9 Апликации што секој патувачки блогер треба да ги има на својот телефон …

9 Апликации што секој патувачки блогер треба да ги има на својот телефон ...

Искусен блогер за патувања знае дека има многу планирање и убави детали за секое ново патување. Има тони нешта што треба да поминат пред да се симне авионот. Блоговите исто така имаат и свои побарувања. Голем број дигитални уреди и алатки мора да бидат придружени за снимање во секој момент и да бидат подготвени да ги споделат со светот.

Еве девет апликации кои ќе го олеснат животот на секој блогер за патувања.

9 Апликации што секој патник-блогер мора да ги има на својот паметен телефон 1

WordPress е најпопуларен систем за управување со содржини на веб-страници, кој моментно е достапен, а многубројни блогери за патувања сега ги водат своите страници на WordPress. Оние што прават треба да размислат да ја преземат својата апликација за пристап до заднината и да ја уредуваат во движење.

Оваа практична апликација им овозможува на повеќето исти функции како верзијата со десктопот. Блогерот ќе може да одговори на коментарите, да гледа статистика, да создава нови објави и да ја уредува својата страница како што сака.

Цена: Бесплатно

Кликнете за преземање на WordPress:

Преземете од продавницата со апликации Поставете го на Google Play

Прочитајте повеќе, Топ 10 бесплатни страници за блогирање: Алтернативи за BlogSpot и Blogger

2. Места

9 Апликации што секој патник-блогер мора да ги има на својот паметен телефон 2

Ова е апликација што многу писатели за патувања веќе ја имаат во нивниот директориум за апликации затоа што е многу корисна.

Овозможува список на интересни и корисни места во која било област околу корисникот. Ова вклучува барови, ресторани, хотели, кафулиња, банкомати, полициски станици, болници и многу повеќе. Местата користи интеграција на „Карти на Google“, така што резултатите се секогаш точни.

Сепак, овие се достапни само на уреди со Android. Корисниците на IOS наместо тоа може да го пробаат AroundMe.

Цена: Бесплатно

Кликнете за да преземате места:

Преземете од продавницата со апликации Поставете го на Google Play

3. Апликација за VPN

Апликација VPN

ВПН станаа суштински обележувачи за блогерите за патувања кои сакаат да останат безбедни и да го задржат пристапот до нивните омилени страници во странство.

Постојат две главни придобивки од тоа да имате VPN како придружник за патувања: тие можат да ги чуваат вашите уреди и блог шифрирани и безбедни и можат да ги надминат геоблокатите. Двете квалитети се корисни, но првиот е особено важен кога станува збор за јавна WiFi.

На секој поединец зависи да го изберат VPN што најдобро одговара на нивниот животен стил и потреби. Само биди свесен за тоа бесплатни VPN апликации тие не се толку сигурни како плаќањата и честопати можат да бидат малициозен софтвер во маскирање, препорачувам да инсталирате nordVPN преку Google PlayТаа е една од добрите репутации за лична приватност.

Цена: Разновидна

Кликнете за да преземете апликација VPN:

Поставете го на Google Play

Photoshop Express

Некои блогери сакаат да објавуваат додека одат заедно. За овие се потребни соодветни придружни слики, се разбира. На крајот на краиштата, какво е патување без фотографии?

За среќа, Adobe го донесе својот супер моќен уредувач на фотографии на мобилен. Не може да стори сé што може да направи верзијата на работната површина, но треба да понуди повеќе од доволно омфон за потребите на блогерите за патувања.

Ова е исто така совршена апликација за блогерите кои сакаат да фотографираат големи груби фотографии и да ги уредуваат подоцна. Вклучени се и основните функции за уредување, отстранување на флеки, филтри и рамки и можност за додавање на водни жигови.

Цена: Бесплатно

Кликнете за преземање на Photoshop Express:

Преземете од продавницата со апликации Поставете го на Google Play

Повеќе информации:> Апликации FreePhotoEditor “href =” https://phreesite.com/free-photo-editor/#_Free_Photo_Editor_Apps “> Повеќе бесплатни апликации за уредник на слики.

9 Апликации што секој блогер-патник мора да ги има на својот паметен телефон 3

Да се ​​биде блогер за патувања, бара одреден степен на знаење на социјалните медиуми. Инстаграм е веројатно една од најдобрите социјални апликации што некој патник може да ги користи, а заедно со тоа доаѓаат и приказните на Инстаграм.

