Fable 4 Датум на објавување, вести, прирачник и гласини

Fable 4 Tanggal Rilis, Berita, Trailer, dan Rumor

Мајкрософт потврди дека Fable 4 во моментов е развиен од Playground Games, тимот кој стои зад трката за игри на Forza Horizon. Додека гласините за можен четврт влез во фантазијата RPG акција кружат со години, дури и со шефот на Xbox, Фил Спенсер патарина, многумина се скептични, без разлика дали Fable 4 ќе биде објавен или не.

Сепак, по голем број протекувања од 2019 година, особено а Reddit пост Нацртувајќи ги карактеристиките и поставките на Fable 4, имаме појасна слика за тоа како ќе изгледа следната игра. Ако е точно, тоа значи дека Мајкрософт одлучил да се врати во франшизата помалку од три години по исклучувањето на Lionhead Studios, оригиналниот креатор на Fable IP. Во тоа време, инвеститорот се најде во производство на Fable Legends, бесплатна титула за мултиплеер за игра што беше откажана кога се затвори студиото.

Проектот Playground ќе послужи како чиста пауза за серијата и новите одлики на средствата додека ја раскажува оригиналната приказна поставена во универзумот Басна. Еве, ќе разговараме за најновите вести и гласини за Фајл 4 и кога ќе можете да ја играте. Бидете сигурни да проверите дали ќе ја ажурираме оваа приказна откако ќе се појави нова објава од Мајкрософт или Игри со игралиште.

Fable 4 Датум и објавување на платформата

Иако „Мајкрософт“ не објави јавна објава за Фајл 4, знаеме дека тие планираат да ја лансираат својата последна генерација конзола, Xbox Series X, некаде за време на празниците во 2020 година. Досега, имаме само една игра потврдена за започнување на серијалот X постава – Хало : Бесконечно.

Која друга препознатлива франшиза од трети страни има „Мајкрософт“ што може лесно да ги убеди носталгичните навивачи да купат нова конзола? Гледате каде одиме со ова. Со оглед на тоа како раните гласини за Fable 4 почнаа да се шират во комбинација со вистинското време да ја пуштиме следната конзола Xbox, ако требаше да се обложиме, Fable 4 би дебитираше како наслов на лансирањето на Xbox Series X. Ако тоа беше случај, сигурно ќе знаевме на E3 2020, каде што Microsoft обврзан да го објави следниот проект што ќе дојде.

Покрај X сериите, веројатно е дека Fable 4 ќе добие и ослободување од компјутер, што стана стандард за наслови на Xbox на првата партија. Сепак, немојте да го задржите здивот на портата Switch или PS5 бидејќи на Xbox му е потребна целата ексклузивност што ќе ја добијат овој пат.

Fable 4 Settings и Story

Фајл 4 приколка

Поставки

Според истекувањето, Fable 4 е опишано како акција RPG фокусирана на карактери со „целосно отворен свет“. Со оглед на амбициозната природа на дизајнирање на оваа игра во обем, „Плејграунд“ го додаде својот персонал, во кој наводно се вработени повеќе од 200 луѓе. да работиме на претстојните титули. Зошто Мајкрософт вложи толку многу време и пари во франшиза што се чини дека е напуштена? Одговорот изгледа доволно едноставен: Хоризонт нулта зора.

Се чини дека новооткриениот интерес на Мајкрософт за Fable IP произлегува делумно од успехот на Sony со Guerrilla Games во развој на ексклузивниот PS4 Horizon Zero Dawn, најпродаваната акција за играчи RPG RPG што се чини дека е во отворен свет. Ова е малку корисна информација затоа што сугерира дека може да има и други аспекти на ХЗД кои влијаат врз дизајнирањето на Басна 4.

Басни 4 вести

Приказна

Судејќи според истекувањето на Reddit, Fable 4 ќе го види играчот како истражува комплетно нов амбиент. Земјите на Албион и Аурора веќе долго време биле уништени од „лудиот крал“ кој ја презеде контролата врз „Тргнатиот дух“, магичната кула на Басна 2 која ги доделува желбите на секој на власт откако ќе се изгради. Кралот се надева дека астероидот ќе ја нападне планетата во своето време, а потоа и во иднина, каде е поставена приказната за играта.

