55-инчен Xiaomi Mi TV 4S: анализа на најдобрата телевизија Xiaomi во Шпанија

Xiaomi Mi TV Netflix

Оваа 2020 ја започнуваме со Xiaomi, добредојдени на анализа Xiaomi Mi TV 4S 55-инчен, најдобрата паметна телевизија продадена од кинески компании во Шпанија тоа, за прв пат, дојде на шпанскиот пазар по цена на демонтажа во време кога цените на овие производи предизвикаа да видиме голема конкуренција на пазарот.

Јас ја анализирав Xiaomi Mi TV 4S повеќе од две недели и ќе ви го кажам моето искуство со уредот, а тоа е Очекувам дека е многу добро, така, без дополнително одложување, да ги разгледаме сите детали.

Xiaomi Mi TV 4S 55 инчи, карактеристики и спецификации

Xiaomi Mi TV 4S 55 инчи

Спецификација
Димензија 123,16 x 76,73 mm x 8,34
Тежина 12,45 кг (без држач)
Екран IPS панел со резолуција 4K (3840 × 2160) со HDR +
Свети 330 г.
Поглед 178º
Стапка на освежување 60 Hz
Процесор MediaTek MSD6886 QuadCore 1,5 GHz
RAM меморија 2 GB
Операционен систем Android TV 9.0 со оперативен систем PatchWall
Складирање 8 GB
Поврзаност WiFi 802.11ac и Bluetooth 4.2 BLE 3 HDMI порт 3 USB 3.0 порта Етернет порта 3,5 mm приклучок AV оптички излез

Екран и звук, за 455 € неверојатно искуство

Xiaomi Mi TV 4S 55-инчи е најголемиот модел што Xiaomi во моментов го има во својот каталог, и како што сугерира името, тоа е паметен телевизор со 55 инчен панел со резолуција 4K, IPS технологија и HDR + компатибилен.

Тој панелот е прилично висок квалитет, и нуди одлично искуство и во текот на денот, со доволно светлина, и во текот на ноќта, без бојата премногу гласна, но исто така не греши и со меки бои. Ова е избалансиран екран и каде можеме да модификуваме голем број параметри за да одговараат на нашиот вкус.

Екранот се вклучува две цврсти нозе што го прават ТВ да изгледа убаво, иако да, тој подготви големо парче мебел за да го постави уредот, затоа што се соочуваме со прилично голем телевизор, каде можеме да гледаме 4K содржина со многу добар квалитет, а кои исто така имаат прилично добро звучно искуство. Иако, како и секогаш, секогаш е погодно да го поврзете вашиот звучен систем.

ТВ филмови Xiaomi Mi

Ако го немате, Xiaomi Mi TV 4S има два звучници од 10 вати кои звучат добро, но без многу фанфари. Доволно за да можете да уживате во гледањето филмови и да добиете добро искуство, но тоа не се приближува до давање добар звучен систем. И тој е компатибилен со DTS и Dolby Digital.

Ако сакате можете да го приклучите компјутерот преку HDMI со резолуција 4K, што сум го направил за да играм во неколку наврати. Во овој случај, телевизорот има стапка на освежување од 60 Hz и искуството што го нуди кога играте добро дури и на 4K, е идеално за поврзување на вашата конзола и уживање во лошото работно време. Покрај тоа, можете исто така да преземете игри за Android TV

Игра Xiaomi Mi TV

Android TV, гаранција за софтверот

55-инчниот Xiaomi Smart TV има Android TV 9.0 опремена со Patchwall, и ова е гаранција за флуидност и добри перформанси од сите аспекти, Покрај интуитивен дисплеј и интерфејс, што прави истражување на сите можности што ги нуди овој уред едноставна и забавна задача.

Прво ќе разговараме за проблемите со дизајнот, а вистината е дека се чини дека ова е едноставно и ефикасно решение за организирање на содржината што сакаме да ја управуваме. Лансирачот ни покажа серија услуги за стриминг, како што се Netflix, Prime Video или YouTube можеме да нарачаме, бришеме или додадеме, и од кои можеме да избереме што ни се покажува.

Апликација ТВ Xiaomi Mi

Покрај тоа, има голем број кратенка на врвот на фрлачот дека можеме да избереме да пристапуваме брзо, наместо да користиме графичка контрола за којашто само зборувавме.

Android TV го прави искуството со телевизиски флуид или интуитивно

Од друга страна, телевизијата Xiaomi има и Patchwall, слој на кинеската компанија групирање на нештата на различни начини на Android TV и тоа овозможува неколку опции за прилагодување, како што е ставање темна или лесна позадина. Како што се користи како Андроид ТВ, но е помалку прилагодлив.

