Apple се обложува на фотоапаратот, нов про-модел за продажба на својот најнов iPhone

During last year’s holiday period, Apple missed its own sales estimates for the first time in about two decades.

Apple Inc. лансира нов iPhone со додатоци на фотоапаратот и подобар животен век на батеријата, со што дополнителните прилагодувања ќе ги привлечат купувачите пред позначителните поправки на слушалките до 2020 година.

Главниот извршен директор Тим Кук даде три ајфони во вторникот за време на годишното претставување на производите на Apple во Купертино, Калифорнија. Компанијата воведе и ажурирање за Apple Watch, ги откри цените за новите услуги за претплата на видео и игри и дебитираше со iPad со ниска цена.

Се очекуваат многу нови функции за iPhone, вклучително и засилени можности на фотоапаратот, подобра отпорност на вода и подобрена технологија за отклучување лични ликови Сепак, Apple успеа да спаси неколку изненадувања, како што е подолг век на траење на батеријата за моделот iPhone Pro и агресивна цена.

„Епл“, пионер во ерата на паметните телефони, неодамна се бореше да остане во чекор со некогашната метеж и потребата од побарувачката за најпродаваниот производ на компанијата. Повеќето западни и кинески потрошувачи веќе имаат паметни телефони и повеќе не сакаат да ги надградуваат заради високите цени, поевтините ривали и недостатокот на нови одлики за пробив. Истражувачите на ИДЦ проценуваат дека индустриските пратки ќе се намалат за 2,2% во 2019 година, трета година на пад. Испораките за iPhone се намалени за 15% оваа година, според ИДЦ. Новата 5G безжична технологија може да донесе раст назад, но не до 2020 година, рече тој.

За време на празничниот период минатата година, Apple за прв пат ја пропушти сопствената прогноза за продажба за околу две децении. Оваа година „Епл“ се надева дека најновите модели – и голем број нови дигитални услуги – ќе продолжат да го зголемуваат растот на приходите сè додека не се изврши поголемо ажурирање на слушалките во 2020 година. Аналитичарите очекуваат вкупниот приход да порасне за 2% од година во година во кварталот за празници во 2019 година, според податоци составени од Блумберг.

IPhone 11, iPhone 11 Pro и iPhone Pro Max се наследници на линиите на iPhone XR, iPhone XS и iPhone XS Max. Тие изгледаат слично од предната страна и продолжуваат да имаат пософистицирани органски диоди кои емитуваат светлина на моделите со високи модели, и течни кристални екрани на iPhone 11. Новите модели ќе се разликуваат од своите претходници со нови и готови бои и нови можности за фотографирање кои ја ривалуваат камерата традиционална.

IPhone 11 додава втора камера на задниот дел за подобрен режим на портрет, широк агол на снимка и подлабоко зумирање без намалена јасност. IPhone Pro и Pro Max добиваат трета задна камера со нов софтвер за видео и видео. Телефонот исто така додава ноќен режим за подобрување на слики во мракот. Гугл веќе извесно време ја има оваа одлика на своите Pixel телефони. Предната камера на новиот iPhone сега е 12 мегапиксели и поддржува широк агол, 4K и фотографирање со бавно движење.

IPhone 11 ќе излезе во зелена, виолетова, црна, бела и црвена боја, додека iPhone Pro и Pro Max ќе влезат во нов сив, сребрен, златен и зелен простор, соопшти Apple.

IPhone 11 ќе започне од 699 долари, под цената на iPhone XR од 749 долари од минатата година. IPhone Pro започнува од 999 долари, а iPhone Pro Max чини 1.099 долари или повеќе. Цената е иста како iPhone XS и iPhone XS Max од минатата година.

„Тековниот пад на цените на AppleModel е нешто што никогаш не сум го видел во минатото.“, Рече Johnон Батлер, аналитичар во „Блумберг интелигенција“.

„Епл“ го задржа XR и ги даде цените дури 599 долари, што е намалување од 749 американски долари. И iPhone 8 остана, и ќе чини 449 долари, исто така, во однос на претходната цена.

Владата на САД е предвидено да наплаќа стапка од 15% на iPhone на 15 декември. Другите производи, како Apple Watch, се предмет на овој данок. Изгледа дека Apple не ги пренесува овие дополнителни трошоци на потрошувачите.

Покрај карактеристиките на камерата, iPhone 11 додава и посилна чаша, еден час повеќе траење на батеријата во споредба со iPhone XR, побрз Face ID и нов чип A13. Следниве се главните подобрувања што се случуваат на iPhone Pro и Pro Max:

„Епл“ беше еден од првите производители на паметни телефони што продаде телефони со над илјада долари, со мешан успех. Компанијата во моментов работи на уште еден ефтин iPhone, замена за iPhone SE, за следната година, објави неодамна Блумберг Newsуз. Исто така, подготвува поголеми промени во 2020 година: нови дизајни, 5G конекција и 3-Д-камери за подобрени апликации за зголемена реалност, според луѓе кои ги знаат плановите на компанијата. За следната година или следната година, тој планира да скенира отпечатоци од прстите на екранот. Сите модели годинава вклучуваат Face ID, технологија на Apple за препознавање лице за отклучување телефони.

Новите модели излегуваат во продажба на 20 септември откако пред-нарачката беше отворена на 13 септември. Тоа значи дека некои продажби ќе бидат дел од тековниот фискален четврт квартал на Apple.