eSIM Android: како работи, како се активира

Како работи iPhone eSIM

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Како да ја активирате eSIM на Android: брз и лесен водич. Само што купивте eSIM? Еве како да го направите да работи на Android. Конфигурација на Android eSIM

Како работи eSIM Android

Во оваа статија ќе видиме како да поставите eSIM и да користите Dual SIM на Android.

Само што купивте нов eSIM за вашиот паметен телефон? Решивте да сменете ја СИМ и префрлете се на нова технологија eSIM? Одличен избор, исто така затоа што на овој начин можете да имате две SIM картички истовремено на вашиот Android.

Има само еден мал проблем: сега мора да го имате правилно инсталирајте и конфигурирајте го eSIM на Android да започнете да го користите, и можеби не знаете точно како да го направите тоа.

Во овој случај, сепак, не треба да се грижите, бидејќи подолу објаснуваме како да го инсталирате и активирате вашиот нов eSIM на Android на најлесниот и најбрзиот можен начин.

Да не губиме време и да одиме директно до точка.

Активирајте го eSIM на Android

За среќа, оваа постапка на eSIM е навистина едноставна и брза, многу побрза од инсталирање на нормална SIM картичка.

За да започнете да го користите вашиот eSIM на Android, всушност, треба само:

  • земете го eSIM (eSIM е обезбеден во дигитален формат од операторот по ваш избор)
  • одете во Поставки> Врски> Управување со SIM картички> Додајте тарифен план> Додадете со QR код
  • во овој момент започнува камерата, со која ќе мора да го скенирате QR Code на вашата eSIM

И овде, како на iPhone, можете последователно да ги промените опциите и да ги видите сите информации со кликнување на иконата eSIM.

Да се ​​отстрани само вратете се на Управување со SIM картичка, кликнете на инсталираниот корисник и потоа укажете на последната ставка на дното што едноставно се чита “Отстрани”. Отсега, eSIM може да се користи веднаш на друг уред што е овозможен.

Играта е завршена!

ЗАБЕЛЕШКА: во иднина некои оператори може да предвидат активирање на eSIM преку нивната апликација за Android. Сè што треба да сторите е да го преземете од Play Store и да ги следите упатствата дадени од операторот.

ЗАБЕЛЕШКА 2: на Android, за разлика од iOS, постапката што треба да се следи може да се промени од паметен телефон во паметен телефон. Ако не сте со нашите упатства, обидете се да одите во Поставки и потоа да ја барате предметата WiFI и мрежи> Мобилни мрежи, каде што треба да ја пронајдете функционалноста за вметнување eSIM.

Заклучоци

Значи, видовте колку е лесно да го инсталирате и конфигурирате вашиот eSIM на Android?

За овој напис заклучивме.

Во случај на сомнежи или прашања, оставете коментар на крајот на статијата и ние ќе ви помогнеме што е можно поскоро!

Пред да ја напуштите статијата, уште неколку информации за еСИМ.

Што е еСИМ?

Л ‘Есим тоа е Дигитална СИМ (виртуелен во пракса) што ви овозможува да активирајте план со кој било телефонски оператор без да користите физичка СИМ. Ова значи дека на iPhone (и други компатибилни паметни телефони со Android) можеме да користиме две јазичиња: класична физичка SIM и дигитална eSIMпретворајќи го паметниот телефон во уред двојна сим дури и ако 2 СИМ-картички всушност не се физички во телефонот.

ESIM може да се користи и на паметни часовници, таблети, компјутери и други уреди што се компатибилни со оваа технологија (на пр. Apple Watch, за да се именува познатата).

Пред да завршите со овој напис, уште два збора за eSIM, само за да ја освежите меморијата.

Предности на Есим: кои се тие?

Меѓу многуте предности на eSIM, би сакал да истакнам:

  • можност за користење личен број и еден за работа на истиот телефон (или во секој случај да се користат 2 броја заедно дури и на телефони кои немаат 2 слотови за СИМ)
  • додадете локален план за податоци при посета на друга земја или регион
  • имаат посебен телефонски план и план за податоци

и други предности допрва треба да се откријат.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!