8 инди игри за компјутер со неколку барања што мора да ги играте!

8 game indie untuk PC dengan beberapa persyaratan yang harus Anda mainkan!

Има многу игри инди (Независно) од сите жанрови и за сите платформи. И покрај тоа што тие се држат настрана од популарните или мејнстрим од другите добро познати и познати титули во светот, овој вид игра не е воопшто лош. Обично обидувајќи се да ја фати јавноста со впечатливи пораки, уникатна игра и јасни идентитети.

Подготвивме водич со 8 натпревари инди за компјутери што не треба да ги пропуштите, сите различни жанрови, како што се платформи, симулатори или акција. Покрај тоа, тие се наслови што бараат некои барања на компјутер, затоа гарантираме дека можете да играте секоја од овие игри. Откријте што се овие 8 игри инди Ви препорачуваме!

1. Долина Стардју

Долината Stardew е одличен RPG и забавен симулатор за земјоделство. Yourselfе се ставите во чевлите на еден млад човек кој наследува фарма од неговиот дедо и мора да го започне своето патување со не повеќе од неколку алатки и монети. Со вашите напори и посветеност, ќе станете најдобриот земјоделец во светот.

Ова е една од игрите. инди најпрепознатливите на сите континенти. Критичарите ширум светот ја опишуваат Stardew Valley како релаксирачка и волшебна игра која привлекува играчи со недели и месеци. Покрај тоа, животот на еден земјоделец е секогаш подобар во компанијата, а оваа игра ви овозможува да играте со пријателите!

Покрај тоа што во класичните елементи како што се собирање материјали, управување со ресурси и градежништво, во долината Стардју, важно е да се создадат обврзници со соседите. Се разбира, аспектите, како што се грижата за животните, растенијата и оперативните машини, не се оставени зад себе. Носете капа, превртете ги ракавите и работете!

 • Процесор: 2 GHz
 • RAM меморија: 2 GB
 • Видео картичка: 256MB со Shader Model 3.0+ и DirectX 10.
 • Складирање: 500MB

2. Супер месо момче

Супер месо момче

Во Супер месо момче, станувате парче месо кое мора да надмине опасни пречки за да ја спаси нејзината сакана Санитарна подлога, жена направена од завои. Криминалецот кој го фаќаше постојано? Опасен фетус по име Др. Фетус, кој се потсмеваше на постојаното спасување на протагонистот. Како што ќе видите, оваа игра е барем смешна и ништо реална.

Играта е едноставна и лесна. Потребно е само да трчате и да скокате сè додека не стигнете до крајот на фазата, што трае кратко време. Сценариото е полно со опасни елементи и, како што растат нивоата, треба да бидете покреативни. Едно нешто што треба да знаете е дека многу ќе умрете во Супер месо момче. Многу пати, одново и одново. Ништо не се случува, ова е дел од благодатта и динамиката на играта!

Иако Супер месо момче изгледа едноставно, има многу содржини за отворање и неограничен број фази за надминување. Може да се ставите во чевли на други ликови, секој со свои способности, а големи изненадувања ве чекаат кога ќе ја завршите играта за прв пат. Никогаш не се откажувај!

 • Процесор: 1,2 GHz
 • RAM меморија: 256MB
 • Видео картичка: картички со Pixel Shader 3.0, Vertex Shader 3.0 и DirectX 9.0c.
 • Складирање: 300MB

3. Терарија

Терарија

Terraria е игра во стил на Minecraft, но во 2D. Ги има сите градежни механизми, комбинација на предмети и колекција на ресурси, исто како и останатите игри споменати. Разликата е во тоа што бројот на предмети што треба да се направат и бројот на непријатели е далеку поголем.

Без упатство, треба да поминете време на Терарија, сè додека не ја совладате. Бројот на комбинации на артикли е многу голем, како што рековме, така ќе бидат потребни часови за да се најде алатката на овој предмет. Покрај тоа, сите сценарија можат да бидат истражени и можат да бидат оштетени. На тој начин, ќе имате остатоци од ресурси.

Кога ќе поминат часови, конечно ќе создадете своја вила и ќе ви овозможи нови интеракции со продавници, услуги и други ликови. Се разбира, опасноста демне секој ден, а во Терарија има дури и последниот шеф што може да го победиш. На кратко, долга, комплетна и забавна игра!

 • Процесор: 1,6 GHz
 • RAM меморија: 512MB
 • Видео картичка: 128MB со Shader Model 1.1 и DirectX 9.0c минимум.
 • Складирање: 200MB

4. Чашкар

Чаша

Cuphead е платформа игра каде што треба да трчате и пукате. Тој беше многу инспириран од дизајнот на анимацијата во 30-тите години, детали што го привлекоа вниманието на сите. Оваа графичка и типична звучна ефекти во тоа време предизвика многу носталгија и заробени многу луѓе.

Yourselfе се ставите во чевлите на некои ликови, Чаидхед и Мугман, кои се обидуваат да го исплатат долгот: тие ги загубија животите во облог и сакаат да го вратат! Willе надминете многу фази што ќе го содржат последниот шеф, секоја потешка од претходната. За секоја личност што ја поразивте, ќе ја соберете неговата душа и ќе се приближите до исплата на неговиот долг.

Само не се залажувајте од симпатичниот изглед на Купхед. Оваа игра е многу тешка и предизвикувачка. Иако има едноставен механизам за скокање, затајување, трчање и крцкање, оваа игра бара скоро нечовечки рефлекси и умешност. Нема фаза кога крајниот шеф има контролни точки и не постои начин да го зголемите вашиот максимален живот. Тоа ќе бидат вие и вашите способности!

