Android Q Бета 3 е достапен: упатство за преземање за Pixels

Android Q Бета

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Android Q, Google ја издава втората бета верзија за Pixels. Водач за преземање и инсталација на Android Q Бета 3 за Pixels. Андроид вести П Бета 3: еве што се менува

Инсталирање за преземање на Android Q Бета 3

Ажурирајте 7 МАЈ 2019

Како што се предвидуваше од гласините, Гугл го објави прва бета верзија на Android Q за сите пиксели. Ајде да видиме заедно како да го инсталираме ова ажурирање и кои нови функции се воведени.

Кои паметни телефони се компатибилни со Android Q Бета?

Еве го списокот на сите уреди што можат веднаш да ја испробаат бета верзијата на Android Q Бета:

 • Google Pixel
 • Google Pixel XL
 • Google Pixel 2
 • Google Pixel 2 XL
 • Google Pixel 3
 • Google Pixel 3 XL

Покрај овие, наоѓаме:

Asе бидат поддржани дури 21 уреди од 12 различни производители – тоа е двојно повеќе од лани. Еве го целосниот список на 15 уреди кои не се на Google, на кои секако мора да се додадат сите три генерации на Пиксели (затоа вкупно шест уреди):

 • Asus ZenFone 5Z
 • Суштински PH-1
 • HMD Global Nokia 8.1
 • Huawei Mate 20 Pro
 • LG G8 ThinQ
 • OnePlus 6T
 • Опоо Рено
 • Realme 3 Pro
 • Sony Xperia XZ3
 • Tecno Spark 3Pro
 • Јас живеам X27
 • Јас живеам NEX S
 • Јас живеам СЛЕДНО А
 • Xiaomi Mi Mix 3 5G
 • Xiaomi Mi 9

Преземете го Android Q Бета

Пред да се види дури и ново во Android Q Бета, ајде да видиме веднаш како да преземете и инсталирате ова ажурирање на компатибилни пиксели (види список погоре).

Постапката е многу едноставна: да ја примите бета верзијата на вашиот Pixel мора да се запишете во програма за јавно тестирање. Во тој момент преземањето ќе се одвива директно преку WiFi на вашиот паметен телефон: ништо поедноставно.

Вести за Android Q Бета

Како прво издание на бета верзија, Гугл не издаде целосен промет со сите нови воведени карактеристики.

Според она што произлезе од првите тестери, сепак, овие треба да бидат главните промени на Android Q Бета:

 • воведување поголема капиларност во поставки за приватност за пристап до локацијата од апликации. Во иднина, треба да се појави многу слична опција за давање пристап до лични датотеки на апликации

Нов Android Q Бета 2

 • модалитет вертикално на Сплит екран, што го сочинува првиот елемент на поддршката на АИ уреди за преклопување со оперативен систем Android

Андроид вести П Бета 4

 • нов панел за брзи поставувања, кои доаѓаат одоздола со намера да понудат поголема достапност до опциите како што се активирање WiFi и Bluetooth

Андроид вести Q Бета 3

 • вести исто така за споделување информации апликации од трети страни, кои треба да им помогнат на програмерите да им дадат на корисниците поефикасен преглед на нивните апликации
 • нови кратенки помеѓу апликациите, за да се забрзаат операциите за споделување и многу повеќе

Вести за Android Q Бета

 • Ново Темен режим
 • Подобрувања за Поврзување до врсници и поврзување со Интернет: за програмерите, се отвораат нови можности за проверка на нови мрежи, исто така воведување на поддршка за WP3 и OWE стандардите и обезбедување на случајна MAC адреса кога уредот ќе се поврзе со различна безжична мрежа
 • Режим за перформанси на WiFi
 • Формати на динамична длабочина за фотографии: ќе ви овозможи значително да го подобрите ефектот bokeh (надвор од фокусот) и да поддржувате фотографии во 3D и AR
 • Нови кодекси Аудио и видео
 • MIDI API роден. Особено, воведена е поддршка за кодек со отворен извор AV1, што ви овозможува да пренесувате видео со висок квалитет со помала потрошувачка на ширина на опсег. Исто така, доаѓа мајчин MIDI API, кој ви овозможува да комуницирате директно со MIDI уред преку NDK
 • Подобрувања за Вулкан графика, API на нервната мрежа и повеќе. Гугл воведе неколку подобрувања во траењето на АРТ, за да го забрза стартувањето на апликациите, додека ја намалува потрошувачката на меморија. Android Q воведува експериментална поддршка на ANGLE, слој OpenGL што работи на Вулкан: на овој начин апликациите и игрите што користат OpenGL ES можат да ги искористат перформансите и стабилноста на платформата Вулкан

