Apple го подготвува iPhone 11 Pro, кој се фокусира на камерата, новите модели на iPad и Macbook Pro

A customer compares the size of the new iPhone XS and iPhone XS Max at the Apple Store in Singapore September 21, 2018. REUTERS/Edgar Su - RC11F423A010

Apple Inc. подготвува нов хардвер за следните недели и месеци, вклучувајќи го и iPhone „Pro“, најголемата надградба на iPad и лаптопот по години.

Техничкиот гигант со седиште во Купертино, Калифорнија, планира да објави три нови iPhone-и на настан следниот месец, според луѓе кои ја знаат ситуацијата. Слушалката најверојатно ќе излезе на продажба во септември, придонесувајќи за фискална продажба на четвртиот квартал. Но, вистинскиот тест ќе дојде во важната сезона на одмори. Тоа е кога компанијата искористи комбинација на нов хардвер, софтвер и услуги за да ги зголеми приходите повисоки, по огромната загуба на крајот на минатата година.

Исто така доаѓа во 2019 година: ажурирана верзија на iPad Pro со подобрена камера и побрз чип, влез на ниво на iPad со поголем екран, нова верзија на Apple Watch и прв ремонт на лаптопите на MacBook Pro за три години, велат луѓето личност. Исто така, се работат ажурирања за главните аудио додатоци, вклучувајќи ги и AirPods и HomePod звучниците, додаваат овие луѓе. Тие побараа да не бидат идентификувани за да разговараат за личните планови. Портпаролката на Apple одби да коментира.

Надвор од овој необјавен производ, Apple се подготвува да лансира свеж Mac Pro и придружниот монитор, iPhone, iPad, Apple TV, Mac и Apple Watch, како и Apple TV + видео и претплата на Apple за аркадни услуги за игри.

Еве што да очекувате:

Apple iPhone 11

Apple планира да лансира три нови iPhone-и, како што се прави секоја година од 2017 година: моделот на iPhone „Pro“ да ги замени iPhone XS и iPhone XS Max и наследникот на iPhone XR.

Главната карактеристика на iPhone Pro ќе биде новиот систем на фотоапарати од задниот дел со трет сензор за фотографирање и видеа со ултра широк агол. Дополнителната камера ќе им овозможи на корисниците да зумираат и да фатат поголема површина за гледање. Сензорот ќе снима три слики истовремено и ќе користи нов софтвер за вештачка интелигенција за автоматски да ја поправи комбинираната фотографија ако, на пример, некој случајно исече еден од снимките. Овој нов систем ќе фотографира и со поголема резолуција за да им конкурира на некои традиционални камери. Фотографиите направени во многу мала светлина, исто така, ќе се зголемат.

Оваа мобилна телефонија од високо ниво значително ќе ги подобри можностите за снимање видео, приближувајќи ја до професионалните видео камери. „Епл“ разви функции што им овозможуваат на корисниците да ги корегираат, применуваат ефектите, да ги менуваат боите, да го преобликуваат и да ги исечат видеата кога се снимаат директно на уредот.

Уште една нова карактеристика што се издвојува: Системот за обратно полнење со безжично полнење им овозможува на корисниците да ги напојуваат најновите AirPods во дополнителниот контејнер за безжично полнење со тоа што ќе го остават на задниот дел од новиот телефон за Pro. Ова е слично на можноста што ја започна Samsung Electronics Co. Галакси мобилен телефон претходно оваа година.

Резолуцијата на iPhone ќе изгледа скоро идентична со сегашниот модел од предната страна и ќе прикаже екран со иста големина, но барем некои бои на задниот дел ќе имаат мат боја во однос на постојниот сјаен дисплеј. Новите модели треба да издржат подобро кога ќе паднат поради новата технологија која е отпорна на кршење.

Телефонот ќе содржи нов повеќе-аголен сензор за лична карта, кој фаќа пошироко видно поле, така што корисниците можат полесно да ја отклучуваат слушалката – дури и кога уредот е рамен на маса.

