GALAX ја лансира првата матична плоча на процесорот Ryzen AMD

GALAX ја лансира првата матична плоча на процесорот Ryzen AMD

За време на настанот ChinaJoy 2019 што се одржа во Шангај, Тајван ГАЛАКС, позната како нејзина видео картичка, покажа видео-картичка што е компатибилна со првиот AMD Ryzen процесор. Именуван е Мобо, базиран на приклучоци AM4 GALAX X570M. Како што е јасно, таблата е базирана на чипсет X570, кој е наменет за нови процесори Трета генерација Разен.

Ова не е првпат GALAX да инвестира во сегментот на матичната плоча. Во 2013 година компанијата го објави Z87 HOF, кој е наменет за 4-та генерација процесори на Intel. Сепак, можеме да го вратиме овој ГАЛАКС на пазарот на матични плочи како по структурирана одлука, затоа што покрај X570M, постои комплетен опсег што го нудат компаниите во Кина. Вкупно има 5 јадења: X570M, B450M, A320M-A, A320M и A68M-A. На оваа врска Можете да проверите секој.

Назад на главните опции, GALAX X570M нуди напојување за приклучоците AM4 седум фази, четири слот за RAM меморија DDR4, еден слот за експанзија на PCI Express 4.0 x16, еден PCI-E 4.0 x1 пар, четири порти SATA 6 Gb и еден M.2 конектор. На задниот панел има 4 × USB 3.1 Gen1 2 × USB2.0 1 × LAN, 1 × PS / 2, 3x аудио конектор и 1x DVI и 1x HDMI видео излез.

За да се отстрани топлината од чипсетот X570, GALAX постави вентилатор од 50мм на него. Факторот на форма на табли е микро-ATX (243 x 235 мм), што го прави овој модел идеален за оние кои сакаат да изградат мини-П со AMD процесор.

За време на ChinaJoy 2019 година, AMD се здружи служеше некои специјални верзии на вашата нова видео картичка – Radeon RX 5700 и Radeon RX 5700XT.

Цена и достапност

ГАЛАКС не ги откри овие информации.