ASUS ROG Zephyrus GA502 со AMD Ryzen 7 и 120Hz лансиран во Индија; цена, спецификации

ASUS ROG Zephyrus GA502 with AMD Ryzen 7 and 120Hz display launched in India; price, specifications

ASUS додаде нов лаптоп за игри во линијата Zephyrus на производи во Индија. Најновиот гејмерски лаптоп е наречен ASUS ROG Zephyrus G (GA502) и го прикажува квалитетот на елегантната зграда со внатрешни карактеристики натоварена како главна карактеристика. ASUS тврди дека овој нов лаптоп е дизајниран да им понуди преносни уреди за игри на оние кои претпочитаат компактни уреди. Сепак, компанијата исто така инсистира на тоа дека новите лаптопи не преземаат кратенки кога станува збор за опциите за игри.

ASUS ROG Zephyrus GA502 со AMD Ryzen 7 и 120Hz лансиран во Индија;  цена, спецификации 1

Технички спецификации:

На ASUS ROG Zephyrus GA502 има 15,6-инчен IPS анти-сјајен екран со FHD резолуција и панел за освежување со брзина од 120Hz. Екранот е опкружен со тенки рамки од три страни. ASUS вели дека 15-инчен уред е преполн со шасија од 14 инчи, што им овозможува на корисниците лесно да носат лаптоп во ранецот или куферот. Zephyrus GA502 има тастатура со позадинско осветлување. Во однос на димензиите, овој лаптоп е дебел само 20мм и тежи 2,1 кг.

Што се однесува до хардверот, Zephyrus GA502 користи процесор AMD Ryzen 7 3750, што е чипсет од трета генерација. За графика, овој нов лаптоп е опремен со Nvidia GeForce GTX 1660 Ti GPU, со оверклокување до 1335MHz на 60W во режимот Турбо со режимот ROG Boost. Овој лаптоп спакува до 32 GB RDR RAM меморија и нуди 512 GB складирање во форма на NVMe SSD. Zephyrus GA502 доаѓа со интелигентен систем за ладење кој се состои од термички модул за самочистење, вентилатор за заштита од прашина во прав, 33% потенки сечила за зголемување на протокот на воздух до 17 проценти и сценарио на вентилаторот и режими на профилот.

Во однос на поврзаноста, Zephyrus GA502 доаѓа со Wi-Fi, Bluetooth 5.0, една USB 3.1 Gen 2 Type-C порта, три USB 3.1 Gen 1 Type-A пристаништа, HDMI порт, 3,5 милиметарски приклучок за слушалки и заклучување на Kensington. Овој лаптоп црпи моќност од батеријата со 4 клетки на литиум-јон батерии од 76Wh.

Цена и достапност:

Брендот Тајван не го откри вистинскиот датум на издавање на новиот лаптоп. Како и да е, Zephyrus GA502 ќе биде достапен за купување по 99.990 фунти од Флипкарт.