Apple Watch Series 5 vs. Fitbit Versa 2: Кој паметен часовник е најдобар за вас?

„Епл“ и „Фитбит“ имаат нови паметни часовници, па ако сте на пазарот за носење, можеби ќе имате тешко време да донесете одлука. Постојат многу сличности помеѓу Верса 2 и Епл Вик Серија 5, но секоја нуди своја група на добрите и лошите страни.

Целокупната верзија 2 доаѓа со подобрен дизајн комплетен со секогаш вклучен AMOLED екран, Amazon Integration Alexa, повеќе од пет дена траење на батеријата, и добра цена во споредба со другите паметни часовници. Серија 5 на Apple Watch се одликува со постојано вклучување на мрежницата и неколку нови здравствени одлики, вклучително и следење на време на циклус и апликација Активности трендови. Исто така е достапен во различни нови премиум стилови.

Но, кога вложувате многу во паметен часовник, важно е да ги добиете вредните пари. Па, кој треба да го купите? Ние го разложуваме за вас.

Име Apple Watch Серија 5 Fitbit Versa 2
Apple Watch Series 5 vs.  Fitbit Versa 2: Кој паметен часовник е најдобар за вас?  2 Apple Watch Series 5 vs.  Fitbit Versa 2: Кој паметен часовник е најдобар за вас?  3
Најниска цена 399,00 американски долари MSRP 199,95 $ MSRP
Оценка на уредникот
Најдобро за Корисници на Android
Компатибилност на телефонскиот оперативен систем iOS Андроид, iOS
Гледајте оперативен систем часовник Fitbit OS
Процесор Apple S5 Непознато
Големина на екран 1,78 инчи 1,34
Тип на приказ ОЛЕД АМОЛЕД
Фитнес карактеристика Акцелерометар, Монитор на отчукувањата на срцето, GPS Акцелерометар, Монитор на отчукувањата на срцето, GPS
Проценет век на траење на батеријата 18 часа 5 дена
Одделна продавница за апликации Да Да
Капацитет за телефонски повици Да Не
Прочитајте ги коментарите Прочитајте ги коментарите

Дизајн, приказ, траење на батеријата

Верса 2 не го вклучува логото на Fitbit, така што сега е полесно да се протолкува погрешно како Apple Watch од далеку. И двата случаи се тенки и квадратни, со заоблени рабови, приказ на боја во средина, и едно копче на страна.

Но, постојат неколку клучни разлики. За почеток, Серија 5 е достапна во најразлични материјали за случај: алуминиум, нови материјали за титаниум, и бели керамички опции, секоја со различни ленти за часовници. Верса 2 е достапен само во алуминиум, во иста боја како Apple Watch, вклучувајќи црно злато, сиво и роза.

Apple Watch е исто така присутен во верзијата LTE. Опремени со микрофон и звучник, можете да остварувате и примате повици и текстови на самиот часовник. Верса 2 од друга страна, има само микрофон што можете да го користите за да комуницирате со Amazon Alexa. Сепак, за разлика од Серија 5, која му дозволува на Сири да го каже одговорот, одговорот на Верса 2 се појавува само како текст.

Fitbit Versa 2

(Fitbit Versa 2)

„Епл“ и „Фитбит“ вклучуваат режим на дисплеј кој е секогаш вклучен во своите нови модели. На тој начин, можете да ги видите вашите фитнес известувања и статистика на прв поглед, без да мора да го кревате зглобот за да ја разбудите секој пат. Екранот од серија 5 спакува низок температура на полисиликон и оксид (LTPO) и сензор за околина; Верса 2 прикажува AMOLED екран и сензор за околината.

Верса 2 нуди импресивни пет дена траење на батеријата; во нашиот тест, ова траеше три дена со вклучена секогаш активна функција за приказ. Дури и со функцијата за заштеда на батеријата, траењето на батеријата од Серија 5 18 часа не може да се натпреварува таму.