Пред последната верзија на Android Q ќе има уште пет бета верзија

Дали сте iousубопитни да знаете кога ќе пристигне стабилната и последната верзија на Android Q?

Во моментов немаме одредени и прецизни информации, но да ни дадете временски распоред за времето на пристигнување на финалната верзија, како и следните бета верзии, е исто Гугл, кој сака да знаеме како развојот на Android Q ќе се развива во овие месеци на рафинирања.

По вечерашната прва бета фаза кон средината на март, ќе биде:

 • втора бета фаза во раните денови на Април
 • трета бета фаза во раните денови на Мај
 • четврта бета фаза во првите денови од месецот Јуни
 • уште две бета и финалната верзија ќе пристигнат помеѓу јули и септември

Како и секогаш, се разбира тајмингот се однесува само на уредите на Google, додека за сите останати треба да се повикаме на различните производители (Samsung, Motorola, LG, Huawei, Honor и сите други).

Повеќе или помалку ништо ново, со оглед дека времето на бета и последната верзија на Android Q е многу потсетува на оние на Android P од минатата година.

Заклучоци

Во моментов немаме многу други вести поврзани со Android Q Бета.

Ние ќе ја ажурираме статијата што е можно поскоро.

Android Q бета 2: меурчиња и смартфони со преклопување за секого!

Почитувајќи го патоказот голем, Гугл штотуку го објави втората бета верзија на Android Q.

Веста е таму, дури и ако се работи главно за напредокот на делата што веќе се гледаат со вестите за првата бета верзија. Еве ја список заврши со промени:

 • Функционалност за складирање на складирање е активна, што треба да обезбеди слој од приватност дополнително за корисниците. Сепак, тоа мора да биде имплементирано од различните апликации, така што сето тоа зависи од програмерите
 • Известувањата за меурчиња гледаат во претходната бета верзија сега активни за секого
 • Со нова SDK поврзано со бета 2 е можно тест апликации на специфични емулатори кои симулираат однесување на уредите за виткање
 • Подобрувања во споделување на содржини
 • Подобрено управување со микрофон (за управување со повеќе микрофони и режија на аудио снимање)

Достапен е Android Q бета 3

Android 10 Q Бета 3 е официјално достапна! ОТА има тежина од 354,6MB на наши Пиксел 3XL и треба да пристигнат во следните неколку часа исто така и на другите поддржани уреди.

Помеѓу Најави поинтересно што доаѓа наскоро:

 • Темна тема широк систем
 • Насловите во живо: автоматски генерирани преводи. Тие ќе работат на која било апликација, дури и на видеа снимени од вас
 • Подобрен паметен одговор: исто така ќе предложи која апликација да се отвори (на пр. Мапи, во случај на адреса)
 • ново навигација гест, особено да се оди назад, правејќи го без наменското копче. Преку движење на удар од страните, ние всушност можеме да се вратиме напред и назад во различните апликации, на начин сличен на она што е веќе видено, на пример, на ЕМУИ
 • Фокус режим: Вие одлучувате кои апликации можат и кои не можат да ве прекинат, во ваков вид дополнителна прилагодена верзија за не вознемирувајте
 • Флексибилна поддршка на екранот
 • Родителски контроли: дневни ограничувања за секоја апликација, спиење и контроли кои апликации најмногу ги користат нивните деца
 • Екрипција на уреди со низок крајсо што и нивото на влез ќе биде побезбедно
🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!