Apple Watch Series 5 доаѓа со здравствен фокус, со големина 44 мм и два модела

Во настан одржан во вторникот попладне (10), Apple официјално го објави својот нов паметен часовник, Watch Series 5, со нова верзија на оперативниот систем, watchOS 6. Овие додатоци се уште се присутни во два модела и со големина од 44 мм.

Овој нов паметен часовник доаѓа со функција Секогаш вклучен екран, така што вашата табла е секогаш вклучена и ветува батерија цел ден. Овој додаток има и карактеристика Компас, фокусиран на локацијата, со информации за географска ширина и ширина на екранот. Погледнете ги деталите:

Новата носат верзија на „Apple“ не се смени многу од својот претходник во однос на дизајнот. Она што е интересно е конструкцијата од алуминиум што може да се рециклира 100% и присуството на титаниум и керамичка завршница.

Намерата на компанијата е да го зајакне имиџот на луксузни часовници во моделот на оваа година. Apple Watch. Ова е затоа што двете финалисти никогаш не биле користени во претходната верзија. Покрај тоа, таа ја одржува големината од 44мм во главното издание – со опцијата 40мм повеќе насочена кон под-брендот Хермес Париз.

„Apple“ го насочи својот фокус кон здравството со користење паметни часовници. Постојат три нови извори за студии на компанијата. Првата е Студијата за слух на Apple, која овозможува – меѓу другите функции – да се идентификува амбиенталниот шум; веќе Студијата за здравје на жените на Apple овозможува да се следи менструалниот циклус на жената; Најновата студија за срце и движење на Apple го анализира срцевиот ритам при одење.

Како и неговиот претходник, Apple Watch Series 5 одржува сензор за електрокардиограм (ECG) едноставно со ставање на прстот на Digital Crown. Гигантот Купертино мобилизира повеќе здравствени ресурси.

Она што е ново е можноста за следење на спиењето и функциите што ви овозможуваат да го измерите крвниот притисок. Покрај тоа, паметниот часовник останува со уред кој повикува услуги за итни случаи ако открие дека корисникот паднал и не се движи повеќе од една минута по падот.

Серијата 5 на Apple Watch овозможува да внесете броеви за итни случаи, кои можат да се активираат само со притискање на страничното копче. На овој начин, веќе не ви треба iPhone за да остварувате повици.

Меѓу другите нови одлики на Apple Watch, е можноста да се остави екранот секогаш употреблив. „Епл“ има за цел да ги направи важните информации видливи во секој поглед, благодарение на новиот дисплеј со ниска температура и возачот на мала моќност.

Со одликата „Компас“, паметниот часовник добива интегриран компас за да им овозможи на корисниците да патуваат додека се движат без да се потпираат на iPhone. Оваа алатка исто така ви овозможува да имате податоци за географска ширина и должина на местото каде што сте, покрај индикацијата за точката на компасот.

За да се заврши, „Епл“ посочи дека батеријата на уредот ќе овозможи нејзина употреба во текот на денот. Фабричката автономија е 18 часа.

Новиот паметен часовник од „Епл“ ќе има претпродажба почнувајќи од овој вторник (10), во официјалните продавници за брендови во САД, со испораките почнувајќи од 20 септември. Не постои прогноза за пристигнување на алишта на бразилскиот пазар. Проверете ги цените за моделите на серија 5 за гледање:

  • Apple Watch Серија 5 со GPS: 399 УСД
  • Apple Watch Серија 5 со GPS + Телефон: 499 УСД

Што мислите за новата серија 5 на Apple Watch? Споделете ги вашите мислења со нас!