Ако сакате предизвици и пот, ова е вашата игра.

 • Процесор: Intel Core2 Duo E8400, 3.0GHz или AMD Athlon 64 X2 6000+, 3.0GHz.
 • RAM меморија: 3 GB
 • Видео картичка: Geforce 9600 GT или AMD HD 3870 512MB.
 • Складирање: 4 GB

5. Не гладувај

Не гладувај

Don’t Starve е една од најпознатите игри за опстанок на пазарот. Во него, ќе се обидете да преживеете на остров користејќи ги ресурсите што ги наоѓате во околината, да откриете како можете да ги комбинирате и да ги користите за да останете живи.

Уметничките насоки, менија, интерфејси се дизајнирани да и ’дадат на играта уникатна атмосфера. Соочен со едноставен изглед, Не Starвезди е навистина тешка игра. Една од причините, можеби најважната, е тоа што сценарио е случајно генерирано. Секој пат кога ќе умрете и започнете нова игра, ќе започнете од почеток во секој израз.

Друг дета detail е дека нема упатства интегрирани во играта. Тоа ќе ве натера да се потопите целосно во улога на преживеан, да научите да ги користите сите ресурси и тактики што да правите на патот за преживување. Ако не успеете (и ќе успеете), помислете на тоа како искуство за учење. Затоа, ве охрабруваме да ги истражувате сите можни опции, кога и да можете.

Во Не Starвезди, можете да отклучите различни карактери. Секој има специфични предности и недостатоци што ќе ви помогнат да преживеете на островот на поинаков начин. Како и со ресурсите, мора да ги најдете добрите и лошите страни на ликовите. Ајде, играта е само за пациенти и со неограничена iosубопитност!

 • Процесор: 1,7 GHz
 • RAM меморија: 1 GB
 • Видео картичка: Radeon HD5450 или повисок, со DirectX 9.0c.
 • Складирање: 500MB

6. Машинариум

Машинариум

Машинариумот е авантура точка и кликнете кој следеше сличен модел за да избега од играта. Ова ќе ви даде безброј загатки што мора да ги комплетирате за да напредувате малку по малку во приказна полна со ѓубре и роботи.

Во последниве години, беше предизвик да се иновираат во овој жанр, но Машинариум содржи доста оригинални ситуации и загатки. Дури и на најискусните играчи ќе им треба време да го надминат секое ниво. Оваа игра ви дава индиции, но комплицирана е со унапредување на приказната, а само најпаметните можат да стигнат до крајот.

Machinarium има еден од најработените уметнички дизајни меѓу независните игри. Графика и звук се со добар квалитет и исклучителен вкус, совршено комбинирани со приказната, ликот и целокупниот тон на играта. Без сомнение, оваа игра е искуство што мора да го има секој adventureубовник на авантурите.

 • Процесор: 1,8 GHz
 • RAM меморија: 1 GB
 • Видео картичка: AMD Radeon HD 3400 Series или NVIDIA GeForce 6500.
 • Складирање: 380MB

7. Потценување

Undetale

Тешко е да се зборува за Undertale. Ова е класифицирано како RPG затоа што го контролирате карактерот и правите ваш сопствен избор, но главната цел на играта е едноставно и јасно да раскажувате приказна.

Во Андертејл, ќе станете човек заробен во подземниот свет кој служи како затвор за чудовишта и ќе се обидете да најдете излез. На патот, ќе донесувате одлуки кои ќе влијаат на играта на ниво што порано не било видено, затоа што ќе има последици дури и да ја рестартирате играта без да заштедите. Чувството е дека играта игра со вас!

Исто така, Андертејл има неколку класични елементи на RPG како краен шеф, магични предмети, опрема и сл. Ова е игра која е доста уникатна и вреди да се проба. Ако сме искрени, подобро е да играме Undertale отколку да ви објасниме.

 • Процесор: 2 GHz
 • RAM меморија: 2 GB
 • Видео картичка: 128MB
 • Складирање: 200MB

8. шуплив витез

Шуплив витез

Hollow Knight е а метроидванија што може да се опише 100% како Темна душа во 2Д, затоа што ги има истите мрачни акции и теми. Други сличности се борбени механизми, тешки газди и опрема и системи за вештина во стил на РПГ.

Оваа игра не е линеарна, за разлика од другите 2Д игри со овој стил. Картата е многу голема и можете да одите каде сакате. Се разбира, менувањето на трасата ќе ве натера да се соочите со нарачки освен шефот, да најдете опрема и други подобрувања, итн. Ова е големо богатство на Хуло Најт: нарачката што ја направивте.

Главната карактеристика е содржината што е во сопственост на Hollow Knight. Главната кампања може да трае околу 30 часа игра, што е доволно големо ако зборуваме за играта инди. Покрај тоа, овој број може да се зголеми многу ако сакате да ги истражувате сите сценарија, до последниот агол. Нема да ви биде здодевно, играч!

Како што ќе видите, ова е најсложената игра за водичи во однос на барањата.

 • Процесор: Intel Core 2 Duo E5200.
 • RAM меморија: 4 GB
 • Видео картичка: GeForce 9800GTX 1 GB.
 • Складирање: 9 GB

Најдобра игра со компјутер со неколку барања: RPG, стратегија, FPS и многу повеќе!

12 основни игри со пукање за компјутер со неколку барања.

12 од најдобрите компјутерски РНГ со повеќе барања!