Apple Watch 5 ‘случајно протече’ открива нови дизајни на титаниум и керамика – покрај гласините за подобар животен век на батеријата

Apple Watch 5 'tidak sengaja bocor' mengungkapkan desain titanium dan keramik baru - di samping rumor tentang daya tahan baterai yang lebih baik

АППЛ очигледно случајно откри нови детали за следниот паметен часовник.

Референци за неискористениот модел на Apple Watch се појавија во софтверот бета-тест за новото ажурирање WatchOS 6.

  Референтната слика за новиот модел на Apple Watch е откриена во бета-кодот на watchOS 6

3

Референтната слика за новиот модел на Apple Watch е откриена во бета-кодот на watchOS 6Кредит: iHelpBR

Наречен Apple Watch 5 опишан како керамичка и титаниумска верзија, како што за прв пат го виде iHelpBR.

Apple никогаш не објавил титаниум модел, и нуди само керамички верзии за Apple Watch 2 и 3.

Оваа елегантна обвивка веројатно ќе биде дизајнирана да ги привлече клиентите кои бараат дизајни кои се подобри од обичните модели на алуминиум или не’рѓосувачки челик.

Уште поважно, овој најнов протек доаѓа од официјалниот софтвер на Apple – затоа е сигурен.

 „Епл“ се очекува да ја објави новата серија на „Apple Watch 5“ на настан во септември оваа година

3

„Епл“ се очекува да ја објави новата серија на „Apple Watch 5“ на настан во септември оваа годинаКредит: карактеристики на Рекс

Единствената работа што може да се повлече е дека Apple можеби ги планираше овие модели, но потоа ги откажа во последен момент.

Сепак, нема недостаток на гласини на Apple кои кружат на Интернет.

Според врвните експерти во индустријата Минг-Чи Куо, Apple Watch ќе дојде со луксузен OLED екран.

OLED екраните им даваат на уредите како Apple Watch голема предност во однос на траењето на батеријата.

За разлика од обичните ЛЦД-екрани со позадинско осветлување, OLED екраните имаат пиксели кои произведуваат своја светлина.

Недостатокот на потреба од задни светла заштедува енергија, бидејќи индивидуалните пиксели можат да бидат исклучени кога треба да бидат прикажани во црна боја.

Ова значи дека ќе добиете поточна боја на екранот, но тоа исто така значи дека екранот ќе користи помалку енергија.

На крајот на краиштата, многу екрани на Apple Watch веќе се црни, така што исклучувањето на овие пиксели може да заштеди голема количина на енергија.

  Дека Apple Watch 4 има импресивни нови функции, вклучително и внатрешна алатка ЕКГ за откривање на проблеми со срцето

3

Дека Apple Watch 4 има импресивни нови функции, вклучително и внатрешна алатка ЕКГ за откривање на проблеми со срцетоКредит: Ројтерс

Веста дојде само неколку дена откако Apple „случајно“ ги откри можните детали за следниот iPhone.

Кодексот скриен во претстојното ажурирање на Apple 13 iOS ќе открие „средства“ кои сугерираат откритие на 10 септември.

Не е ни изненадување: The Sun го процени 10 септември како најверојатен датум за лансирање на iPhone 11.

Но, Епл сега го навестува истиот датум.

Оваа недела „Епл“ објави нова верзија на софтверот за бета-тест за масовното ажурирање на iOS 13-ти септември за iPhone.

И во шифрата за ажурирање е скриена слика наречена „HoldForRelease“, исто така за прв пат откриена од страницата за технологија iHelpBR.

Сликата го прикажува почетниот екран на iPhone со апликација за календар што се прикажува во вторник, 10 септември.

Оваа слика Apple ќе ја користи кога за прв пат ќе го поставите iPhone-от.

Ажурирањето за iOS пред 12 години вклучуваше слична слика на која се прикажува 12 септември – имено во 2018 година беше објавен телефон на Apple.

Ова е голем поим за можноста за настан за лансирање на iPhone.

Зошто Сири се вика Сири?

Ова е приказна за потеклото на Асистентот на Епл АИ …

 • Иако виртуелниот асистент Сири живее на секој iPhone, тој всушност не беше создаден од Apple.
 • Всушност, тоа беше спин-оф проект од Меѓународниот центар за вештачка интелигенција во СРИ.
 • Технологијата на крајот ја купи Apple за iPhone, но Apple не можеше да го каже името.
 • Никој никогаш не откри кој дојде со Сири, но ние Да направиш знај зошто е избран.
 • Сори-креаторот на Сири, Адам Чејер рече дека името Сири е избрано затоа што е „лесно да се запомни, кратко за тип, удобно за изговарање и човечки имиња кои не се премногу вообичаени“.
 • Пишувајќи во „Форбс“, тој рече: „Откако Сири стана главен кандидат, сите во тимот имаа свое омилено објаснување за неговото значење.
 • „Даг Китлаус, нашиот извршен директор на Норвешка и Америка, некогаш сметаше дека го користи Сири како име на неговиот син и му се допадна на норвешкото што значи„ убава жена која те води до победа “.
 • „За мене, Сири, што значи„ тајна “на свахили, беше врвот на шеширот за нашите денови пред името, кога започнавме како скришум- company.com.
 • „Исто така, ми се допаѓа фактот дека е спротивно на Ирис, софтверски систем што помогнав да се изградам како дел од проектот CALO, каде беше пуштен Сири.
 • „На некои им се допаѓа сличноста со СРИ, што е институт за истражување кој го спроведува проектот CALO“.
 • На крајот на краиштата, никој од тимот не очекуваше дека Apple навистина ќе го задржи името – но Сири сепак беше жив.

Значи, 10 септември е откриен најверојатен датум за новите iPhone и Apple Watch 5?

Apple е суштество на навика, држејќи се до јасни обрасци за објавување на iPhone секоја година.

Големите настани за лансирање секогаш се случуваат во септември, и обично паѓаат на почетокот на месецот – во вторник или среда, обично.

Оваа година, најверојатен датум за настанот на „Епл“ е вторник, 10 септември или среда, 11 септември.

Се разбира, „Епл“ е малку веројатно да биде домаќин на настан на 11 септември, со оглед дека тој ден беше спомен на терористичкиот напад од 11.09. Врз Newујорк во 2001 година.

Значи, нашите пари се на прво место, затоа означете ги на вашиот календар.

Во последните години, „Епл“ испрати покани за настани за последниот четврток во август.

Така, оваа година можеби очекуваме да го знаеме денот на вистинскиот настан на 29 август.

Но, iPhone всушност нема да пристигне во продавницата на денот на лансирањето. Треба да почекате околу една недела и половина за да го купите.

Пред-нарачките најверојатно ќе бидат достапни во петок, 13 септември.

И нашата најдобра претпоставка е дека телефонот ќе се појави во вашата локална Apple Store во петок, 20.09.

Apple Watch Series 4 е лансиран и опремен со 30% поголем екран, сите редизајн на UI и ECG

Веќе имате iPhone? Погледнете ја најдобрата апликација за iPhone овде.

И гејмерите ќе сакаат да го прочитаат нашиот водич за најдобрите игри со iPhone сега.

Прочитајте за најдобрите AR апликации што можете да ги преземете на вашиот iPhone или iPad исто така.

Кои нови карактеристики сакате да ги видите од Apple Watch 5? Известете ги во коментарите!


Ние плаќаме за вашата приказна! Дали имате приказна за тимот The Sun Online Tech & Science? Испратете ни на е-пошта на [email protected]