Czinger 21C е хиперкарк со 3Д печатена хартија од 1,7 милиони долари што може да произведе 268 км на час

Czinger 21C adalah hypercar 3D-cetak senilai $ 1,7 juta yang dapat menghasilkan 268 mph
Накратко: Видовме техники за 3Д печатење за правење многу артикли, а сега овој процес се користи за создавање на хиперкар за прв пат. Czinger 21C официјално ќе биде прикажан на Саемот за автомобили во Genенева за околу две недели, но откриени се целосни детали.

Додека целиот автомобил не доаѓа од 3Д печатач, очигледно, поголемиот дел од шасијата е направен со употреба на технологија. Заштедува на трошоците за производство, но сепак ќе ви требаат 1,7 милиони долари за да купите еден од 80 модели (25 патеки, 55 патишта).

Бесмислен Цингер (‘C’) 21C користи само-развиен 2,9-литарски твин-турбо V8 мотор кој произведува 937 КС и може да се зголеми на 11,000 вртежи во минута. Ова е хибрид, што значи дека во предната оска има и два електрични мотори кои се напојуваат со батерија од литиум-титанат 2kWh која постојано ја снабдува генераторот зад генераторот.

Дополнителната коњска сила додадена од електричниот мотор ги прави вкупните 21С на 1.233 КС, повеќе од Мекларен Ф1, Бугати Вејрон и Астон Мартин Валкири.

Czinger 21C е хиперкарк со 3Д печатени вредности од 1,7 милиони американски долари кои можат да произведат 268 км на час 1

Со тежина од само 1.250 килограми (2,755 фунти) влажна, 21C има сооднос моќ-тежина што е подобар од 1: 1 во верзијата на патеката. Во однос на перформансите, хиперавтомобилот може да забрза до 62 км / ч од стоењето за 1,9 секунди, завршувајќи четвртина километар за 8,3 секунди на 170mph, и достигнува максимална брзина од 268mph. Ова произведува 551 фунти на моќност на 155 mph.

Czinger 21C е хиперкарк со 3Д печатени вредности од 1,7 милиони американски долари кои можат да произведат 268 км на час 2

Автомобилите со средни мотори користат распоред 1 + 1, што значи дека седиштето на возачот е во средната позиција со патничкото седиште сместено директно зад него, како борбен авион. Исто така, нема да биде удобно, затоа што соработката со производителот на материјали Алкантара и американскиот дизајнер на мебел Витра АГ мора да значи луксузна кабина.

Czinger 21C е хиперкарк со 3Д печатени вредности од 1,7 милиони американски долари кои можат да произведат 268 км на час 3

Покрај тоа што е поцврст и поевтин за производство, 3D материјалот што се користи во 21С лесно се рециклира, што значи дека повеќе производители на автомобили можат да го следат тоа. “Сакам да направам навистина лоши работи, но ако сте вистински занаетчија, треба да ги направите вистинските алатки. Сакам оваа автомобилска компанија Ццингер да биде пет блока пред другите луѓе на планетата во креирањето на овие алатки и изразувај го како глава на умот. “изјави извршниот директор Кевин Цингер за„ Топ Геар “.