Acer ја проширува својата палета на создавачи на персонални компјутери со тетратката што може да се претвори во серија ConceptD 7 Ezel и работната станица ConceptD 700

te-hangarau

ConceptD 7 Ezel Pro е идеален за оние на кои им е потребна максимална моќност; се карактеризираат со процесор Intel® Xeon ™ 1, графички процесор NVIDIA® Quadro RTX,, поддршка за мемориска ECC и Windows 10 Pro

Acer ја проширува линијата ConceptD на креативни компјутери со нови преносни лаптопи со Windows 10 и моќни работни станици. Наградена и награда за иновации CES 2020, серијата ConceptD 7 Ezel има шарка Acer Ezel која овозможува пет начини на употреба, што им овозможува полесно на дизајнерите да соработуваат, споделуваат и анимираат идеи. Елегантната и моќна работна станица ConceptD 700 е изградена за да може лесно да се справи со работните тешки содржини.

„Ние ја прошируваме нашата ConceptD линија со нови форми фактори од конвертибилни лаптопи за поддршка на професионалци во нивните креативни потфати“, рече Jerryери Као, CO-COO, Acer Inc. „Идеални за професионалци кои прават 2Д и 3Д дела, задоволни сме што ја проширивме линијата со овие моќни нови алатки кои можат да им помогнат на повеќе креатори. “

ConceptD 7 Ezel Pro и ConceptD 7 Езел ја искористи предноста на шарката Acer Hinge, што ја прави идеална за сите типови сценарија за работа: соработка со тимови, цртање со вклучен молив Wacom® EMR или презентирање на работа на клиентите. Дизајнерите можат да ги менуваат уредите за подобро да се прилагодат на задачите со кои се соочуваат, избирајќи помеѓу пет режими на употреба: режим за споделување, режим што лебди, држач, база или режим на прикажување. Серијата Ezel ConceptD 7, замена на работната површина што може да се однесе на патот, е идеална за креатори кои сакаат да скицираат, да завршат и да бидат присутни на уредот.

Работата на креаторот оживува со светли детали и јасност на 4K IPS2 лаптоп екранот (резолуција 3840 x 2160) кој нуди повеќе од 8 милиони пиксели. Со висок рејтинг на осветленост од 400 јазови, сликите се светли и впечатливи. Екранот исто така вклучува интегрирана технологија за корекција на бојата и е тестирана и калибрирана за да понуди супериорна верност во репродукцијата на бојата на системот за појавување PANTONE® (PMS). Ова гарантира реална репродукција на боја со 100% спектар на бои на Adobe® RGB и точност на боја на Делта Е <2. Корисничкиот интерфејс на палетата Acer ConceptD го олеснува управувањето со профилите на бои и конфигурацијата на системот.

Екранот на допир обезбедува природно искуство со пишување со пенкалото Wacom EMR, кое овозможува брза и точна контрола. EMR моливи совршено ја репродуцираат флуидноста на мастилото и го означуваат зголемувањето на активната технологија за капацирање. Не им се потребни батерии и нудат поголема точност, време на одговор, резолуција, чувствителност на притисок, достапност и издржливост.

Поради високо мобилната и интерактивна природа на работата на многу дизајнери, сериите на екранот ConceptD 7 Ezel се изработени од Gorilla Glass 6, така што тие се отпорни на паѓање. Вклучуваат и анти-сјајни облоги, што го олеснува прегледувањето на слики кога се користат на отворено или под светло светло.

Наскоро со десеттата генерација процесор Intelore Core ™ H-серија, NVIDIA® GeForce RTX GPU, до 32 GB меморија DDR4 и PCIe SSD до 2 TB, ConceptD 7 Езел е идеален избор за тешки работни текови. Креаторите можат брзо да уредуваат и создаваат видеа или да создадат 3Д анимации и да ја прикажат својата работа во реално време. За професионалци на кои им е потребна поголема моќност, ConceptD 7 Ezel Pro располага со процесор Intel® Xeon,, графички процесор NVIDIA Quadro RTX,, поддршка за мемориска меморија и Windows 10 Pro.

