истрчате во тивок режим ако водите оверклочен beвер.

  # # 2

  Термичко фаќање лебди

  Thermaltake Floe

  ТЕХНИЧКИ СПЕЦИФИКАЦИИ

 • Воздух или течен?
 • Макс RPM: 1400 RPM
 • Максимален шум 24,7 dB
 • Димензии H (394) x W (120) x D (52) mm
 • ПРОИЗВОДИ

 • Осветлувањето е компатибилно со повеќето заглавија на матичната плоча
 • Тивка операција
 • Неспоредливо осветлување RGB
 • СОСТОЈБИ

 • Пумпата е прилично гласна
 • Проверете ја цената на Amazon

  Нашата алтернатива на Corsairs H150i е огромната Thermaltake Floe 360. Овој ладилник има некои од најдобрите RGB осветлувања што можете да ги најдете на оваа листа и доаѓа со навивачи на термолтаки „Ринг“ како стандардни, кои имаат три јамки за осветлување.

  Овој ладилник е со големина на рад од 360 мм; така ќе треба случај доволно голем за тоа, но вреди да се напомене дека дополнителните кабли за осветлување додаваат неред.

  Осветлувањето на блоковите на процесорот може да се синхронизира со вашето трио навивачи, давајќи прилично импресивен дисплеј. Производот доаѓа со контролор на вентилаторот Thermaltake, овозможувајќи ви да додадете дополнителни фанови на Thermaltake Riing во вашиот случај.

  Перформансите за ладење можеби не се добри како некои од ладилниците на оваа листа, но со квалитетна естетика, можеме да дозволиме неколку степени овде или таму. Овој AIO е изненадувачки тивок, иако максималниот RPM од навивачите достигнува само 1400.

  Иако ова можеби не е идеално за моќен оверклочен процесор, сепак нуди термички перформанси доволно добри за да може да се појави на оваа листа.

  # # 3

  Asus ROG RYUJIN

  Asus ROG RYUJIN

  ТЕХНИЧКИ СПЕЦИФИКАЦИИ

 • Воздух или течен?
 • Макс РПМ 2000 РПМ
 • Максимална бучава 29,7 dB
 • Димензии H (272) x W (122) x D (27) mm
 • ПРОИЗВОДИ

 • Одлични перформанси за ладење
 • Доаѓа со fansубителите на квалитетот на Ноктуа
 • Блокот OLED дозволува прилагодени пораки
 • СОСТОЈБИ

 • Многу скапо
 • Проверете ја цената на Amazon

  Како и Corsair H150i на оваа листа, Asus ROG Rujin е исто така достапен во опција 360 mm. Ова може да биде совршен натпревар за вашата матична плоча ROG или едноставно заради тој уникатен блок на процесорот.

  Избравме 240мм бидејќи неговите 360мм не беа добри како нашите други селекции. AIO е многу ефикасен ладилник, и тоа главно се должи на ротирачките вентилатори од 2000 вртежи во минута, што се чини дека се индустриски вентилатори PWM Noctua.

  Дизајнот нуди нешто малку поразлично од нормата и, како што се очекуваше, допирот RGB се прави елегантно од поделбата Asus ROG.

  Имајќи предвид дека вентилаторите можат да работат со брзина од 2000 вртежи во минута, фрижидерот не прави премногу бучава и, ако може да се добие заедно со високата цена, тоа е одличен додаток за сечие градење.

  # # 4

  Corsair H100i RGB Platinum SE

  Corsair H100i RGB Platinum SE

  ТЕХНИЧКИ СПЕЦИФИКАЦИИ

 • Воздух или течен?
 • Макс RPM: 2200 RPM
 • Максимален шум 36 dB
 • Димензии H (279) x W (121) x D (37) mm
 • ПРОИЗВОДИ

 • Високи перформанси за ладење
 • Одличен софтвер
 • Лесен за инсталирање
 • Може да поврзе дополнителни вентилатори (вкупно 4)
 • СОСТОЈБИ

 • Не најмирна
 • Проверете ја цената на Amazon

  Corsair H100i RGB Platinum SE Cooler е Corsair со двојно вентилаторно решение AIO кое е едно од најатрактивните на списокот.

  Ладилникот нуди слични перформанси со H100, сепак, неговите бели естетски и RGB јамки го прават идеален за темперирана конструкција на стакло. Белата цевка и блокот убаво го истакнуваат шареното RGB осветлување, и ова ќе изгледа одлично за секој што сака да ја зачини својата градба.

  Со праведност, овој ладилник работи исто како и растворот за ладење на воздухот од среден опсег, но додадениот изглед цврсто го вметнува во пресметките. Како производ на Corsair, ви овозможува пристап до iCUE софтвер кој ќе ви овозможи да играте околу осветлувањето, да го синхронизирате со останатите производи од Corsair и да ги прилагодувате брзините на вентилаторот.

  Без разлика дали градите AMD или Intel, додадете малку боја.

  # # 5

  NZXT Kraken M22

  NZXT Kraken M22

  ТЕХНИЧКИ СПЕЦИФИКАЦИИ

 • Воздух или течен?
 • Макс РПМ 2000 РПМ
 • Максимален шум 36 dB
 • Димензии H (152) x W (120) x D (32) mm
 • ПРОИЗВОДИ

 • Фактор на мала форма
 • Моќно ладење
 • Интуитивен софтвер
 • СОСТОЈБИ

 • Гласно со полна брзина
 • Проверете ја цената на Amazon

  Како мала алтернатива на многу гласниот и горд H100i Platinum SE, го имаме Kraken M22. Ова решение за ладење е најмалото на списокот и е совршено за компактен систем, каде што ладилникот за воздух не го намалува.

  Единствено што има ова поедноставно решение за ладење AIO е импресивниот дизајниран блок на процесорот. Блокот на холографски стил е еден од најдобрите на пазарот; За жал, сепак, овој фрижидер недостасува малку во однос на перформансите.

  Иако не прави лоши термички перформанси, може да биде многу бучно ако работи со најголема брзина. И покрај тоа што е најгласно на списокот, се лади исклучително добро, а верзијата 360мм е исто така исклучителна.

  За оние што бараат нешто малку поразлично од „RGB“, М22 ви носи неколку сериозни точки за стилизирање додека го одржувате ветрето со вентилаторот Аер 120мм.

  Кој ладилник на процесорот е правилен за вас?

  Сега кога имаме сè покриено, време е да одлучиме кој ладилник на процесорот е совршен за вашите потреби.

  1. Земи го Корсаир H150i ако го барате најдобриот ладилник на процесорот за сите-во-едно. Работи многу подобро од останатите, но ја жртвува естетиката за функционалност.
  2. За впечатлива алтернатива RGB за H150i, одберете ги одликите Термичко фаќање лебди.
  3. За нешто малку уникатно што не го загрозува ладењето на Асус РОГ Ријуин вреди да се одјавите!
  4. Ако сакате помала опција за ладење на течности со подобрен RGB, тогаш Corsair H100i Platinum SE Тоа е многу добро естетско решение.
  5. За нешто што ќе се вклопи во системи со помала форма, без да се разочараме во одделот за ладење или изглед, NZXT Kraken M22 би можел да биде совршен

  Разделени зборови

  Постојат многу исклучително добри решенија за ладење таму, што го отежнува правењето погрешен избор. Се надевам дека овој напис ви помага да најдете идеално решение за вас и вашиот систем!

  Наплатете 5 најдобри ладилници за процесорот за сите-во-едно 2019 – течноста за ладење системи прво се појави на WePC.com.