Galaxy Note 10 кој се продава во Бразил ќе користи Exynos 9825 процесор

Висок менаџер на производи на Samsung, Ренато Цитрини во интервју за AllCellularпотврдувајќи дека ново издадениот Galaxy Note 10 ќе пристигне во Бразил во две варијанти: нормално и плус; и дека двата уреди ќе го користат Exynos 9825 процесор, најмоќниот грд мобилен чип на компанијата, произведен под 7 нанометри литографија.

Како што знаеме, партнерството на Samsung со Qualcomm продолжува, но верзиите на смартфони со процесорите Snapdragon 855 ќе бидат испорачани во многу малку земји, и само затоа што нивните мобилни мрежи имаат стандарди кои веќе не ги поддржуваат чипови од Јужна Кореја. .

Извор: CNET / Репродукција

Белешката 10 има подобра камера и екран

Galaxy Note 10, официјално објавен на 7 август, важи за најбрза и предна камера во светот, пренесува DxOMark. DisplayMate, од друга страна, го рангира својот екран како најдобар од сите паметни телефони објавени во првата половина на 2019 година. Тоа е доста извонредно, затоа што многу експерти се сомневаат дека камерата Huawei P30 Pro може да се надмине подоцна оваа година.

Во 2019 година, Note Note дебитираше со ова двојно издание, со две варијанти, кои беа нечуени за оваа линија на мобилни телефони. Двете Белешка 10 колку Note 10+ ќе има 5G верзија во некои земји.

Galaxy A80 и Galaxy Fold

Цитрини ги коментираше и надежите на Galaxy A80, кој е лансиран на домашниот пазар и има три револуционерни фотоапарати и ротирачки 48 MP, истиот сензор кој се користи за да се селфи. За Галакси Фолд Цитрини потврди дека мора да биде повторно пуштен во продажба во септември, но рече дека нема датум за да се стигне до Бразил, или проценета цена.

Враќајќи се на Galaxy Note 10, Citrini исто така не го потврди датумот на пристигнување на уредот на домашниот пазар, или цената на две варијанти.