Серијата Ezel ConceptD 7 се придружува на програмата NVIDIA RTX Studio. Проектирани специјално за денешните креатори, производите на RTX Studio исполнуваат строги барања за хардвер и софтвер за подобрување на креативноста со брзина на имагинацијата. Овој избран систем ја добива ознаката RTX Studio, што им овозможува на производителите лесно да го идентификуваат вистинскиот систем за да го подобрат работниот тек. Може да напојува повеќе од 40 креативни апликации и најдобар дизајн во светот со забрзување на RTX, серијата ConceptD 7 Ezel е исто така опремена со контролор Студио NVIDIA за да обезбеди максимални перформанси и стабилност.

Дополнителни карактеристики во ConceptD 7 Ezel Pro и ConceptD 7 Езел вклучуваат два порти Thunderbolt 3 3 за многу брзи брзини на пренесување на податоци, слот за SD картички, порта DisplayPort 1.4, порт HDMI 2.0 и мазна стаклена плоча за допир. Корисниците можат безбедно да се најават Windows Здраво со читач за отпечатоци од прстот на копчето за вклучување.

Конечно, тетратката е дизајнирана да остане кул и тивка, и да произведува бучава помала од 40dB, што е еквивалентно на нивото на звук во библиотеката, истовремено одржувајќи високи перформанси на компјутер и графика.

Елегантниот дизајн на ConceptD 7 бел езел вклучува облога со микро лак за да додаде цврстина и отпорност на корозија и оксидација. Исто така, вклучува и облоги кои се отпорни на дамки и абразија.

Концепт 700 – вреден креатор

Acer ја проширува својата палета на создавачи на персонални компјутери со тетратката што може да се претвори во серија ConceptD 7 Ezel и работната станица ConceptD 700 1

Елегантно дизајнираната работна станица ConceptD 700 има графички процесор Intel Xeon E, па дури и NVIDIA Quadro RTX 4000 графика за да ги задоволи потребите на филмаџиите, аниматорите и дизајнерите на AEC (архитектура, инженеринг, градежништво) со силни и стабилни перформанси за 3Д компјутерски потпомогнат (CAD) дизајн и работни текови од креативни креатори на содржини. Ова е прекрасен додаток на секое модерно студио со тивка операција од само 40 dBA и минималистичка естетика инспирирана од скандинавските дизајни кои вклучуваат бел слој, врвни агли на дрво и меки тркалезни агли инспирирани од дрво.

Нудејќи до 64 GB меморија DDRM 4x 2666 MHz DDRM, опциите за брзо складирање, како што се одборот PCIe M.2 SSD, кои се идеални за сложени дизајн задачи и четири внатрешни простори за складирање кои поддржуваат 2,5 и 3,5 инчи HDD, ConceptD 700 може да се прошири за по зголемување на обемот на работа.

Оптималната термичка вентилација е многу важна за да се претпостави тежок дизајн. ConceptD 700 користи три ефикасни вентилатори за ладење за да привлече воздух преку дизајнот на воздушниот триаголник на предниот панел и потоа да го циркулира до целата шасија. За да ви помогне да ја задржите работната површина уредна и функционална, работната станица нуди брзо безжично полнење на паметните телефони погоре, покрај управувањето со кабелот и основата на слушалките што можат да се чуваат кога не се користат.

За да се осигури дека системот работи ефикасно, процесорот, графичкиот процесор и употребата на меморијата можат лесно да се следат преку интуитивната палета ConceptD, која има индикатор за статус за да укаже на проблеми што бараат резолуција. За физичка безбедност, копчињата и алармите за упад помагаат да се спречи кражбата и неовластениот пристап.

ConceptD 700 е тестиран и сертифициран од водечки независен продавач на софтвер (ISV) за да се осигури дека софтверот и хардверот се компатибилни, стабилни и сигурни. Тој исто така ја доби и ознаката на студиото RTX, која со сигурност ги храни дури и најпребирливите креативни работни текови.