ASUS ZenBook Pro Duo UX58: Лаптоп со двоен екран со 100% DCI-P3 OLED

ASUS ZenBook Pro Duo UX58: Laptop Layar Ganda dengan 100% DCI-P3 OLED

Современите тетратки можат да понудат комплети за перформанси и карактеристики споредливи со десктоп компјутери. Едно нешто што лаптопите не можат да го понудат е екраните за недвижнини: работните компјутери можат да бидат опремени со големи монитори од 32-43 инчи, додека мобилните работни станици доаѓаат со најдобри ЛЦД 15,6-17,3 инчи (освен ако, се разбира, тие не се поврзани со панелот надворешно). ASUS оваа недела го лансираше тетратката ZenBook Pro Duo кој е опремен со 15,6-инчен примарен OLED екран кој е придружуван од 14-инчен секундарниот екран.

Да се ​​биде во предводникот на семејството на мобилни компјутери од ASUS, тетратката ZenBook Pro ги комбинира сите најнови и најголеми технологии што компанијата треба да ги понуди. Ова вклучува луксузна шасија од алуминиумски универзум што се издвојува од какво било натпреварување. ZenBook Pro Duo UX58 дефинитивно не е исклучок: тој доаѓа во небесно сина алуминиумска шасија со рефлексивни рабови кои изгледаат многу стилски. За разлика од повеќето лаптопи во оваа серија, ZenBook Pro Duo UX58 не е компактен: дебел 2,4 см и тежи 2,5 килограми. Но, постои причина зошто оваа тетратка не е премногу компактна: има два екрани и содржи компоненти со високи перформанси, како што се осум-јадрен процесор на Intel и дискретен GeForce RTX графички процесор на NVIDIA.

ASUS ZenBook Pro Duo UX58: Лаптоп со двоен екран со 100% DCI-P3 OLED 1

Главниот приказ на ASUS ZenBook Pro Duo UX58 е Pantone 15,6-инчен OLED екран на допир кој е заверен со резолуција од 3840 × 2160 што може да репродуцира 100% од дијапазонот во боја DCI-P3. Секундарниот екран на лаптопот, кој компанијата го нарекува ScreenPad Plus и кој се наоѓа над тастатурата, е 14-инчен екран на допир кој прикажува резолуција од 3840 1100, сооднос на аспект од 32: 9 и агол на гледање од 178˚. ScreenPad Plus може да се користи како обичен секундарен дисплеј под Windows за да се зголеми работниот простор. Покрај тоа, може да се користи со софтвер за контрола на ASUS ScreenXpert кој ги поедноставува мултикраните прозорци и управувањето со програмата и може да работи специјално дизајнирани апликации. Покрај тоа, ASUS работи и со професионални развивачи на апликации за да создаде верзии што можат да ги искористат предностите на ScreenPad Plus на начини со кои многу апликации користат AppleTouchBar.

ASUS ZenBook Pro Duo UX58: Лаптоп со двоен екран со 100% DCI-P3 OLED 2

Внатрешниот дел на ASUS ZenBook Pro Duo UX58 е исто толку премија како и надворешниот. Во зависност од вистинскиот модел, тетратката може да се заснова на шест-јадрен Intel Core i7-9750H или да отвори процесор Core осум јадрен Core i9-9980HK, иако не знаеме дали ASUS му дозволува на сопственикот на тетратката да го оверклокува овој процесор. Системот има и NVIDIA дискретен графички процесор GeForce RTX 2060 со 6 GB GDDR6 меморија; 8, 16 или 32 GB DDR4-2666 DRAM, и SSD со капацитет од 1 TB (PCIe 2.0 / 3.0 x4 / NVMe). Бидејќи се работи за компоненти со многу високи перформанси, се надеваме дека ASUS користи специјално дизајниран систем за ладење со неколку топлински цевки и вентилатори. За подобрување на перформансите на лаптопот, има копче Turbo Fan што го забрзува вентилаторот за да ги зголеми перформансите на ладење и им овозможува на процесорот и графичкиот процесор да ги зголемат своите часови за засилување.

