Awakening Link е совршена почит на една убава авантура

Awakening Link adalah penghormatan yang sempurna untuk petualangan yang indah

Враќање на островот Коолинт и соочете се со многу опасности во оваа авантура од 8-битната ера со Легендата на Зелда: Будење на врската

Пред 23 години Игра Момче правило како најдобра преносна видео игра на сите времиња. Искористувајќи го успехот на своите производи, Нинтендо мислам дека е време за една од нејзините главни франшизи, Легендата на Зелда, испробајте ја среќата на малиот екран Игра Момче. Така се роди Будење на врската, за многумина сметаат дека е еден од најдобрите записи во серијата „зелени капа“. Сега, години подоцна, беше целосно редизајнирано Nintendo Switch.

Наскоро ќе започне нова авантура!

тоа Showmetech имаат пристап до приватни копии Будење на врската за Nintendo Switch и, по неколкудневно интензивно коцкање, ви даваме комплетна анализа на извонредните авантури на еден магичен остров кој крие многу мистерии во најтемните агли и најоддалечените места. Започнете со ова патување со нас и оживејте го ова класично дело!

Заспан остров

Пред да започнеме да зборуваме за самата игра, важно е да се постави Будење на врската во временската рамка за збунувачки серии. Играта се одвива веднаш по настанот Врска до минатото, уште еден голем успех на франшизата Супер Нинтендо. Не обидувајте се да ја поврзете играта со најновиот наслов, Дишењето на дивинатазатоа што оваа авантура на Линк траеше со векови (а можеби и илјадници години) пред да започне оваа игра Nintendo Switch.

Марин ја пронајде и спаси Линк на плажа, по урнатините Марин ја пронајде и спаси Линк на плажа, по урнатините

Откако ја спаси земјата на Хируле од канџите на Ганон, го врати Трифорси и ја спаси принцезата Зелда, Линк реши да замине со брод за да ја истражи далечната земја. Интересно, дури и во име, Будење на врската е уште една игра во серијата што ќерката на Зелда ја немаше во историјата. Проблемот на нашиот херој започнува кога тој е заробен во бура и тоне на мистериозен остров. Таму ги запозна пријателскиот Марин и неговиот татко Тарин, кои го спасија од плажа и со убов го чуваа неговиот штит.

Линк наскоро открива дека островот Коолинт е полн со чудовишта и полн со проблеми и зависи од него, големиот херој, да ги спаси сите. Покрај тоа, нашиот храбар војник откри дека ако сака да го напушти островот, треба да се разбуди Риба на ветрот, огромно суштество кое живее во јајце на највисокиот планински врв на островот. За тоа, Линк треба да пронајде седум музички инструменти скриени во различни зандани на островот, чувани од монструозни чудовишта кои нема да го олеснат патувањето на нашиот херој.

На патот кон Wind Fish ќе најдете многу карактери и многу предизвици На патот кон Wind Fish ќе најдете многу карактери и многу предизвици

Подемот на врската следете ги рецептите на толку многу други игри во франшизата, но разликата е во харизматичниот карактер и особено во упатствата на другите франшизи од Нинтендо. Немојте да се изненадите кога ќе видите одредени сличности меѓу некои ликови од островот Коолинт и некои жители на Кралството Марио печурки и нивните пријатели. Сега, дури и Chomp-chomp и Goombas се тука за оваа авантура!

Исто така, немојте да се изненадите што датотеката за зачувување игра содржи бројач на смртта за нашиот карактер. Вистина на оригиналната игра, ако играчот ја заврши играта без да умира, тој ќе може да даде таен крај, што ја затвора приказната со златен клуч. И, ако барате и поголем предизвик, можете да го пробате Hero Mode, каде непријателите прават двојно поголема штета и со тоа што ќе ги победите, срцето на животот не паѓа на земја.

Гомби и други ликови од серијата Марио прават посебни настапи во играта Гомби и други ликови од серијата Марио прават посебни настапи во играта

Речиси надреална убавина во будењето на врската

Мора да се каже, без претерување, дека Будење на врската е најубавата игра во библиотеката Nintendo Switch досега А. Greezo (истата компанија одговорна за обнова на Окарина од времето и Маскора Маска за Nintendo 3DS) се победи себеси со создавање на уникатен стил за авантура на Link, со визуализации кои ја прават целата околина да изгледа како свет на играчки. Овој дисплеј е нечуено во франшизата, совршен спој на реализам и цртана уметност што скоро може да ги допрете со рацете.

Овој римејк има дизајн кој одговара на оригиналниот материјал, но сепак ја задржува суштината на играта Овој римејк има дизајн кој одговара на оригиналниот материјал, но сепак ја одржува суштината на играта

Освен тоа, Нинтендо внимавајте да ги зачувате сите позитивни елементи што го прават тоа Будење на врската Успешна игра во ерата на првата преносна конзола во нова верзија на оваа авантура. Сите ликови и непријатели имаат нова и редизајнирана визуелна анимација. Од селото Мабе, преку Villageивотинското село, па дури и во пустината на островот, сè е верзија со висока дефиниција, во светли и убави бои на оригиналното место.

