Galaxy S10 Lite и Note 10 Lite се претставени со 6,7 инчен AMOLED екран, батерија од 4.500 mAh и повеќе

Galaxy S10 Lite dan Note 10 Lite disajikan dengan layar AMOLED 6,7 inci, baterai 4,500 mAh dan banyak lagi

Samsung навистина нема тенденција да ја лансира варијантата предводници на „Лајт“. Последен пат кога видовме беше во 2014 година со оваа серија Galaxy S3 и Note 3. Да, технички има Galaxy S10e кој може да се смета како „лајт“, но има спецификации кои се скоро исти како Galaxy S10, така што навистина не смета.

Целосна гласина со споменување на Galaxy S10 и Note 10 Lite веќе некое време. Денес, самиот Самсунг започнете соопштение за печатот детализирање на официјалните спецификации на двата телефони.

Galaxy S10 Lite и Note 10 Lite нудат 6,7 инчен FHD + AMOLED екран со 32 секундарна селфи камера. Двете мобилни телефони се опремени со 4500 mAh батерии. 128 GB меморија и 6 GB или 8 GB RAM меморија и работи на Android 10 во фабриката, што е освежувачки, да кажам најмалку.

Ајде да погледнеме во разликите помеѓу Galaxy S10 Lite и Note 10 Lite Спецификации, карактеристики, дизајн, камера и повеќе во споредба

Спецификации на Galaxy S10 и Note 10 Lite

Главната разлика помеѓу Samsung Galaxy S10 Lite и Galaxy Note 10 Lite лежи во поставките на фотоапаратот. Првиот доаѓа со 48MP главна камера со „Super Steady OIS“, 5MP макро камера и 12MP камера со широк агол.

Конфигурацијата на камерата Galaxy Note 10 Lite, од друга страна, е слична на серијата Galaxy Note 10 со три сензори од 12 MP. Главниот е сензорот f / 1.7 со автоматски фокус со Dual Pixel, додека другите два сензори имаат ултра широк агол и телефото-леќа на врвот.

Освен тоа, двата уреди имаат и различни процесори. Тој Galaxy S10 Lite има 64-битен 7-битен Octa-core процесор, додека Note 10 Lite има „64-битен 10-битен Octa-core процесор“. Овие се Snapdragon 855 и Exynos 9810, соодветно, врз основа на претходни протекувања. Конечно, Galaxy Note 10 Lite доаѓа со S-Pen (дух). Ги има сите стандардни карактеристики на Galaxy Note 10 S-Pen.

Samsung Galaxy S10 Lite и Note 10 Lite ќе бидат објавени на CES 2020 на штандот Samsung. За цената сè уште не се знае, а Samsung веројатно ќе го објави на CES.

Претходните протекувања укажуваат дека двата уреди треба да бидат со цена од 650-700 американски долари. Има смисла, ако се земе предвид дека следниот Galaxy S11 (или Galaxy S20, во зависност од тоа кој ќе го прашате), може да се цени повеќе од 1.000 американски долари.

S10 Lite ќе дојде во призма бело, призма црно-сино, и Note 10 Lite во Aura Glow, Aura Black и Aura Red.