Avast Antivirus Free ги собира вашите податоци и ги препродава

Avast Antivirus Free ги собира вашите податоци и ги препродава

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Avast, бесплатниот антивирус собира податоци за корисниците и ги препродава. Avast шпиони на страниците што ги посетувате и вашите навики на прелистување, а потоа препродава сè на висока цена

Avast шпиони на корисниците

Познатиот софтвер антивирус и антимаилови Avast заврши во окото на ураганот: бесплатната верзија ги расипува податоците за корисниците и ги продава по висока цена. А, корисниците очигледно не знаат.

Но, ајде да продолжиме смирено и да се обидеме да ја анализираме ситуацијата.

Направете антивирусни бесплатни шпиони навики на навигација на корисниците

Досега ништо ново: тоа го знаеме многу добро целиот бесплатен софтвер и услуги, во замена за нивната грант, ги анализираат и комерцијално ги користат нашите податоци.

Тоа го прави Гугл, тоа го прави Фејсбук, илјадници други онлајн услуги и алатки. И очигледно Исклучок не е исклучиво антивирусот Avast.

Проблемот се појавува кога овие податоци, кои треба да бидат анализирани, собрани и продадени во форма анонимен (да се заштити приватноста на корисниците), во реалноста тие не се (барем не целосно).

Како сето тоа започна

Истрага што ја спроведува заеднички Матична плоча е PCMag покажа како Аваст работат еден прецизно и детално собирање на активности што корисникот ги извршува на Интернет а потоа ги препродаваат, преку подружница, на трети лица. Трети страни кои тогаш би биле големи трговски реалности: Мајкрософт, Гугл, Пепси, Интјуит, Конде Наст, Мекинзи само за да именувам неколку.

Истрагата започна откако двата весници стапија во контакт со доверлив документ испратен од подружницата „Аваст“, скокање, на еден од неговите клиенти.

Наставката Avast за веб прелистувачи

Анализирајќи го детално проблемот, се чини дека до пред неколку години Avast ги собра податоците за прелистување на корисниците кој го инсталирал неговиот бесплатен приклучок за прелистувачи дизајниран да пријавува какви било сомнителни или небезбедни веб-страници.

Фактот излезе на виделина кога истражувач за безбедност покажа како Аваст всушност соберат кориснички податоци преку тој приклучок.

Следејќи ги овие откритија Mozilla, Opera и Google имаат ги отстрани екстензиите на прелистувачот Avast од нивните складишта.

Аваст тој им рече на Motherboard и PCMag оттогаш заврши со испраќање на податоците собрани од овие наставки на својата подружница Jumpshot, која прецизно се занимава со продажба на информации на своите клиенти.

Во реалноста, сепак, проблемот опстојува.

При инсталирање на антивирус за прв пат Аваст на компјутер, всушност, на корисникот му е прикажано барање за овластување за собирање информации.

Еве ја пораката што се појавува при инсталирање на бесплатната верзија на Avast на Windows PC и Mac:

„Ако ни дозволите да го сториме тоа, ние ќе му обезбедиме на нашата подружница„ Скарт “со збир на неидентификувани податоци добиени од историјата на прелистувачот, со цел да му овозможиме на„ Скарт “да ги анализира трендовите на пазарот и другите увид во вредност. Податоците се целосно де-идентифицирани и агрегирани и не можат да се користат за лично да ве идентификуваат. Скокни слики може да ги споделат овие збирни податоци со своите клиенти. “

Проблемот, повторно, е во тоа не се објаснува на кој било начин како Скокшаш ги користи овие информации.

Секако, сепак, корисникот има слобода да не ја дава својата согласност, но во 99% од случаите утонти тие ја прифаќаат клаузулата без дури да ја прочитаат (глупаво нив, се разбира) и така сметаат дека се шпионирани од Аваст, дури и без тоа да знаат. И, дури и без да знаете што точно собира и препродава Аваст на нивните сесии за прелистување.

Бројките

Аваст тврди дека има повеќе 435 милиони активни корисници месечно, додека Скокни тврди дека има податоци од 100 милиони уреди.

Зборуваме за луда количина на податоци.

Кои се собраните податоци?

Како што се очекуваше, податоците собрани од Avast преку неговиот антивирус се навистина многу: зборуваме за информации натаму GPS координати на „Мапи на Гугл“, страници со врски што ги посетиле корисници, видеа на ЈуТјуб, страници и порнографски содржини, целото со многу прецизни детали за извршените претреси и во точниот момент од денот со временски печат.

Само овие детали помагаат да се генерираат силни, многу силни се сомнева дека податоците всушност можат да бидат анонимни.

Информациите, иако немаат детали за да се олесни личната идентификација, како што се имињата на корисниците, според експертите можат да ја загубат оваа завеса на доверливост доколку се комбинираат со други групи на информации (база на податоци).

Еве како изгледаат податоците собрани анонимно од Аваст:

Собирање податоци од Avast

На обичен корисник овие податоци не кажуваат ништо, но на пример, на Амазон му е потребно половина секунда за точно да се идентификува корисникот кој купил iPad Pro 10.5 во 12:03 на 1 јануари 2019 година.

Значи, на крајот, овие податоци не се толку анонимни. Јасно?

Одговорот на Аваст

Портпаролот на Аваст веднаш го изјави тоа Снимката не собира „лични информации за идентификација, вклучувајќи име, адреса за е-пошта или детали за контакт“.

Корисниците отсекогаш имаа можност да се откажат од споделување на податоците со „Скарт“. Почнувајќи од јули 2019 година, веќе започнавме со спроведување на експлицитен избор на опции за сите нови преземања на нашиот антивирус и сега ги повикуваме и нашите постојни корисници да направат избор за вклучување или откажување, во процесот ќе биде завршен во февруари 2020 година “, додаде портпаролот.

„Имаме долго искуство во заштита на уредите и податоците на корисниците од малициозен софтвер и ние ја разбираме и ја сфаќаме сериозно одговорноста да ја балансираме приватноста на корисниците со потребната употреба на податоци за нашите безбедносни производи“.

Што да се прави?

Проблемот не е толку многу што Аваст ги прави работите на нејасен начин, туку фактот што точно не е јасно какви информации се собираат и како се користат.

Сепак, чекајќи разјаснување, корисниците на Avast ќе сторат добро Проверете ги поставките за антивирус СЕГА и можеби блокирајте ја можноста за собирање лични и приватни информации.

Покрај тоа, секогаш е можно променете го антивирусот и користете друг бесплатен софтвер На пример Авира.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!