6 футуристички дизајни за јавен превоз

6 футуристички дизајни за јавен превоз

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

6 футуристички дизајни за јавен превоз

Еве 6 футуристички дизајни кои ќе го подобрат јавниот превоз за неколку години. Некои веќе се направени и работат, додека други се само на хартија.

Технологијата, исто така, се развива на средствата за транспорт на иднината и не само на автомобилите со возење самостојно, туку работи и да го револуционизира начинот на кој се движиме не само со подобрување на сегашните средства, туку и со воведување нови видови на возила на кои да се движи побрзо, безбедно и почитувајќи ја природата. Еве 6 дизајни за футуристички транспорт.

Ако автобусот, возот, авионот и автомобилот се главните средства за да продолжат понатаму, за неколку години ќе има нови средства со кои може да се движи побрзо и да се загадува многу помалку. Еве неколку видови на повеќе футуристички превозни средства.

Воз на височина

Класичното метро на површината еволуира и повеќе нема да патува по заземјни шини, туку на покачени структури што се движат преку сообраќај. Шините поставени на голема безбедност оддалеченост од патот за да се овозможи минување преку сообраќајот на автобуси, автомобили и камиони. Проектот, развиен од Иновации АД Jacејкоб, ја победи конкуренцијата од МИТ Клима КоЛаб оваа година.

Автобус поминува на сообраќај

Во 2010 година беше претставен концептот на „коњски автобус“ и некои кинески развивачи го имплементираа. Тоа е електричен автобус кој преку структура што ви овозможува да го покриете патот и да дозволите премин на автомобили под него, како мост, ви овозможува да го прескокнете градскиот сообраќај. Електричниот автобус е дизајниран така што неговата шасија создава тунел низ кој може да тече сообраќајот на автомобили, елиминирајќи ја потребата автомобилите да застанат зад автобусот на секоја стоп-стоп. ТЕБ е широк со две ленти и до 4 автобуси можат да бидат поставени во редица за максимален капацитет од 1.200 патници.

Самостојно возење Mercedes-Benz BUS

MediaPortal Daimler AG

Претходно оваа година Мерцедес-Бенз претстави многу футуристички авто-возечки автобус кој ви овозможува да се извадите во сообраќајот преку употреба на камери и радари за да возите непречено. Неговиот предвидлив стил на возење исто така ја намалува потрошувачката на гориво и ја намалува емисијата на стакленички гасови. Иднината на автобусот „Мерцедес“ е тестирана на патеката, но исто така се тестираат и оние во сообраќајот.

Хиперлоп

Веќе долго време слушнавме за возови на магнетната левитација, славниот Hyperloop, кој иако веќе се користи во САД и Јапонија не ужива многу успех. Еве ја идејата што ја разви Елон Муск, планира да го подобри Хиперлопот за да има брзини на крстарење до околу 1000 км на час. Во моментот предвидувањата велат дека, на пример, линијата Сан Франциско – Лос Анџелес треба да биде активна во 2019 година користејќи го овој футуристички воз и дека треба да ги сруши 380 милји далеку за околу 30 минути.

Подморници што лебдат тунели

Друг предизвик за Норвешка е да се фокусира на подводните тунели за поврзување на разни градови и наместо класичните автопати да има подводни тунели што би можеле да го решат проблемот со површинскиот сообраќај. Проектот во моментов е финализиран и треба да и овозможи на Норвешка да ги расчисти растојанијата поради присуството на над 1.100 фјордови благодарение на употребата на мостови за суспензија под вода до 100 стапки што ќе можат да сместат до две ленти. Проектот ќе чини 25 милијарди долари и се очекува да биде активен до 2025 година.

Златен модуларен транспортен систем

На крајот ви оставивме нај curубопитниот проект. Се нарекува Клип-Ер и е модуларен транспортен систем кој се состои од капсули кои можат да превезуваат патници или стока во зависност од нивната конфигурација. Модулите можат да бидат прикачени на камион за да се создаде саканата структура. „Клип-ер“ ќе го револуционизира транспортниот систем со поголем капацитет на оптоварување, како и со оптимизирање на потрошувачката и транспорт на стока.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!