Firefox 69: Стандардно, исклучете блиц

Firefox 69: Стандардно, исклучете блиц

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Со верзијата 69, Firefox стандардно ќе го блокира Flash Player-от на својот прелистувач. Willе биде можно да се реактивира, но во идните верзии ќе биде целосно елиминирана

Firefox 69: Стандардно, исклучете блиц

Мозила ќе го оневозможи Adobe Flash од Firefox 69 стандардно. Приклучокот кој секогаш има бесконечна серија грешки, ќе биде оневозможен барем како почетна поставка од верзијата 69, дури и ако во следните неколку години е предодредено да се појави дефинитивно, па затоа започнете да се навикнувате на тоа.

Уште во Firefox 52, Mozilla има блокираше неколку приклучоци NPAPI како Microsoft Silverlight или Java, но сега играта станува тешка и официјалниот рок за напуштање на Flash Player е близу.

Навистина ако од 2019 година, Мозила, прво ќе покаже еден го известува и потоа го оневозможува Adobe Flash стандардно, од 2020 година ќе биде официјално збогум. Adobe Flash е важна технологија долги години, но нејзината популарност се намали во последните години, а јас постојаните грешки и новите стандарди го декларираа неговото ненадејно откажување.

Mozilla планира да го оневозможи Adobe Flash in Firefox 69 со распоред на објавување поставен за следниот 3 септември 2019 година. Оневозможувањето само значи дека може да биде повторно активирано активирано од страна на корисникот и Firefox веќе нема да ги натера корисниците да го овозможат Flash кога страниците го бараат тоа, но можно е да се овозможи Flash во прелистувачот.

2020 година ќе биде година назбогум на Adobe Flash, и за Firefox и за многу други прелистувачи, како што е самиот Adobe, кој ќе престане да се развива за технологија која доживеа кратка, но важна дифузија низ целиот свет, но која за неколку години се уништи себеси со тоа што не се задржуваше со времињата.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!