Ова покажува дека ќе ни биде наложено да патуваме назад во времето за да спречиме лудиот крал да го направи своето барање, веројатно менувајќи го целиот временски рок. Покрај тоа, се појавуваат ликови и групи од претходните игри, особено Тереза, Jackек на лопати, и еснафот „Херои“ ќе се појават во Басна 4. За нив се шпекулира дека се зачувани на други планети до кои може да се пристапи преку демонски врати, со неколку други планети во постоење исто така.

OXT161.news bigstory.05 слава jpg1 12e45dd282ed4f14badbbfa055b13

Оригиналните fansубители на трилогијата можат да ги променат концептите на патување низ времето и различни планети, правејќи се во игра Басна. Сепак, постојат некои детали кои сугерираат дека Fable 4, барем во некои случаи, ќе се врати во коренот на серијата. Најистакната е теоријата дека иако играта е поставена во иднина, таа се случила во средниот век и недалеку од фабриката Фабл 3.

Игра Fable 4 – Што може да се смени?

Басна 4 игра

Мултиплеер

Исто така, се препорачува Fable 4 најверојатно да биде најфлексибилен влез денес, при што на играчите им е дадена опција целосно да ја избегнат главната приказна и да започнат со своја авантура. Иако тоа ќе ве заклучи од пристојна количина на содржина во играта, се чини дека има многу несакани активности што треба да ги истражувате на Фајл 4, т.е. мултиплеер.

Играчите ќе можат да се соберат и да се групираат во неколку забави, слично на тоа како функционираат fireteams во Судбината 2. Сепак, наместо само да завршат заедничко пребарување, играчите ќе можат да ги видат своите соиграчи да шетаат низ отворениот свет поддржан од Unreal Engine.

Басна 4 мултиплеер

Без оружје

Секој што го мрази присуството на огнено оружје во Басните 2 и 3, со задоволство ќе чуе дека Фајл 4 се шпекулира дека целосно го фрла овој вид оружје. Тоа е како личност без мозок, со оглед на тоа колку е оштетено авто-насочувањето за оружје во „Басна 3“, практично елиминирајќи го чувството за вештина или предизвик за време на битката. Покрај тоа, играта ќе биде целосно одиграна во перспектива на прво и на трето лице.

Градска зграда

Fable 4 ќе им овозможи на играчите слободно да градат свој град во отворен свет со малку или без никакви ограничувања. Оваа опција, наводно, се поврзува назад со главната парцела и се смета за следна еволуција на системот за набавка / изнајмување куќа во претходната игра. Придружувањето на тоа е далеку подлабока економија каде играчите ќе можат да купуваат и продаваат добра за да остварат профит.

Конечен збор за басна 4

Гласина за гласини

Играчките игри постигнаа некои извонредни работи со отворениот свет на Форца Хоризон, со што животната средина оживее со временските системи и ротираните сезонски настани. Ако можат да ја канализираат истата генијалност кон нешто исто толку амбициозно како следната Басна, можеби ќе видиме повторно франшизирање.

На крајот на краиштата, и покрај многуте подеми и падови на серијата, сè уште има многу обожаватели кои би сакале да играат нови записи, особено ако се земе предвид Fable Legends никогаш не ја видела светлината на денот. Покрај тоа, има повеќе играчи кои можеби никогаш не ја доживеале Фајл и сакаат да добијат шанса да започнат со Фабл 4.

Ако истекувањето што го истакнавме беше точно и Fable 4 конечно беше лансиран заедно со Xbox Series X, тоа ќе беше извонредна победа за навивачите на Fable како и сопствениците на Xbox кои сакаа да пробаат нов хардвер.

Додека чекаме да бидат откриени повеќе информации за Fable 4, погледнете го нашиот список што ги истакнува најдобрите претстојни игри Xbox One за 2020 година.

Post Fable 4 Датум на објавување, вести, приколки и гласини прв пат се појавија на GamingScan.