Fairphone 3 е нов „етички паметен телефон“ кој чини 500 долари

HD Tecnología

Fairphone е холандска компанија која произведува паметни телефони кои, според извршниот директор Ева Говенс, се „повеќе пријателски расположени кон луѓето и планетата“. Компанијата се обидува да создаде уреди што ќе му покажат на мобилната индустрија дека работите можат да се направат на подобар начин.

Компанијата произведе два уреди, кои се дизајнирани да траат подолго од просечниот мобилен телефон. Тие исто така работат со невладини организации и производители во Кина кои нудат подобри плати и услови за работа на луѓето кои ги прават своите телефони. Fairphone исто така преговара за добри плати и услови за работа за оние кои извлекуваат суровини потребни за производство на производи, осигурувајќи дека условите се фер низ целиот ланец.

Денес, компанијата го објави Fairphone 3 и може да стане првиот етички паметен телефон што стана популарен.

Спецификации на Fairphone 3

За разлика од претходните модели, Fairphone во третата рата одлучи да направи поелегантен уред, што би ги искушувало повеќе луѓе да го купат. Ова вклучува сè што се очекува од денешните паметни телефони: Читач на отпечатоци од прсти, USB Type-C порт и кршење на шемата со задниот поклопец за пристап до батеријата, SIM и microSD, олеснување на промените.

Fairphone 3 има 5,7-инчен Full HD LCD екран со сооднос 18: 9, што овозможува добар квалитет и агли на гледање. Во него, вклучително и Snapdragon 632 со GPU Adreno 506 и 4 GB RAM меморија. Ова го прави практично паметен телефон од средна класа, но многумина не бараат толку моќ како што нудат актуелните предводници. Покрај тоа, тој нуди 64 GB внатрешно складирање, што е повеќе од доволно.

Батеријата од 3000mAh е отстранлива и ако е потребно лесно ќе се замени. За споредба, батеријата Fairphone 2 може да се добие за 22 долари.

Fairphone 3 доаѓа од фабрика со Android 9 и го работи без проблеми. Што се однесува до фотоапаратот, овој етички паметен телефон носи главна камера од 12 мегапиксели со бленда f / 1,8 и сензор Sony Exmor IMX363 и предна камера од 8 мегапиксели со отвор f / 2.0.

Главната идеја на Fairphone е да ги намали емисиите на CO2 и да се осигура дека не купувате уреди направени со евтина работна сила. За да се намалат емисиите, овој уред се состои од шест модули кои лесно се заменуваат. Сепак, цената ја прави комплицирана набавка. За 500 долари имаме подобар уред, и ако бараме такво нешто, можеме да го добиеме Xiaomi за половина од цената.

Што мислите за овој нов Fairphone?

Извор: Engadget