Galaxy Note 10+ vs Galaxy S10 +: 6 главни разлики

Phonandroid : actu Android et High-tech

Најавен во Yorkујорк на 7 август 2019 година, Galaxy Note 10+ го отелотворува најдоброто од знаењето на Samsung. Но, ова лансирање дојде помалку од шест месеци по лансирањето на Galaxy S10 +. За толку кратко време, што може Samsung да донесе на новите високи смартфони? Одговор во нашата споредба.

На 7 август 2019 година, Samsung лансираше не еден, туку два Galaxy Note. Note 10+ ја собира најновата технологија достапна на пазарот, вклучувајќи и четирикратен сензор за фотографија, кој досега е усвоен само од Huawei. Кореја ја искористи можноста да го инаугурира Exynos 9825, неговиот последен процесор за дома, и да претстави нова верзија на One UI.

На почетокот на годината, светскиот лидер предизвика сензација со својот опсег на Galaxy S10 кој се состои од три модели, вклучувајќи го и одличниот Galaxy S10 +. Помалку од шест месеци по објавувањето, Белешката 10+ беше полна со ветувања. Но, дали успеа за кратко време да направи вистинска разлика со S10 +? Одговор во нашата споредба.

Galaxy Note 10+ vs Galaxy S10 +: споредба на листови со податоци

Galaxy Note 10 + Galaxy S10 +
големина 162,3 x 77,2 x 4,35 мм
С пенкало: 105.08 x 5,8 x 4,35 мм
157,6мм x 74,1мм x 7,8мм
Тежина 196 г. 175 г.
екранот 6,8 “Динамичен AMOLED Infinity-O HDR10 + 6.4 “Супер AMOLED Infinity-O
дефиниција 3040 x 1440 пиксели (498 dpi) 3040 x 1440 пиксели (526 dpi)
Предна камера Dualpixel AF 10MP со детекција на f / 2.2 фаза (поле на гледање од 80 °) Dualpixel AF 10MP со детекција на f / 2.2 фаза (поле на гледање од 80 °)
Задна камера Ултра широк агол 16 MP f / 2.2; 123 ° агол на гледање
широк : 12 пратеник; двојни отвори f / 1.5 и f / 2.4; ОИС; Агол на гледање 77 °, Dualpixel AF со детекција на фази
леќи за телефото : 12 MP f / 2.1 OIS агол на гледање 45 °
ДлабочинаВизија : ToF VGA f / 1.4; Агол на гледање 72 °
Ултра широк агол 16 MP f / 2.2; 123 ° агол на гледање
широк : 12 пратеник; двојни отвори f / 1.5 и f / 2.4; ОИС; Агол на гледање 77 °, Dualpixel AF со детекција на фази
леќи за телефото : 12 MP f / 2.1 OIS агол на гледање 45 °
ОС OneUI е базиран на Android Pie OneUI е базиран на Android Pie
Внатрешна меморија 256/512 GB 128/512 GB
МикроSD да да
поврзаност Bluetooth 5.0, Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac / ax (2.415GHz) VHT80 MU-MIMO, двоен опсег, WiFi Direct, жариште Bluetooth 5.0, Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, дво-опсег, WiFi Direct, жариште
NFC да да
СОЦ Exynos 9825 (7nm) Exynos 9820 (7nm)
RAM меморија 12 GB 8 или 12 GB
Сензор за отпечатоци / препознавање лице Да (ултразвучно на дното на екранот) / Да Да (ултразвучно на дното на екранот) / Да
Отпорност на вода IP 68 IP 68
батерија 4300 mAh 4100 mAh
Порта за полнење USB Type-C USB Type-C
Брзо повторно полнење да да
Безжичен полнач за повторно напојување да да
боја Сјај на Аура (сребро), Аура црна (црна), Аура бела (бела, во моментот не е достапна во Франција) Црна, бела, зелена и бела и црна керамика
цена 1109 € (256 GB) / 1209 € (512 GB) Почнувајќи од 1009 € (датум на издавање)

Нов динамички зачуден екран

На Samsung нема нов паметен телефон без нов екран. Galaxy Note 10+ ја инаугурираше технологијата Dynamic AMOLED HDR10 +. Затоа, корејскиот јазик ја зголемува контрастот, бојата и осветленоста на екранот на Galaxy S10 + (Super AMOLED), што е веќе импресивно. Производителот го зеде дизајнот Infinity-0 од S10 + со остар раб. Ова ја намалува големината на ударот (само еден сензор за фотографија) и го става во центарот (горниот десен агол на S10 +).

галаксиска нота 10 плус

Потребно е растојание од белешка, дијагоналата на екранот се протега: белешката 10+ интегрира плоча од 6,8 инчи против 6,4 инчи за S10 +. Што им се допаѓа на ентузијастите во мултимедија и продуктивност.

Подобрување на ефикасноста

Samsung го инаугурираше Exynos 9825, нов процесор за дома, врежан во 7nm. Најновиот конкурент на чипови „Snapdragon“ од Qualcomm ветува најдобри перформанси на летот. Во комбинација со 12 GB RAM меморијатој е еден од најдобро опремените паметни телефони на пазарот.

Соочувајќи се со процесорот Exynos 9820 Galaxy S10 +, Galaxy Note 10+ мора да направи вистинска разлика во одредниците (ние подготвуваме споредба). Може да биде дека шест месеци помеѓу двата чипови се чувствува многу малку користено. Exynos 9820 не е застарен (далеку од тоа) затоа што ја надополнува Белешката 10. Најпребирливите корисници мора да се најдат во двата случаи.

