DVB-T2 Кога пристигнува во Италија?

DVB-T2 кога пристигнува во Италија

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Дигитален копнен, од 2020 година се префрламе во DVB-T2: тука се датумите региони по регион. Кога пристигнува дигиталниот копнен DVB-T2? Еве сè што треба да знаете

DVB-T2 Кога сте во Италија?

Како што сега прочитавте скоро насекаде, Италија од 2020 година ќе започне да го исклучува “нормалниот” дигитален копнен сигнал за да се префрли на нов стандард DVB-T2.

Зошто се префрламе на DVB-T2?

Без да навлегувате во премногу детали, треба само да го знаете тоа транзицијата кон DVB-T2 дозволува да се ослободат благородните фреквенции, тоа се оние меѓу 694 и 790 MHz така можат да бидат доделени на мобилни мрежи како што се 4G и 5G.

Дали треба да менувам телевизор за DVB-T2?

Не е сигурно, но е многу веројатно.

Всушност, само продадени телевизори во последните години и кои се компатибилни со новиот стандард DVB-T2 тие ќе можат правилно да го декодираат аудио-видео сигналот и на тој начин да овозможат прегледување.

Не можам да ви кажам со сигурност дали вашиот ТВ е компатибилен со сигналот DVB-T2 или не, но можам да ве поканам да го проверите неговиот технички лист со податоци, инструкции брошура или едноставно налепниците што ги наоѓате на предната или задната страна.

Ако ТВ е компатибилен со сигналот DVB-T2, сигурно ќе најдете налепница што ја потврдува оваа компатибилност.

Во спротивно, ќе мора да менувате ТВ или да купите надворешен декодетер за да можете да продолжите да гледате телевизија со новиот сигнал DVB-T2.

Кои се предностите со DVB-T2?

Транзицијата кон DVB-T2 технологија ќе овозможи компресирајте го видеото поефикасно (ќе се користи кодексот H.265), давајќи им поголем опсег на радиодифузерите и затоа оставајќи ја вратата отворена при раѓањето на големи HD канали (веројатно SD ќе бидат целосно напуштени) и тој канали во 4K HDR.

Кога DVB-T2 пристигнува во Италија?

Дигиталното копнено исклучување тоа нема да се случи насекаде во исто време. Владата навистина обезбеди за некои однапред утврдени датуми да им се даде време на различните радиодифузери да се прилагодат, а пред сè на корисниците да купат нов ТВ или нов декодетер, способен да го прими овој сигнал.

Доколку не сакате да се подготвите за лансирање на сигналот DVB-T2, еве го календарот со сите информации:

  • Од 1 јануари до 31 мај 2020 година: Кампанија, Лацио, Лигурија, Тоскана, Сардинија и Умбрија;
  • Од 1 јуни до 31 декември 2020 година: Ломбардија (освен провинцијата Мантуа), Пјаченца и покраината, Пиемонт, Трентино-Алто Адиже и Вале д’Аоста;
  • Од 1 јануари до 30 јуни 2021 година: Катанзаро и провинција, Реџо Калабрија и провинција, Сицилија, Вибо Валенсија и провинција;
  • Од 1 септември до 31 декември 2021 годиназатоа, остатокот од Италија е Венето, провинција Мантуа, Фриули – Венеција – ulулија, Емилија Ромања, Марче, Абруцо, Молисе, Пу Pа, Базилика, провинција Козенца и Кротоне.

Како што можете да видите, има уште многу време да се подготвиме за пристигнувањето на DVB-T2, особено ако не живеете во Кампанија, Лацио, Лигурија, Тоскана, Сардинија и Умбрија.

Дали вашиот телевизор е компатибилен со сигналот DVB-T2? Youе мора да го промените или да купите надворешен декодетер?

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!