Android GPS не ги приклучува сателитите? Проверете дали е скршен со GPSTest

Андроид GPS не ги поврзува сателитите

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

GPS на вашиот Android не работи? Дали GPS-от не се заклучува на кој било сателит? Проверете дали работи или е скршен со GPSTest

GPSTest за паметни телефони со Android

Дали мислите дека GPS на вашиот Android smartphone има проблеми? Дали верувате во GPS на вашиот Android телефон не е во можност правилно да ги закачува сателитите? Сакате да пробате вратете го GPS-от на вашиот Android или да се направи а поправи од истото?

Јас ја имам програмата за вас!

Било кој проблем има GPS на вашиот Android, со програма што ви велам денес барем ќе можете да го идентификувате.

За жал ако проблемот е од хардверска природа решавањето на тоа ќе биде покомплицирано, но барем ќе знаете дали GPS на вашиот телефон има проблеми со спојување со сателит или ако наместо тоа беше само проблем со софтвер дефинитивно полесно да се реши.

Но, да не губиме време и да се запознаеме GPSTest.

Тест за Андроид ГПС

GPSTest е апликација со отворен извор што ги покажува информациите во реално време на сателитите видливи од паметниот телефон.

Алатката е корисна за сите типови корисници: за корисниците развивачи, за искусни корисници и, исто така, за помалку искусни, бидејќи тоа ви дозволува разберете дали GPS / GNSS работи или не.

Откако ќе се преземе од Play Store и стартуваше, алатката го покажува нивото на сигналот за секој сателит и нивната позиција на небото.

Покрај тоа, на компатибилни уреди со Android, апликацијата поддржува систем за навигација со двојна фреквенција GNSS за:

 • GPS (USA Navstar) (L1, L2, L3, L4, L5)
 • Галилео (УЕ) (Е1, Е5, Е5а, Е5б, Е6)
 • ГЛОНАСС (Русија) (L1, L2, L3, L5)
 • QZSS (Јапонија) (L1, L2, L5, L6)
 • BeiDou / COMPASS (Кина) (Б1, Б1-2, Б2, Б2а, Б3)
 • Различни системи за засилување на сателитски SBAS (на пр. ГАГАН, Аник Ф1, Галакси 15, Инмарат 3-Ф2, Инмарсат 4-Ф3, СЕС-5) (Л1, Л5)

Во поставувања на програмата што можете:

 • префрлете се од светло во темна тема
 • променете го погледот на 3Д мапата на „Гугл мапс“ што може да се истражува со ротирање на паметниот телефон
 • автоматски активирајте GPS при стартување
 • поставете минимално време и растојание помеѓу GPS ажурирањата
 • одржувајте го екранот активен

Како да откриете дали Android GPS е расипан или дефект

Да разбере ако вашиот Андроид GPS работи правилно или има проблеми, едноставно ќе:

 • ставете се на отворено, евентуално на место без мешање или високи згради наоколу
 • започнете ја програмата
 • почекајте да се поврзе со сателитите

Ако по неколку минути програмата сè уште не заклучува никаков сателит, тоа значи дека вашиот паметен телефон има хардверски проблем со GPS и, следствено, треба да го испратите на сервис.

Ако, од друга страна, програмата започнува да закачува некои сателити, тогаш тоа значи дека вашиот GPS нема проблем и дека можеби проблемите со кои се соочивте во минатото беа поврзани со одредена апликација.

Преземете го GPSTest Android

GPSTest достапен е за Android бесплатно без набавки во апликација. Можете да ја преземете програмата со кликнување на следната слика.

Апликација Android на Google Play

Мислам дека GPSTest е најдобар од ваков вид: бесплатен, едноставен, моќен, комплетен, работи многу добро и нуди навистина многу корисни функции за почетниците корисници и професионалци.

Дефинитивно се препорачува програма, не само за да откриете зошто Андроид GPS не ги закачува сателитите, туку и за многу повеќе!

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!