5 разлики помеѓу Samsung Galaxy Note 10 и Note 10+

Samsung-01

Со доаѓањето на новата Galaxy Note, Samsung го комплетираше каталогот на модели со висока класа за оваа година. Samsung Galaxy Note 10 и Samsung Galaxy Note 10+ поставија многу високи стандарди во телефонскиот сектор, што го прави многу комплициран за некои од неговите главни ривали. И двајцата доаѓаат со дизајн на целиот екран, заоблен, без речиси никаква рамка и со перфорации за домашна предна камера, добра секција за фотографија, многу моќност или читач на отпечатоци под панелот.

Зачленете се за да добиете најнови технолошки новости во вашето поштенско сандаче. Willе ви испратиме по една е-пошта на ден со резиме на наслови, трикови, споредби, прегледи објавени на нашата веб-страница.

Услуги понудени од Mailchimp

Сепак, иако споделуваат неколку одлики, верзијата Плус вклучува карактеристики кои се малку супериорни. Овој модел има повеќе RAM меморија, четири главни камери, не три, зголемување на микроSD, плус поистакнат екран со поголема резолуција и батерија со поголем капацитет. Ако сакате да ги знаете петте главни разлики помеѓу Белешка 10 и Белешка 10+ не престанувајте да читате. Дали е ова.

Технички лист

Samsung Galaxy Note 10+
Samsung Galaxy Note 10
Екран 6,8-инчен динамичен AMOLED, резолуција Quad HD + 3.040 x 1.440 пиксели, екран за бесконечност-O, компатибилен со HDR10 + 6,3-инчен динамичен AMOLED Infinity-O, Full HD + резолуција од 2.280 x 1.080 пиксели, компатибилен со HDR10 + слики
Главна соба Главниот сензор е 12 мегапиксели и променлива решетка f / 1.5
Ултра широк 16MP сензор со амплитуда од 123 степени и F2.2
Сензор со широк агол од 12 MP со двојни отвори F1.5 и F2.4, 12 мегапиксели OIS телефото сензор, F2.1 и OIS (2X оптички зум) Камера за мерење на VGA длабочина со F2.1
Триен сензор:
Главен 12 MP со променлива решетка f / 1.5-f / 2.4, OIS
· Ултра широк агол (123º) од 16 MP со отвор f / 2.2
· Телефото леќи со 12 MP со отвор f / 2.1, ОИС
Камера за селфи 10 мегапиксели AF, F2.2, Full HD видео 10 пратеник со решетка f / 2.2, Автоматски фокус
Внатрешна меморија 256 или 512 GB 256 GB
Продолжување микроСД до 1 ТБ Не
Процесор и RAM меморија Samsung Exynos 9825 7 nm и 8 јадра на 2,7 GHz (2,7 GHz + 2,4 GHZ + 1,4 GHz)
ARM Mali-G76 MP12 графички процесор, 12 GB RAM меморија
Exynos 9825, 8 GB RAM меморија
Батерија 4.300 mAh со брзо полнење и брзо безжично полнење 3.500 mAh со брзо полнење и заедничко безжично полнење
Операционен систем Пита со Android 9 Пита со Android 9.0
Врска BT 5.0, GPS, USB Type-C, NFC, 802.11ac двоен опсег WiFi 4G LTE Cat.20, WiFi 802.11ax, Bluetooth 5.0, ANT +. USB Тип C, NFC, GPS
СИМ наноСИМ наноСИМ
Дизајнот Метална рамка и задно стакло, IP68 сертификат, читач за отпечатоци од екранот, препознавање лице

Боја: сина, розова, црна и кафеава

Метална рамка со шофершајбна и грб, боја: Аура Вајт, Аура Блек, Аура Сјај
Димензија 161,9 x 76,4 x 8,8 мм, 201 грама 151 x 71,8 x 7,9 mm, 168 грама
Омилена функција П пенкало
Компатибилен со читачите на отпечатоци од Samsung DeX на екранот
П Пенот се подобрува
Читач на отпечатоци од екранот
IP68 препознавање и заштита на лице
Датум на издавање Официјално започнување на 23 август
Пред-купувањето е активирано
Официјално започнување на 23 август
Пред-купувањето е активирано
Цена 1.020 евра верзија од 256 GB и 12 GB RAM меморија

1.210 евра верзија 512 GB и 12 GB RAM меморија

960 €

1. Екран и дизајн

Една од главните разлики помеѓу Samsung Galaxy Note 10 и Note 10+ ја најдовме на екранот. Како што се очекуваше, витаминскиот модел доаѓа со поголем панел и со поголема резолуција. Поточно, паровите на Note 10+ се 6,8 инчи со резолуција на Quad HD + 3.040 x 1.440 пиксели. Тоа е од Белешката 10 со мерење 6,3 инчи со резолуција на Full HD + 2.280 x 1.080 пиксели. Сепак, обајцата имаат Динамичка AMOLED технологија и се компатибилни со сертификатот HDR10 +, што во голема мера го подобрува искуството за гледање.

