Apple, наводно, ја откажал функцијата & # 039; Walkie-Talkie & # 039; за iPhone 2019

Apple reportedly cancels

Во извештајот објавен денес од Информацијата, се открива дека „Епл“ престана да работи на проект што ќе им овозможи на двајцата блиски корисници на iPhone да комуницираат едни со други дури и во области без мобилна врска. За Apple се вели дека работи на заеднички проект со Intel. Користејќи радио бранови на долги растојанија, двата ајфони ќе можат да разменуваат текстуални пораки во области кои немаат мобилни сигнали. Технологијата функционира како токи-токи освен тоа што наместо да пренесува звук, текстуалните пораки ќе бидат испратени напред и назад. Системот ќе работи над опсегот 900MHz користен од операторите кои работат во комуналните услуги, нафтата и гасната индустрија. Еден извор цитиран во извештајот рече дека Intel мобилниот модем пронајден во iPhone 2019 ќе се користи за оваа функција. Една од причините што „Епл“ може да го исклучи овој проект е тоа што следната година повторно ќе користи чип на модем Qualcomm. „Епл“ конечно го купи бизнисот со чипови за паметни телефони „Интел“ со верувана сума од 1 милијарда американски долари, така што кога „Епл“ започна да дизајнира свој чип на модем со помош на платформата „Интел“, компанијата може да одлучи да и даде на оваа карактеристика друг изглед. Сепак, модемот AppleChip кој беше дизајниран не се очекуваше да се користи на iPhone до 2025 година.

Проектот OGRS (Off-Grid Radio Radio) може да заврши во иднина на моделите на Apple iPhone

Во Apple, одликата „Walkie-Talkie“ е позната како проект OGRS за Off-Grid радио услуги. Тоа беше извршниот директор на „Епл“ кој го нарече проектот „нејзино бебе“, Рубен Кабалеро, оставајќи ја компанијата претходно оваа година, можеби уште една причина зошто „Епл“ одлучи да не продолжи.

Слична карактеристика има направено од компанијата наречена goTenna, која го продава својот додаток Mesh за 179 долари за пар. Уредите спарени со паметни телефони користат Bluetooth и апликации за да создадат мрежни мрежни мрежи што можат да се поврзат со други корисници на Mesh за да испраќаат приватни или групни пораки во рок од четири милји. Ова е направено без употреба на мобилна или сателитска мрежа и им овозможува на корисниците да ја споделат нивната локација со истиот корисник. Овој уред работи со слушалки за iOS или Android. Ко-основачот на компанијата и извршен директор Даниела Пердомо изјави дека очекува производителите конечно да вклучат технологија goTenna во нивните слушалки и има произведено модули што можат да ги интегрираат производителите на мобилни телефони со нивните уреди.

Мешањето на GoTenna им помага на корисниците на паметни телефони да испраќаат пораки и GPS координати дури и без мобилна врска

IPhone 2019 се очекува да биде промовиран на 10 септември. Мора да го разгледаме iPhone 11 со 6,1 инчен LCD екран, iPhone 11 Pro (5,8 инчи) и iPhone 11 Pro (6,5 инчи). Последните два модела ќе носат OLED панел и можат да поддржат мини верзија на Apple Pencil. Сите три модели ќе користат квадратен модул на камера во горниот лев агол на задниот панел. Двете „Pro“ слушалки ќе бидат опремени со три фотоапарати на задниот дел (примарен + телефото со 2x оптички зум + ултра широк агол) додека ЛЦД-уредот ќе има две камери на задниот панел (примарно + телефото). Се надеваме дека тие нудат подобри слики со слаба осветленост и обезбедуваат квалитетни фотографии кои се противречни на оние направени од „традиционалните камери“. се очекува да дојде со батерија од 4000mAh. Тоа ќе биде најголемата батерија што некогаш била сместена во iPhone. Дополнителниот век на траење на батеријата ќе биде корисен за очекуваната функција за обратна безжична врска што ќе им овозможи на iPhone 2019 да се користи како подлога за безжично полнење за напојување на AirPods (во контејнер за безжично полнење), Apple Watch или други компатибилни телефони. Овој нов мобилен телефон се верува дека носи подобрен вид на отпорност на вода што може да им овозможи на корисниците пристап до екранот на допир дури и кога се под вода.