Нема нов модел на Apple Apple iPhone 11 ќе вклучува 5G (РЕУТЕРИ)

Apple има драматично подобрена отпорност на вода за нови модели, што може да им овозможи да потонат под вода многу подолго од 30-минутниот рејтинг на сегашниот iPhone.

Новите модели ќе ги ажурираат OLED-екраните кои немаат технологија осетлива на притисок 3D Touch. Apple го замени ова со Haptic Touch, што во основа ја рефлектира функционалноста на 3D Touch со долг печат, како што беше случајот со iPhone XR минатата година.

Замената на iPhone XR ќе добие втора задна камера за оптичко зумирање, можност за дополнително зумирање без намалување на квалитетот и подобрен режим на портрет. „Епл“ додаде и нова зелена верзија.

Сите нови iPhone ќе имаат побрз процесор A13. Постои нова компонента на чипот, внатрешно позната како „AMX“ или „матрикс“ ко-процесор, за да се справи со некои тешки задачи, така што главниот чип не треба да го стори тоа. Тоа може да помогне во погледот на компјутерот и зголемената реалност, што Apple ги притиска за основните карактеристики на своите мобилни уреди.

Ниту еден од новите модели нема да вклучи 5G, но следната година ќе го има. Тие исто така имаат и заден 3-Д камера што ќе ја подобри можноста за зголемена реалност.

Apple работи на нови AirPods кои имаат тенденција да бидат поскапи од сегашниот режим од 159 долари

Apple работи на нови AirPods кои имаат тенденција да бидат поскапи од сегашниот режим од 159 американски долари (РЕУТЕРИ)

iPad

Откако ги лансираше новите модели на iPad mini за средни и iPad mini, претходно оваа година, Apple планира да го освежи својот iPad Pro и iPad со пониска класа за училиштата.

11-инчниот и 12,9-инчен iPad Pro ќе добие подобрувања слични на iPhone, добивајќи подобрена камера и побрз процесор. Ако не, новиот iPad ќе изгледа како тековната верзија.

Екранот на ниско ниво на iPad е 10,2 инчи. Тоа значи дека Apple веројатно нема повеќе да продава нови модели со 9,7-инчен екран, запирајќи ја големината на оригиналниот екран откако ќе го искористи скоро една деценија.

Apple Watch, AirPods и HomePod

По обновата на Apple Watch минатата година со нов дизајн и поголем екран, годинашните измени ќе бидат задушени, фокусирајќи се на ажурирањето на софтверот WatchOS 6 и ќе завршат нови случаи. Референци за нови модели на керамички и титаниум се пронајдени во почетната верзија на iOS 13, најновиот оперативен систем на мобилни телефони на Apple.

Apple работи на нови AirPods кои имаат тенденција да бидат поскапи од сегашниот модел од 159 долари. Новите карактеристики вклучуваат отпорност на вода и откажување на бучава со лансирање планирано за следната година. „Епл“ воведе нова верзија на „ЕрПод“ на ниво на влез во март, со поддршка без раце на Сири и подолг век на траење на батеријата.

Apple исто така работи на поевтин HomePod за почетокот на следната година. Моделот од 300 долари во моментов не се продава многу добро. Овој нов модел може да има два твитари (еден вид звучник), долу од седум на тековниот HomePod.

Мек

Епл планира ажуриран MacBook Pro со екран повеќе од 16 инчи дијагонално. Верзијата на новиот лаптоп ќе биде потенок, така што целокупната големина на лаптопот ќе биде близу до сегашниот 15-инчен модел.

Новиот лаптоп ќе го означи Најголемиот „Епл“, откако 17-инчниот MacBook Pro беше прекинат во 2012 година. Ова е дел од напорите на „Епл“ да ги задржи и заведе професионалните корисници на компјутер.

„Епл“ лансираше и 32-инчен Mac Pro и XDR Pro Display објавен претходно оваа година.

ВНИМАНИЕ: Резултати од „Епл“ Q3 2019: Приходот за iPhone достигнува ниско ниво од 7 години