Што се однесува до дизајнот, обете забелешки 10 како Note 10+ беа изненадени од подобрениот изглед во однос на неговиот претходник. Практично нема присуство на рамка или елемент што го нарушува предниот дел, освен перфорации кои се скриени од сензорите за селфи. Сепак, Ова се наоѓа на горниот центар за да се вознемири што е можно помалку. Исто така, закривеноста се одржува за подобрување на ергономијата на задниот дел и е изградена во стакло и метал. Комплетно елегантно и добро изградено. За сето ова, Gorilla Glass 6 е вметната за да го заштити, и олеофобичен слој за да се избегнат отпечатоци. Задниот дел е скоро ист, со делот за фотографија наредени во исправена положба, а заптивката Samsung ја предводи средината. Читач на отпечатоци е внесен оваа година под панелот.

Samsung-01

Она што го прават поинаку во овој дел е во акција. Како што се очекуваше, Забелешка 10+ е нешто поголема и потешка од неговата сестра. Точните мерења се 161,9 x 76,4 x 8,8 mm и 201 грама тежина споредено со 151 x 71,8 x 7,9 mm и тежината од 168 грама стандард Note 10. Од друга страна, важно е да се напомене дека и двајцата пристигнуваат во разни боја, но друга во случајот со Белешка 10. Аура Сјај, Аура Блек, Аура Вајт се вообичаени кај двете. Тој Note 10+ вклучува и други бои: Аура Сина, не е достапна на Белешка 10. Сепак, во стандардниот модел има уште два други кои не се за Белешка 10+.Овие се Аура Пинк и Аура Црвена, погодни за loversубителите на розово-црвени тонови.

2. Меморија

Samsung Galaxy Note 10+ е совршен ако барате мобилен телефон со добар капацитет за складирање. Тој нуди 256 GB или 512 GB, со можност за проширување со употреба на microSD картички до 1 TB. Ова е една од работите што ја издвојува од своите браќа и сестри. Тој Note 10 има капацитет од 256 GB, односно доаѓа во една верзија, но исто така не може да се прошири со microSD, што за некои корисници може да биде многу вознемирувачко. Сепак, секогаш можете да користите услуги за складирање на облак, како што се Dropbox или Google Drive.

Samsung-02

3. Главна просторија

Samsung Galaxy Note 10+ наследи неколку камери од стандардниот Samsung Galaxy Note 10, што пак го стори истото нешто и со Galaxy S10 +. Но, на задната страна има уште еден сензор: сензорот TOF, одговорен за мерење на растојанието од предметот или субјектот. Можеме да кажеме дека ова се користи за да се постигне пореален режим на Боке. Покрај тоа, овој сензор сега е VGA и нуди поголема резолуција. Отворањето на фокусот е f / 1.4 и има агол на отворање од 74 степени.

Останатите, другите три сензори се исти со сензорот Galaxy Note 10. Имаме 12 мегапикселна главна камера со променлива фокусна решетка, која се движи од фокусна f / 1.5 до фокусна f / 2.4, и агол на гледање од 77 степени. Овој сензор е наменет за употреба во услови на слаба осветленост. Следно на ова, наоѓаме втор сензор од 12 мегапикселни телефото сензори и отвор за фокусирање f / 2.4, што ќе биде оној што ни дава можност да направиме две зголемувања на оптичко зумирање без да изгубиме квалитет. Третиот и последниот сензор е 16-мегапикселна леќа со ултра широк агол и амплитуда од 123 степени со отвор за фокусирање f / 2.2.

Samsung-04

4. Батерии

Батеријата е уште еден дел каде Samsung Galaxy Note 10 и Note 10+ се поразлични. Додека првиот комплетира 3.500 mAh, втората достигнува до 4.300 mAh. И двајцата имаат брзо полнење, што ни овозможува брзо да го наполниме терминалот во секое време, како и заедничко безжично полнење. Треба да се напомене дека Galaxy Note 10+ е компатибилен со полначи од 45W, кои не се вклучени и мора да се купат одделно. Ако одлучите, можете да наплаќате до 100% за само 30 минути.

Samsung-06

5. Цена

И Samsung Galaxy Note 10 како Note 10+ сега може да се нарача преку официјалната веб-страница на Samsung. Испораките ќе започнат на 23 август. Како што се очекуваше, цените се разликуваат од модел до модел. Единствената верзија на Note 10 (8 GB RAM + 256 GB простор) е со цена од 960 €. Од своја страна, Note 10+ со 12 GB RAM меморија и 256 GB складирање чини 1.020. Врвната верзија со 12 GB RAM меморија и 512 GB се искачува до 1.210 евра.

Ако можете да почекате малку, други опции се да добиете нешто поевтино или да платите по рати, чека додека не стигнат до оператори како Водафон, Портокал, Јогиго или Мовистар. Willе чекаме да ги обезбедиме сите информации што е можно поскоро.

Друга вест за … горната класа, Samsung Galaxy Note