Android TV vs Chromecast: Разлики и која треба да ја купите?

Android TV vs Chromecast: Разлики и која треба да ја купите?

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Телевизорите со Android се шират брзо и со цената што значително ги намалува алтернативите на Android TV Boxes и Google Chromecast започнаа да се одвиваат. Во оваа статија ќе разгледаме кое од решенијата е поудобно

Android TV vs Chromecast: Разлики и која треба да ја купите?

Андроид исто така се залага за малтретирање на телевизија и ако до неодамна беше неопходно да се поврзе додаток за да се донесе зелениот робот исто така во дневната соба, Андроид ТВ постепено гледаат сè поконкурентни цени, неверојатни карактеристики и невидена флексибилност, а во овој напис ќе видиме дали тие се иднината на оперативните системи или мала Chromecasts може да биде корисно и погодно за нас.

Што е Андроид ТВ?

На Андроид ТВ роден во 2014 година и тие се нормална телевизија што во нив има Оперативен систем на Google, очигледно соодветно изменето во функции а особено во графика да работиме на големи екрани.

Поддршка наинсталација на апликации директно од Google Play Store и во принцип можете да ги инсталирате истите апликации што ги инсталирате на вашиот паметен телефон. Па одлично флексибилност а особено леснотија на употреба и дифузија, благодарение на можноста за користење на Android на ТВ без инсталирање уреди. Исто така, постои можност да имате Android TV со поврзување на заедничка Android TV-кутија со ТВ-уредот.

ПРОЧИТАЈТЕ ДА: Најдобрите кутии со Андроид ТВ

Всушност, со купување на мал уред да биде поврзан со штекерот HDMI можете да имате Android TV на кој било ТВ дури и непаметен и добијте ги сите придобивки од Android TV.

Што е Google Chromecast?

Потоа, тука е малиот клуч на чуда, Google Chromecast, што е додаток што се поврзува со штекерот HDMI и евентуално за напојување, но ако имате штекер УСБ зад ТВ, можете да го поврзете директно со ТВ и да ги решите проблемите со електрична енергија.

Овој стап ви овозможува да поврзете бројни уреди како што се паметни телефони, таблети, компјутери и Android и iOS со ТВ каде што едноставно со користење на вистинската апликација и притискање на симболот Chromecasts ќе биде можно да се испрати видео за стриминг или она што го гледаме на нашиот уред, сите без жици и кабли кои летаат низ куќата.

Сега кога имате размислување за тоа што се споредуваат двата система овде е кое да изберете.

Андроид ТВ наспроти Chromecast

Цена

Првиот параметар што треба да се оцени е цената. На Андроид ТВ тие чинат, и тие не се помалку од 300 евра но со поврзување на а ТВ кутија секогаш засновано на Android можете да се извлечете со цените од кои започнувате 25 евра и повеќе, според квалитетот, откако пробавте десетици, со околу 70 евра купете уред со среден опсег што исто така можете да го користите за да играте без поголеми проблеми или забавувања.

Различен говор за Google Chromecasts дека ќе го донесете дома со 30 ЕУР, но ако ја изберете Ultra верзијата, тоа ќе ве чини 70 евра, и ќе имате можност да пренесувате и содржини во многу висока дефиниција без забавување.

затоа барем на хартија тука сме во вратоврска освен ако не имате предвид да купите телевизор со Android и дискусијата се менува таму.

Функции

Јас лично се определив за еден Андроид ТВ што очигледно ги интегрира сите функции на Android како што е Play Store и имаграфички интерфејс совршено прилагодено на телевизорот што го користиме со сите придобивки од случајот, а потоа се контролира со единечен далечински управувач и не мора да ги вклучувате другите уреди. Јас сум многу функции достапни и оние што можеме да ги додадеме со неколку кликања, како што правиме на нашиот паметен телефон Андроид, со неколку кликања можеме да инсталираме MediaCenter како Коди, користете го омилениот прелистувач или пребарувајте ги фотографиите и датотеките зачувани на облак.

Продолжувајќи кон Chromecasts ќе имате единствена шанса да да се емитува што гледате од кој било уред што е таблет, паметен телефон или компјутер преку едноставно споделување со кликнување на соодветното копче, нема далечински управувачи или тешки поставки, откако Chromecast е поврзан со иста мрежа за WiFi од вашиот уред ќе бидете подготвени да пренесувате сè што сакате. Сите големи апликации како Нетфликс, Поддршка за бесконечност или Google Play испраќајќи содржина преку Chromecast иотсуство на графички интерфејс тоа може да биде додадена вредност на уред кој е многу лесен за конфигурирање и употреба.

Овде Андроид ТВ победи со рацете надолу, но за стриминг на содржина, апсолутно сме на исто ниво. Иако на Chromecast секогаш му треба уред за поддршка, од кој може да се прима стриминг, додека Android-телевизорите се населуваат.

Апликации и игри

Андроид ТВ има продавница со скоро 4.000 апликации и игри, од кои многу од најчесто користените и широко распространети, но исто така е можно да се инсталира која било друга апликација која не е присутна, едноставно со добивање на релативна датотека АПК Дури и Игри со говори се во прилог на Android TV и Android TV Box, со можност да инсталираат многу игри кои се контролирани од а радост надворешноста и ќе имате исклучителна графика. На Android TV и Box TV можеме да инсталираме и Kodi и да уживаме воIPTV во удобност.

Таму Chromecasts го нема сето тоа, тоа само го пренесува она што го гледате на дисплејот, ако во играта или апликацијата нема репродукција на Chromecast, не можете да направите ништо за тоа, дури и ако има апликации што ви овозможуваат да ја принудите оваа ситуација. Тука ниту Kodi, па дури ни IPTV, освен ако не тече од вашиот паметен телефон.

Гласовни контроли

Овде, исто така, нема што да се направи Андроид ТВ може да спроведе употреба на говорни асистенти, како што се Асистент на Google е Амазон Алекса со можност да го контролираат ТВ и целиот Android систем преку глас.

Таму Chromecasts наместо тоа нема ништо на ова и нема да го има, роден е да го добиеме стримингот и тоа е тоа, па ако сакате да користите говорни асистенти, малиот стап на Гугл не е за вас.

Заклучоци

За мене тој победува рацете надолу Андроид ТВ но да се има и двајцата не боли, затоа што во многу ситуации, ако не и сите, ќе биде доволно да имате комплетен уред со Android, како што се Android TV или TV Box за навистина да сторите сè без граници, додека Chromecasts може да биде многу корисно да го споделите тоа што го гледате на вашиот уред со Android, iOS или дури и на самиот Windows Windows или самиот macOS.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!