Dell го засилува XPS 13, лаптоп линијата Inspiron со процесор Intel Comet Lake

Dell meningkatkan XPS 13, lini laptop Inspiron dengan prosesor Intel Comet Lake

Dell не чекаше до сезоната на празници да го донесе 10-та генерација на процесорот Intel Comet Lake на некои од најпопуларните мобилни уреди. Веќе знаеме за Dell XPS 13 2-во-1 кој добива 10-нанометри (nm) во Леденото езеро, а сега Dell најави надградба на лаптопите со лаптоп XPS 13 и Inspiron, во кои ќе има новиот процесор на 14nm Comet Lake.

Новиот процесор на Intel Comet Lake е фокусиран на моќност, со високи перформанси достапни на U-Series процесорите. Може да прикаже до шест јадра и 12 навои, со кеш до 12MB, брзина на возење од едно јадро до 4.9GHz и поддршка за до четири портови Thunderbolt 3. Ова го прави овој процесор пријателски за продуктивноста и затоа е многу погоден за еден од најдобрите лаптопи на пазарот .

Погледнете ги сите процесори на U-серија на Comet Lake:

  • Intel Core i7-10710U – 6-јадрени, со 12 нишки | Кеш за 12MB | Основа 1,1GHz / 4,7GHz се зголеми
  • Intel Core i7-10510U – 4-јадрен, 8-нишки | Кеш за 8MB | Засилување на основата 1.8GHz / 4.9GHz
  • Intel Core i5-10210U – 4-јадрен, 8-нишки | Кеш 6MB | Засилување на основата од 1.6GHz / 4,2GHz
  • Intel Core i3-10110U – 2-јадрени, 4-нишки | Кеш за 4MB | Се зголемуваат основата 2.1GHz / 4,1GHz

Процесорот на мразот езеро на Интел е достапен на XPS 13 2-во-1, кој започнува од 999 $ (околу 900 фунти, 1.500 УСД) во САД. Новиот XPS 13 ќе биде достапен на 27 август за 899 УСД (околу 750 фунти, 1.350 УСД) во САД.

Новите модели XPS 13 можат да бидат спарени со еден од четирите процесори на U-Series на Comet Lake и да поддржуваат 4 GB до 16 GB LPDDR3 меморија. Екранот од 13,3 инчи на овој нов лаптоп исто така нуди осветленост од 400 nits, Full HD или 4K Ultra HD резолуција, 100% покриеност на sRGB и поддршка за Dolby Vision. Со сето тоа, XPS 13 сепак успеа да остане под 2,7 фунти.

Моделите Inspiron исто така доаѓаат за кратко време. Новите модели Inspiron 7000, 5000 и 3000 ќе бидат лансирани наскоро овој месец со нови процесори, а тоа вклучува големини кои се движат од 13 инчи до 17 инчи, Inspiron 27 7000 All-in-One и околу 2-во-1 лаптоп модели. Цените започнуваат од 389 долари (околу 330 фунти, 580 УСД) на ниско ниво (Inspiron 3000 14-инчи). Сепак, не сите модели ќе бидат лансирани во исто време, при што некои доаѓаат подоцна оваа година – видете на блогот на Dell за повеќе детали.

  • За повеќе детали за процесорите на Intel и најновата технологија и игри, видете или известете од Gamescom 2019