Од друга страна, Greezo тој исто така беше внимателен да ги отстрани ограничувањата во ерата на Game Boy што малку го попречи неговото искуство со играчот. Во првобитната верзија, играчот мораше да го отстрани мечот или штитот – кој беше доделен на едно од главните копчиња на рачката конзола – да ги заврши другите предмети. Сега, главното оружје на Линк е прикачено на две копчиња (а исто така и нараквицата за напојување, која стана „вградена“ ставка), со играчи да имаат две бесплатни копчиња за да ги завршат своите артикли по желба.

Играта сега е поедноставна и може да ја пристапат играчите Играта сега е поедноставна и може да ја пристапат играчите

Сценариото за транзиција е многу честа појава кај 8-битни игри од ова ниво на сложеност Будење на врската веќе, не во оваа нова верзија. Играчите дури може да забележат мал пад на рамката кога се преселуваат на нова локација на островот, но овој мал проблем со перформансите е скоро невидлив, овозможувајќи скоро моментална транзиција помеѓу сценаријата.

Искористете ги и поголемите можности за обработка отколку Прекинувачот Споредено со стариот Game Boy, некои борбени модели и типови непријатели се изменети за да ги зголемат битките во играта и да ја „усовршат“ кривата на тешкотии во авантурите. Многу играчи ја наоѓаат оригиналната игра многу лесна, така што сфаќањето дека некои елементи се модифицирани за да ја направат повеќе предизвикувачка (но во исто време достапна и интересна) е многу задоволувачка.

Дури и со естетски промени во игрите на игра, врската за будење останува добра како и оригиналот Дури и со промени во естетиката и игра, играта останува добра како и оригиналот

За оние, како мене, играјќи ја оригиналната игра, чувството што останува кога го доживувате вонредното патување на Линк околу островот Коолинт е тоа Greezo навистина следете ја изреката „Подобрете го искуството, но без оштетување на оригиналната работа“. Јасно е дека е преземено внимание да се сочуваат што е можно повеќе елементи на оригиналната игра под нова мачка и, во исто време, да додадат нови компоненти кои ја прават играта многу попривлечна за новите играчи и да привлечат носталгија од оние кои имаат задоволство да ја играат оваа игра. Авантура во мали Игра Момче, Nintendo 3DS или дури и емулатор.

Освен сите визуелни и гејмерски аспекти, се очекува оваа извонредна нова работа од новата верзија на оваа игра „Подземен градител“ присутен во колибата Дампе. Бидејќи ќе ги завршите овие опасни катакомби, ќе отворите повеќе дизајни за занданите и подоцна ќе можете да градите свои за тестирање и забава (покрај тоа што ќе освоите некои специјални награди). И ако имате специјален Амибо од Будење на врската, Сè уште можете да го зачувате вашиот дизајн за зандана, па дури и да додадете Link Shadow, вашата сенка што функционира како непријател.

Дејство, авантура и задоволство во ваши раце

Многу критичари и играчи се прашуваат како Нинтендо може да го надмине успехот Дишењето на дивината – започнете ја играта Nintendo Switch и конечно во временската рамка за франшиза – затоа што, на крајот на краиштата, играта е одговорна за редефинирање на некои аспекти од серијата и подигнување на нивото на квалитет до ниво што никогаш не се замислувало. Сепак, Легендата на Зелда: Будење на врската доволно за да докажеме дека суштината на серијата: авантура, емоција и истражување, останува важен столб за правење успешен наслов.

Подготвени сте да го посетите островот Коолинт и да ја разоткриете тајната на будењето на врската?Подготвени сте да го посетите островот Коолинт и да ја разоткриете тајната на будењето на врската?

Начинот на кој новите уметнички стилови и подобрените оригинални механизми за игра се во можност да обезбедат цврсти, убави и забавни авантури само служи да се покаже тоа Будење на врската останува фантастична игра, дури и по 23 години. Островот Коолинт се уште е место каде што секој обожавател на франшиза сака повторно да го посети и дека секој играч кој сака да ја познава франшизата мора да направи задолжителна станица.

Веќе игравте Легендата на Зелда: Будење на врската? Оставете коментар што мислите за играта

Легендата на Зелда: Будење врска (прекинувач)

10/9

Резиме

Овој римејк беше внимателно направен со тоа што Greezo ги фати со убавината и харизмата од суштината на оригиналната титула на Game Boy додека додаде нови елементи и механизми кои и даваат на играта да импресионира, забавува и плени со играчите од сегашната генерација.

Про

  • Волшебни и привлечни визуелни прегледи кои оживуваат стари преносни игри;
  • Решавање акции и загатки во вистинската големина;
  • Островот Коолинт продолжува да биде место на безброј незаборавни моменти и ликови.

Конс

  • Правењето и играњето занданите не е многу интересно и забавно;
  • Мали капки во рамка кога се движат во неколку сценарија.