Здравје и фитнес карактеристики

Под хаубата, Серија 5 и Верса 2 го спакуваа чипот NFC за безконтактно плаќање. Двете часовници ги следат истите метрика, вклучувајќи чекори, растојание и вежбање. Додека и двете исто така следат надморска височина, Серија 5 е опремена со нова апликација компас што ја покажува насоката со која се соочувате.

Зборувајќи за насоки, голема разлика помеѓу два паметни часовници е GPS. Versa 2 не е опремен со GPS-кабина како што е Серија 5, што значи дека е потребен мобилен телефон ако сакате да ја следите точната трака што трча или велосипедира.

Apple Watch Серија 5

(Apple Watch Series 5)

Двете часовници се опремени со оптички монитор на срцева фреквенција, но Серија 5 може да земе електрокардиограм (ЕКГ) и да ве предупредува дали открие абнормален ритам на срцето што може да укаже на атријална фибрилација. Верса 2 има сензор SpO2 кој го мери нивото на кислород во крвта, што може да помогне во откривање на здравствени проблеми како што се апнеја на спиење.

Екосистем на апликација

„Епл“ е неспорно победник за понудата на широки апликации од трети страни, додека „Фитбит“ полека ја надоградува својата библиотека.

Додека претходно Fitbit нудеше само апликации како Пандора и Деизер, Верса 2 беше опремена со Spotify што беше претходно инсталирана. Исто така, доаѓа со неколку природни апликации кои ви помагаат да добиете подобра слика за вашето целокупно здравје. Постои апликација за оценување на спиењето, која ги следи вашите циклуси на спиење и метриките за спиење за да обезбеди подобро разбирање на квалитетот на вашиот сон во текот на целата ноќ. Покрај тоа, компанијата неодамна ја лансираше апликацијата Fitbit Premium, што е платена услуга која ги анализира вашите податоци и ви дава планови за обука, обука, дневни совети и предлози за рецепти врз основа на вашите специфични податоци.

Fitbit Versa 2

(Fitbit Versa 2)

Додека деталите сè уште не се откриени, „Епл“ додаде Трендови за активност на гледањеOS 6, што покажува долгорочен преглед на обрасците за активност за да ви помогне подобро да го разберете вашиот напредок со текот на времето. Исто така, постои нова апликација за бучава, која го анализира нивото на амбиенталниот звук и како тоа негативно влијае на вашиот слух. Но, за самата апликација за здравство на Apple, не постои револуционерно обновување.

Кој треба да го добиете?

Кога станува збор за донесување одлука, постојат неколку фактори што треба да се земат предвид, особено кога станува збор за видот на телефон што го имате.

Ако имате Android, подобро сте со Versa 2. Иако е компатибилен и со iOS, оние со Android можат да испраќаат текстуални пораки со помош на часовникот Alexa и функција за глас до текст на Amazon. Дека Apple Watch е компатибилен само со iPhone.

Исто така, постојат цени што треба да се земат предвид. Серијата 5 на Apple Watch започнува од 399 $ за GPS модели и 499 $ за можности за GPS и мобилни телефони. Верса 2 е 100 долари поевтино со 199,99 долари, но има и верзии на Special Edition (кои доаѓаат со различни опсези и Fitbit Premium бесплатно за 90 дена) за 229,95 $.

Длабоките анализи на Fitbit за здравјето и спиењето даваат повеќе насоки за оние што бараат паметни часовници што се лесни за употреба. Исто така, доаѓа со подолг век на траење на батеријата, дури и со екранот секогаш активен. Серија 5 на Apple Watch, од друга страна, нуди неколку напредни функции како што се ЕКГ, GPS и многу други апликации од трети страни. Дизајнот е исто така далеку премија во изгледот и чувството, и доаѓа во поширок стил.

Fitbit Versa 2 во моментов е достапен за купување и добијте го нашиот избор на уредникот за паметни часовници. Серијата 5 на Apple Watch е достапна за претходна нарачка и ќе излезе во продажба од 20 септември. Бидете сигурни да проверите тука за целосен преглед.