Како и да е, мора да се почувствувате RAM меморија од 12 GB, особено во управувањето со повеќе задачи и употребата на „тешки“ апликации (вклучително и уредување на видео, една од специјалитетите на Белешка 10 +). Затоа, истовремената употреба на многу алчна апликација не е проблем Белешка 10 +. S10 + работи добро со 8 GB RAM меморија.

Поголема батерија и побрзо полнење

Автономијата не е меѓу најсилните точки на Galaxy S10 +. Батеријата од 4100 mAh не дозволува таа да надмине половина ден автономија. Galaxy Note 10+ вклучува батерија поголема од 4300 mAh. Ова не значи дека автономијата ќе биде подобра. Навистина, екранот е поголем (6,8 инчи во споредба со 6,4 за S10 +) и има помоќен процесор и компоненти. Патем, Samsung навистина размислува за просторијата за пареа за ладење паметни телефони: сега најдоброто во светот.

белешка за полначот 10

Нов безжичен брз полнач за Белешка 10 и Белешка 10+

Брзото полнење исто така се менува. Ветување на Кореја систем способен за полнење е еквивалентен на користење на еден ден во 30 минути (околу 40 минути за S10 +). Останува да се види дали пополнетиот полнач овозможува да се добие овој резултат или дали е потребно да се постават рацете со паричник (кукавица на Apple). Конечно, обрнете внимание на тоа белешката 10+ наследува безжично полнење и обратно полнење S10 +. Кореја ја искористи можноста да лансира нов вертикален полнач за индукција, како што е „Google Pixel Stand“.

Сензорот за фотографии четворица и се затвора на видеото

Со сензор со три фотографии, сензорот Galaxy S10 + е еден од најдобрите телефони со фотоапарати на пазарот. Но, таа беше поразена од Huawei P30 Pro и нејзините четири сензори на многу начини … дури и ако ова е сè уште тешко да се признае од некои корисници на S10 +. Никогаш не пречи, Galaxy Note 10+ е ист како неговиот ривал во битката со бројот на цензори. Покрај тоа што е интегриран во S10 +, тој е опремен со сензор „DepthVision“, маркетинг име на ToF (за време на летот). За кој придонес? Само темелен тест ќе го каже тоа.

обрнете внимание на 10 плус камери

Aura Glow верзија на Белешка 10+

Со Note 10+, Samsung се фокусира на видео со многу нови карактеристики. Во програмата, постои AR Doodle, функција да се црта директно со игла во сликата за прегледување на видео. На пример, некој може да нацрта црвен нос на некого, ефектот сè уште се применува во текот на видеото.

Длабочината на контролата на теренот исто така се зголеми. Со Galaxy Note 10+, можеме да го промениме вештачкото Боке колку што е можно побрзо на фотографиите. „Зум во Mic“ го доловува звукот на зголемениот субјект, а „снимачот на екран“ се подобрува. Конечно,Уредувањето на видеото е редизајнирано за да се зголеми употребата на S-Pen. Adobe работи со Samsung за да ја оптимизира Adobe Rush, нејзината апликација за уредување видео видео.

Едно интерфејс е поцелосно од порано

Со оглед на тоа што Galaxy S10 + го инаугурира новиот интерфејс за домашни UI, Белешката 10+ ја означува првата голема еволуција. Постојат нови карактеристики специјално за S-Pen (ќе се вратиме), но не само. Градителот прво ја фокусира работата на опциите за игри со „засилувач на игри“. „Режимот на игра“ со сос од Samsung секако не е нов, но тука се наметнува на АИ да ги обезбеди најдобрите игри со паметни телефони кои бараат ресурси.

Производителите брзо се прилагодуваат на идната технологија и нудат Play Galaxy Link, функција која ви овозможува да пуштите стриминг на Note 10 +. Сепак, тоа не прави голема разлика со S10 + бидејќи оваа опција нема да биде достапна во Франција во моментот на започнувањето на Note 10+.

белешка 9 наспроти нота 10

Белешка 9 наспроти Белешка 10

Други подобрувања ќе го истакнеме подемот на DeX. Оваа година, таа дојде со DeX Desktop, апликација што е компатибилна со Mac. Windows. Покрај леснотијата на пренесување на поголеми датотеки, новиот DeX ја официјализира функцијата за континуитет во начинот на macOS со iPhone. На пример, можете да примате СМС и известувања директно на компјутерот. Не знаеме кога ќе биде достапна оваа одлика.

Стил, се разбира

S-Pen можеби ќе направи најголема разлика помеѓу Galaxy Note и Galaxy S. Откако додаде минатогодишната врска Bluetooth BLE, Samsung додаде откривање на движење на 6 оски. Меѓу највпечатливите нови работи од S-Pen во 2019 година, далечинскиот управувач е несомнено најспектакуларен. На пример, корисниците можат да ја контролираат камерата користејќи гестови (удар за промена на режимите, кругови за зумирање и сл.) До растојание од 50 метри на отворен терен. Блефирање!

обрнете внимание на 10 игла

Конечно, Samsung носи нови карактеристики во својата апликација за белешки со пример „изклинвам за зумирање“, извезува податоци во многу формати и ја подобрува трансформацијата на белешките напишани во текст.

На истата тема

Официјални претставници на Galaxy Note 10 и Note 10+: знајте сè
Првото преземање на Galaxy Note 10 и Note 10+
Galaxy Note 10 vs Galaxy Note 9: 8 разлики
Сè што треба да знаете за Samsung Galaxy Note 10 Samsung