7 земји што нема да видите Игра 6 Цивили овој петок

Anda Dapat Membeli Chromas dengan IP di Liga untuk Waktu Terbatas 1

7 земји што нема да видите како да играат Цивил 6 овој петок 2

Претходно оваа недела, Издавачите на 2К ја објавуваат мапата подолу да го одредите точното време на започнување за играчи ширум светот кои чекаат Цивилизација VI. Ти можеш игра пред нарачка и започнете со преземање сега, но нема да се отвори до овој петок на 21-ви. Во меѓувреме, можете да научите повеќе Цивилизација VI овде на Играпедија Цив 6 Вики.

Кога ќе ја погледнете мапата, ќе видите дека има некои места каде играчите со соништа за освојување на светот нема да можат да ги тестираат своите вештини и да се обидат да изградат цивилизација што ќе го издржи тестот на времето. Сакам да откријам зошто се случи ова прекинување и некои причини може да ве изненадат!

Цивил 6 Отклучи ја картата Тајмс

Можеби не изненадува тоа Цивилизација VI нема да се продава во Северна Кореја. Овие мали диктаторски земји редовно прават наслови за нивните воени позиции и подлежат на многу меѓународни санкции. Меѓу нив е забраната за лиценциран софтвер, вклучително и видео игри. Сепак, дури и ако може да се продава легално, Пристапот до Интернет е тешко да се добие во Северна Кореја. Се проценува дека само илјада или повеќе владини елити имаат пристап до Интернет, и сигурен сум дека преземањето игри не може да се смета за прифатлива употреба дури и за овие неколку среќници.

Во денешно време Северна Кореја ќе стане дел од управуваното кралство Цивилизација V Водач на Сејонг, но ако сте заинтересирани да играте како Благороднички лидер Ким Јонг-ун, постои мода за Цивилизација V тоа ќе ви овозможи да ги остварите вашите соништа!

2. Косово

Поранешен дел од Кралството Србија, Косово ја прогласи својата независност во 2008 година по насилниот конфликт во регионот. Не можам да откривам што може да го предизвика тоа Цивилизација не е достапно во оваа земја (признаено од 109 од 193 земји-членки на ООН). САД уживаат добри дипломатски односи со Косово, има амбасада во главниот град Косово Приштина. Знам дека мора да има добра причина за нивно исклучување, но не можам да го најдам во моето истражување.

Уредување: Корисник на Gamepedia bbchicken7 пишува со некои дополнителни информации: „Како косовско-албанец, јас од искуство знам дека адресите на косовските IP адреси се всушност многу ретки на Косово, можеби затоа што тоа е делумно призната област и не е целосно суверена земја. Како резултат на тоа, луѓето Косово има тенденција да користи албанска IP или српска IP (исто како и повикувачкиот код), а не Косово IP. Ова на крајот значи дека Civ 6 IS е достапен во Косово затоа што Steam го третира Косово како албанско / српско, иако не е достапно за IP IP на Косово. “- Ви благодарам за дополнителна мисла!

Сместен во централна Африка, Судан сега се состои од две одделни држави, Република Судан и Република Јужен Судан. Владата на САД постави санкции против Судан во 2007 година, како резултат на војна во Дарфур. Иако Јужен Судан не беше предмет на овие санкции по отцепувањето, Република Судан сè уште е засегната. Не можам да ги откријам специфичните причини зошто ќе бидат вклучени видеоигри, но колку што знам, навивачите на Судан нема да можат да играат во скоро време.

Иран ќе стане дел од Персиската империја

Додека Иран сè уште не се појави на Цивилизација особено, тоа би било дел од Персиската империја предводена од Дариј Втори во Цивилизација V. Wдодека повеќето Иранци можат да пристапат до Интернет, кој има стапка на пенетрација од над 65%, гејмерите кои живеат таму не можат да пристапат до поголемите места за дистрибуција на софтвер, како што е Steam. Всушност, тоа е само сНеодамна, во Иран беше достапна кредитна картичка, па дури и со пристап до дигиталните пазари можеби е тешко да се купува софтвер преку Интернет. Дури и да е така, со олеснување на санкциите во последните неколку месеци, постои можност нештата наскоро да олабават!

Источен Тимор, познат и како Тимор-Лест, е можеби најмистериозниот од земјите на списокот. Оваа нација е првата нова суверена нација што се појави во 21 век, откако се раздели од Индонезија во 2002 година. И покрај тоа што поминувам време истражувајќи ги тимор-американско-американските односи, не можам да најдам причина зошто луѓето не можат да купат видео игри или друг софтвер.

Од сите земји на нашата листа, Мјанмар (познат и како Бурма), се чини дека е на најдобро место за да добие игра. Додека американската влада е веќе активна санкции против Бурма од 1997 година, санкциите се намалија во 2012 година. Сепак, претседателот Обама го објави на 15 септември годинава укинати се сите санкции. Се надевам дека тоа значи дека народот во Мјанмар наскоро ќе може да се крене и да ја почувствува славата на а Цивилизација непосредна победа.

Куба е остров лоциран на само 90 милји оддалечен од брегот на Флорида. Познат по своите миризливи цигари, меѓу другите, Куба е предмет на построги санкции откако FФК потпиша ембарго во 1962 година (познат по купување онолку цигари колку што може прво) До неодамна, ембаргото сè уште беше во целосна сила, но претседателот Обама работеше на нормализирање на односите со оваа најблиска земја и ги укина ограничувањата на цигарите и румот минатата недела. Значи, ако има кубански обожаватели што ги читаме, се надевам дека тоа значи Цивилизација VI можеби во вашата блиска иднина затоа што ембаргото продолжува да се намалува!

Значи, освен ако не живеете во некоја од државите наведени погоре, а неколку други земји не се на списокот, можете да играте Цивилизација VI наскоро откако беше објавен во петокот. Ако веќе е пред нарачка Во оваа игра, можете да го вчитате Steam за да бидете подготвени за акција кога ќе стартувате. За да дознаете во и од најновите рати во оваа класична франшиза, посетете ја Цивилизација 6 Викија на Gamepedia!

Нарачајте Цивил 6 на Амазон Сега

Врската пред нарачката во овој напис е придружна врска, а вашата набавка ќе помогне во поддршката на Gamepedia и нашата 1200+ вики заедница.

Забелешка на уредникот: Gamepedia не е наменет да биде експерт за санкции во САД и Меѓународни. Вклучената информација е дека овој напис се заснова на истражување на авторот и можеби не е точен.

7 држави што нема да ги гледате во играње Цивил 6 Овој петок 3

Бенџамин Тарса

7 земји што нема да видите како да играте Civ 6, овој петок 4 @benjamintarsa

Бенџамин управува со сите не-вики содржини на Gamepedia и управува со прашања и односи поврзани со заедницата со партнерите во инди. Во слободното време, тој е страствен читател и гејмер и има флексибилен палец.