DisplayMate се квалификува за екранот Galaxy S20 Ultra како најдобар на пазарот

DisplayMate califica a la pantalla del Galaxy S20 Ultra como la mejor del mercado

Помина една недела откако Samsung објави во Сан Франциско за новите Galaxy S20 и Galaxy Z Flip, тим кој се истакнува во сите делови.

За време на нашето прво шоу за тимот пред неколку дена, успеавме да потврдиме дека екраните на новите модели не само што пристигнаа со поддршка од 120 Hz, туку понудија и огромна осветленост, совршен контраст, верност во боја, меѓу другите.

Па, очигледно не сме единствените што се в inубуваме во овој екран и тоа според последните анализи Прикажитоа Galaxy S20 Ultra е најдобриот паметен телефон на екранот на пазарот.

Според специјалните медиуми, Galaxy S20 Ultra го сруши рекордот во однос на квалитетот на екранот, разликувајќи се од своите постари браќа и сестри затоа што има поголема осветленост и поголема верност во боја.

Запомнете дека новата резолуција на Samsung Galaxy S20 е 3200 x 1440 пиксели со стапка на освежување од 120 Hz, според DisplayMate Ultra верзијата е толку голема што ги исполнува барањата скоро како книга, постигнете перформанси што е разликува.

DisplayMate изрази изненадување од тоа како Samsung се развиваше секоја година за една деценија со тоа што направи свој OLED екран за мобилни уреди.

Во случајот со Galaxy S20 Ultra, медиумите велат дека главни јаки страни се осветленоста на целиот екран, верноста во бојата, видливата резолуција на екранот, осветленоста на врвниот врв и односот на контрастот. Најблиското нешто што се гледа на Galaxy S20 Ultra ќе биде Galaxy S20 и S20 +, како и Galaxy Note 10+

Извор: Mashable