ASUS ZenBook Pro Duo UX58: Лаптоп со двоен екран со 100% DCI-P3 OLED 3

Во однос на поврзаноста, ZenBook Pro Duo UX58 е исто така машина од прва класа. Од безжичната страна, овој лаптоп е опремен со Intel Wi-Fi 6 решение (со моќност Gbps +) и Bluetooth 5.0. Што се однесува до физичкиот конектор, овој лаптоп е опремен со една порта Thunderbolt 3, два конектори USB 3.1 Gen 2 Type-A, излез на дисплеј со HDMI 2.0, комбо аудио приклучок 3,5 милиметри и комерцијален приклучок за полнење.

ASUS ZenBook Pro Duo UX58: Лаптоп со двоен екран со 100% DCI-P3 OLED 4

Кога станува збор за мултимедијални способности, мобилниот компјутер има добро способна веб-камера за Windows со IR сензори, стерео звучници Харман Кардон и низа за микрофон со поддршка за препознавање на глас за Кортана и Алекса,

ASUS ZenBook Pro Duo UX58: Лаптоп со двоен екран со 100% DCI-P3 OLED 5

Во моментов, ASUS нуди две верзии на својот лаптоп ZenBook Pro Duo: моделот UX581GV-XB74T базиран на процесор од 2.499 американски долари со шест јадра и моделот UX581GV-XB94T кој се напојува со осум-јадрен процесор за 2.999 долари. Конечно, компанијата ќе понуди друга SKU.

Лаптоп ASUS ZenBook Pro Duo
Општо UX581GV-XB74T UX581GV-XB94T
Главен приказ Општо 15,6 инчи OLED со допир
Резолуција
Гама на бои
3840 × 2160
100% DCI-P3
133% sRGB
карактеристики Валидиран Пантоне
DisplayHDR True Black 500
Секундарно прикажување Дијагонална 14 инчи со допир
Резолуција 3840 × 1100
Погледни го аголот 178˚
Опции на процесорот Intel Core i7-9750H
Intel Core i9-9980HK
Intel Core i7-9750H
6C / 12T, 2,6 – 4,5 GHz
Intel Core i9-9980HK
8C / 16T, 2,4 – 5 GHz
Табела Интегрирани Слика HD 630 (24 ЕУ)
Дискретен NVIDIA GeForce RTX 2060 6 GB GDDR6
RAM меморија <32 GB DDR4-2666 16 GB DDR4-2666 32 GB DDR4-2666
Складирање SSD 256 GB PCIe 3.0 x2
512 GB PCIe 3.0 x2
1 TB Optane H10
Intel Optane Memory H10 PCIe 3.0 x4
1 TB 3D QLC + 32 GB 3D XPoint
Безжичен Вифи Intel Wi-Fi 6 (802.11ax)
Bluetooth Bluetooth 5.0
УСБ 3.1 Gen 2 1 × ТБ 3 (Тип-Ц)
2 × USB Type-A
Молња 1 × ТБ 3 (податоци, ДП-дисплеј)
Излез на излез 1 × HDMI 2.0

1 × TB3 со DisplayPort

Гигабит етернет нема
Читач на картички нема
Веб-камера Веб-камера со висок капацитет на Windows со IR сензор
Сензор за отпечатоци нема
Други I / O Микрофон, стерео звучници, приклучок за аудио
Батерија 62 Wh Li-Poly
71 Wh ли-поли
71 Wh ли-поли
Големина Широк 35.9 см | 14,13 инчи
Длабочина 24,6 см | 9,68 инчи
Дебелина 2,4 см | 0,94 инчи
Тежина 2,5 килограми | 5,51 фунти
Цена разни 2.499 долари 2.999 $

Поврзани читања:

Извор: АСУС