Апликација за крпеница на ТВ Xiaomi Mi

Медијатекскиот процесор на Телевизија го прави интерфејсот да се движи совршено Можеме многу лесно да навигираме помеѓу сите содржини на ниско ниво, дека не е проба да поминете неколку минути најавување во Amazon Prime Video или Netflix за да изберете што сакаме да го видиме.

Што се однесува до самиот режим на телевизија, тој се движи добро, а ние имаме пристап до упатства за програмирање. Па можеш и ти променете го редоследот на каналот, избришете ги каналите и типичните опции сите апликации ги има. На кратко, искуството е многу задоволувачко, а брзината на движење ве прави среќни да трошите време за истражување на интерфејсот за да откриете нови содржини.

Премиерот Видео на Xiaomi Mi TV

Команда до потребната забава

Начинот на кој ќе комуницираме со Xiaomi Mi TV 4S е, како што може да претпоставите, тој е далеку. И ова нуди голем број на опции и кратенки дека, јас лично, го најдов најдоброто и најинтуитивно.

Прво, мора да го кажеме тоа работа со Bluetooth конекција, не со инфраред, за да можеме да го користиме дури и ако не таргетираме телевизија, а можеме да ги користиме и нашите мобилни телефони како команда благодарение на апликацијата Android TV.

Оваа команда, како што можете да видите на сликата, има а копче посветено на Нетфликс и другите на Главното видео на Амазон, Значи, ако се претплатите на некоја од овие две услуги, можете брзо да пристапите за да уживате во целата содржина што сакате да ја видите и без да одите на фрлачот.

Далечински ТВ Xiaomi Mi

На фрлачот, кој, патем, се пристапува со кликнување на кружното копче веднаш до задното копче, и тоа ќе не однесе до фрлачот за Android TV или фрлачот Patchwall, како што избравме во конфигурацијата.

Од друга страна, тој го има копче посветено на Google Assistant, и кога ќе се притисне, ќе повикаме одличен виртуелен асистент Г, кој ни овозможува да правиме работи како што бараат време, да побараме од него да ја постави серијата што сакаме да ја видиме, или да ги вклучи или исклучи светлата што сме ги поврзале со Wi-Fi дома.

Само Xiaomi Mi TV оддалечен само +

Премногу едвај ја цениме латентноста затоа што го притискаме копчето на далечинскиот управувач сè додека телевизијата не реагира на ова, така што не чини ништо да се движи низ интерфејсот за да ја пронајдеме содржината што сакаме да ја видиме.

Xiaomi Mi TV 4S, мислења и завршни мисли на Andro4all

Оваа телевизија Xiaomi е Идеален модел ако барате 4K телевизор со ваква големина со ТВ со Android, затоа што со цената што е доста содржина, тој нуди дизајни и операции што навистина ги сакаме.

Ова е еден уред што ве поттикнува да го користите и да видите секој филм или серија на оваа телевизија е задоволство заради добриот квалитет на панелот со која сметка, што нè тера да ја искористиме 4K содржината што ја имаме на услугите за стриминг.

Лого на ТВ Xiaomi Mi

Од друга страна, преку него има и три HDMI кабли можеме да ја поврземе нашата конзола или компјутер, а резултатите кога го правиме ова се спектакуларни, играњето 4K на овој екран нуди многу добро искуство, и не се сомневам во тоа. Секако дека постојат подобри модели на пазарот, но за оваа цена, тоа е најдобриот што можете да го купите.

Што се однесува до бучавата, не е лошо, но не може да се поправи Ова е нешто што можете да го поправите со помош на звучници или звучни системи. ТВ звучниците не се лоши и ќе можете да уживате во содржината со пристојни резултати.

Цена на Xiaomi Mi TV 4s и каде да се купат

Може да го најдете Xiaomi Mi TV 4S по официјална цена од 449 € во некои продавници, како што е официјалниот Xiaomi или голема компанија како MediaMarkt, а тоа е најконкурентна цена за телевизија оваа голема.

Xiaomi Mi TV 4S 55 ″, мислења и белешки за Andro4all

Дали треба да купам Xiaomi Mi TV 4S 55
Се согласувам
  • Убав дизајн со неколку рамки
  • Интуитивни контроли, едноставни и едноставни
  • Добар 4K екран
  • Андроид ТВ
  • Интегриран во Chromecast
До
Заклучок Овој 55-инчен Xiaomi Mi 4S телевизор нуди многу добро искуство во сè, а за цената, ова е нешто повеќе отколку што може да се очекува. Android TV прави сè да се движи непречено, можеме да користиме асистент на Гугл без проблеми и да имаме пристап до апликации од трети страни на Google Play.
Интерпункција

2.5Xiaomi Mi TV 4S 55 инчи

Голема, добра, убава телевизија по добра цена

Следете ANDRO4ALL