Не станува збор само за она што е веќе во храната, туку е да се користи моќта на меурот. Приказните на Инстаграм имаат свој сет на филтри и карактеристики, но вистинскиот про користи друга апликација за тоа.

Распоредувањето доаѓа со одлични карактеристики кои ќе додадат совршена комбинација на инспирација и информации за секоја приказна. Пробајте рамки, матни слики, колаж и други забавни алатки за уредување клип.

Цена: Основните карактеристики се бесплатни. Исто така, нуди набавки во апликација за дополнителни алатки и карактеристики.

Кликнете за да преземете распоредување:

Преземете од продавницата со апликации Поставете го на Google Play

Може да биде како да се знае Инстаграм.

Google lens

Како писател за патувања, важно е да имате целосно разбирање за сите странски артикли, места и храна со кои се среќавате додека патувате. Во спротивно, повеќе информирани (или локални!) Читателите ќе бидат брза да ги посочат грешките.

Леќи на Гугл е неверојатно корисна алатка во овој поглед, бидејќи ги искористува големите количини на информации до кои пристапува пребарувачот. Само фотографирајте и апликацијата ќе обезбеди информации за тоа што е тоа. Обидувајќи се да идентификувате обележје и да научите за нејзината историја? Потоа обидете се со оваа апликација. Дури е корисно за превод на зборови на знак или мени.

Цена: Бесплатно

Кликнете за преземање на леќи на Google:

Преземете од продавницата со апликации Поставете го на Google Play

7. Квик

9 Апликации што секој патувачки блогер мора да ги има на својот паметен телефон 4

Видео содржина е достапна, но видео уредувањето во движење може да биде ноќна мора. Quik нуди длабок, но безболен начин професионално да ги уредувате видеата за објавувања во блогови, приказни на Instagram, IGTV, Facebook и YouTube.

Има основни карактеристики како сечење, сечење, преклопување на текст и додавање музика директно од паметен телефон. Но, тој исто така има многу напредни алатки како функција за паметни пробивања, GPS-решенија и вклучете аудио кога ќе се детектираат гласови. Quik поддржува медиуми од галерија за телефонски медиуми, Dropbox и Google Photos. Дури овозможува и придвижување на фотографии.

Најголемата предност: таа е креирана од GoPro и совршено интегрира секое видео направено со производите на GoPro во видео со друга содржина.

Цена: Бесплатно

Кликнете за да ја преземете Quik:

Преземете од продавницата со апликации Поставете го на Google Play

9 Апликации што секој патник-блогер мора да ги има на својот паметен телефон 5

Патувањето е честопати синоним за хаосот, особено ако маршрутата е преполна. Сепак, сè уште е важно да се асимилираат сè и да се соберат какви било изгубени мисли што може подоцна да ги хипнотизираат читателите. Evernote е една од најпопуларните апликации за земање белешки за Android и iOS и огромен плус за секој блогер за патувања.

Напишете го секој ден на маршрутата со белешки, снимки и фотографии под секоја ставка или ден. Врскајте корисни идеи или белешки едни на други. Исечете слики од екранот за да запомните важни факти за место или обележје. Додадете список со задачи со полиња за проверка и проверете ги кога е завршено. Има уште многу примери за да дадете овде, но наместо тоа, само одете и погледнете ја апликацијата.

Цена: Бесплатно

Кликнете за да ја преземете Evernote:

Преземете од продавницата со апликации Поставете го на Google Play

9. Трит

9 Апликации што секој блогер-патник мора да ги има на својот паметен телефон 6

Патувањето е доволно стресно, без да поминува низ куп пораки и пораки за да пронајдете потврда и резервации. Она што ја прави оваа апликација толку голема е тоа што организира сè сè уредно од ден, така што нема потреба да барате ништо. Сите потребни информации за патувања се содржани на едно погодно место и нема начин повторно да заборавите на резервацијата.

Tripit исто така може да се интегрира со повеќето календарски апликации и Siri за iOS 12. Бесплатната верзија е веќе одлична, но про-верзијата додава и многу неверојатни карактеристики.

Цена: Бесплатни и платени опции.

Кликнете за да ја преземете Трипит:

Преземете од продавницата со апликации Поставете го на Google Play

Конечен збор

Како што велат, секоја битка може да се победи со вистинските алатки, а најдобрите алатки на блогерот се неговата камера, тастатурата и апликациите. Сега спакувајте го тој телефон полн со овие практични апликации и уживајте во прекрасните патувања.