ASUS лансира ZenBooks врз основа на AMD Ryzen: Две лаптопи и кабриолети

ASUS Meluncurkan ZenBooks Berbasis AMD Ryzen: Dua Laptop dan Convertibles 1

ASUS тајно додаде во својот состав на производот три ZenBooks врз основа на серијата AMD RUZEN 3000 AMD RUZEN. Една од овие машини е ZenBook Flip 14 што може да се конвертира, другите две се традиционалните лаптопи ZenBook 14. Овие три мобилни компјутери го нудат она што го очекувате од лаптопот ЗенБук: елегантен дизајн, елегантни алуминиумски шасии, компоненти со високи перформанси, поврзување. Моќни и неколку одлични одлики, како што се аудио-потписот на Харман Кардон или тастатурата за тастатура „NumberPad“.

Листата на преносни компјутери ASUS ZenBook со AMD 15 Watt Ryzen 7 3700U Mobile технологија или Ryzen 5 The 3500U Mobile со интегрирана графика Radeon Vega графика во моментов вклучува три модели: релативно основните ZenBook 14 UM431DA, најпрефинетиот ZenBook 14 UM433DA и ZenBook Flip 14 кој може да биде конвертира повеќе, а ZenBook Flip 14 може да се конвертира во UX462DA.

Сите системи на ASUS ZenBook кои се базираат на AMD Ryzen мобилниот APU се одликуваат со 14-инчен InfinityEdge Full-HD екран со или без поддршка на допир што опфаќа 100% од опсегот на бои sRGB. Додека сите мобилни персонални компјутери го покажуваат најтенкиот подножје, UM433DA се чини дека го покажува најтенкиот поднож, додека UM431DA има најгуста рамка. Во меѓувреме, ZenBook Flip 14 UX462DA е компатибилен со природен допир, работи со стилус на ASUS (1024 ниво на притисок, 10-300 грам стилови на стилови, Windows Ink итн.) И деловни шарки на ErgoLift 360 степени

ASUS ги лансира ZenBooks врз основа на AMD Ryzen: Две лаптопи и кабриолети 2

Кога станува збор за внатрешен ZenBook 14 UM431DA, ZenBook 14 UM433DA и ZenBook Flip 14 UX462DA, сите се компатибилни со Ryzen Mobile 3000-серија AMD четири-јадрен APU со интегрирана графичка Radeon Vega спарена со 8-16 GB меморија. DDR4-2400 меморија и SSD од 256 GB до 1TB (Погледнете ги точните спецификации во табелата подолу). Во еден чуден чекор (можеби од причини за заштеда на трошоците) ASUS одлучи да користи SATA или PCIe 3.0 x2 SSD во повеќето SKU; само најскапиот 1TB SSD има комплетен интерфејс PCIe 3.0 x4.

ASUS ги лансира ZenBooks врз основа на AMD Ryzen: Две лаптопи и кабриолети 3

Од гледна точка на поврзување, имаме прилично стандардна машина со 802.11ac Wi-Fi, Bluetooth, USB тип C и USB тип C конектори, излез на HDMI дисплеј и 3,5 милиметарски аудио приклучок. Во меѓувреме, само моделот UM433DA поддржува USB 3.1 Genes 2 и покрај тоа што мобилната платформа AMD целосно ја поддржува оваа технологија.

Што се однесува до батеријата, ZenBook 14 UM431DA и ZenBook 14 UM433DA се опремени со батерии 47 Wh и 50 Wh кои се рангирани до 12 работни часови со едно полнење. Наместо тоа, ZenBook Flip 14 UX462DA реализацијата доаѓа со батерија од 42 Wh, која се оценува за 9 часа

Спецификациите за компјутерите на ASUS ZenBook се засноваат на AMD APU Ryzen
ЗенБук 14
UM431DA
ЗенБук 14
UM433DA
ЗенБук Флип 14
UX462DA
ЛЦД Дијагонална 14 “NanoEdge
Резолуција 1920 × 1080 година
Анти-отсјај Да, ова ? ?
Бевел Безел 6, 45мм Странична рамка од 2,9мм
Безел под 3,3 мм
Рампа од 4,3 мм
Опсег на бои 100% sRGB
Поддршка на допир Не Да, ова
Компатибилно со пенкалото ASUS
Заштитно стакло ? ? ?
Процесорот AMD Ryzen 7 3700U – 4C / 8T, 6MB, 2,3 / / 4 GHz – Radeon RX Vega 10
AMD Ryzen 5 3500U – 4C / 8T, 6MB, 2.1 / / 3.7 GHz – Radeon Vega 8
Табела Radeon RX Vega 10
Радеон Вега 8
RAM (максимум) 8 или 16 GB DDR4-2400 8 или 16 GB DDR4-2400
војник
8, 12 или 16 GB DDR4-2400
војник
Складирање SSD 256 GB PCIe 3.0 x2
512 GB PCIe 3.0 x2
1 TB PCIe 3.0 x4
SATA 256 GB
256 GB PCIe 3.0 x2
512 GB PCIe 3.0 x2
Читач на картички Читател на SD картички МикроSD читач на картички
Безжичен WiFi 802.11ac
Bluetooth БТ 5.0 БТ 4.2
УСБ 3.1 Gen 2 1 × Тип-А
1 × Тип-Ц
3,0 1 × Тип-А
1 × Тип-Ц
1 × Тип-А
1 × Тип-Ц
2,0 1 × Тип-А
Излез на екранот 1 × HDMI
Камера 720p 720p + IR камера за автентикација на лице
Сензор за отпечатоци Избор ? ?
Други I / O Микрофон, стерео звучници, приклучок за аудио
Други сензори ? ? Акцелерометар, жироскоп, итн.
Батерија 47 Wh
12 часа
50 Wh
12 часа
42 Wh
9 часа
Големина Широк 34) 2 см | 12,7 инчи 31) 9 см | 12,6 инчи 32) 2 см | 12,37 инчи
Длабочина 21) 2 см | 8,34 инчи 20,5 см | 8,7 инчи 21 см | 827 инчи
Дебелина 159 см | 062 инчи 158 см | 062 инчи 1, 89 см 0,74 инчи
Тежина 1,39 килограми
306 фунти
125 килограми
276 фунти
1,6 килограми
353 фунти
Лансирање цена ? ? ?

Спакувајте го сè, ZenBook Flip 14 со AMD процесори достапни во многу земји во различни конфигурации и по разни цени. Во меѓувреме, лаптопите ZenBook 14 UM431DA и ZenBook 14 UM433DA ќе бидат достапни наскоро, по одредена цена.

Поврзани читања:

Извори: ASUS (1, 2, 3), NotebookCheck, Лилипутирање