Fairphone 3 станува втор мобилен телефон кој добива резултат за поправка на 10/10 на iFixit

Fairphone 3

Fairphone 2 беше лансиран минатата година и е единствениот паметен телефон кој достигна резултат од 10 од 10 на страницата за поправка на гаџети iFixit. Ова е резултат на леснотијата на поправка поради донесениот модуларен дизајн. Компанијата следи со Fairphone 3, кој беше објавен неодамна. Овој телефон сега е оценет од страна на iFixit, со истиот резултат за поправка на можноста за 10/10. Ова го прави втор телефон по првото повторување да го добие резултатот од iFixit 10/10.

Fairphone 3 усвојува ист модуларен дизајн како и неговиот претходник, спакувајќи неколку модули што можат лесно да се заменат. Овој уред има и отстранлива батерија што може да ја размени корисникот.

ИЗБОРИ ИНДЕТОРИ: Паметниот часовник Prime Kospet Android со NFC и голем 1260mAh ќе се појави наскоро

iFixit додава неколку причини за резултат 10/10 даден на Fairphone 3. Причините вклучуваат главни компоненти како што се батерии и екрани на кои може да се пристапи или без алатки или со стандарден шрафцигер Филипс или шрафцигер на Torx. Делови потоа може да се заменат многу лесно по пристапот. Панелот има и сликарски водич за да идентификува неколку модули и компоненти. Сепак, некои компоненти се залемени и може лесно да не се заменат.Fairphone 3

Ако штотуку го запознавте вашиот телефон за прв пат, Fairphone 3 има 5,7-инчен целосен HD + LCD екран. Се напојува со процесор Snapdragon 632 спарен со 4 GB RAM меморија, и има 64 GB експанзивно складирање. Овој телефон спакува 12MP задна камера, додека пред тоа има селфи камера од 8MP. Добива сок од батерија од 3.000 mAh. Fairphone 3 усвои малопродажна цена од 450 евра што не е ефтино со оглед на нејзината хардверска поставеност, но тогаш, можеби, сè уште има пазар.

СЛЕДНО: Хуами го лансира паметниот часовник Amazfit GTR 47мм во Индија

(извор)