GeForce Now дебитира во Полска пред натпреварот. Проверив дали Nvidia ќе ги посрамоти Стадија, ПС Сега и xCloud

geforce sekarang nvidia streaming game 2

Стриминг игри Nvidia сега се официјално достапни во нашата земја. GeForce Now во Полска е без бета и ја гледаме понудата.

GeForce Now е една од ретките услуги за проследување на облак игра. Ова се одликува со тоа што, за разлика од неговите конкуренти, тој е достапен и кај нас. После неколкугодишно тестирање, Нвидија официјално го стави на располагање, а ние ја научивме цената на претплатата и знаеме кои игри ќе се појават во библиотеката.

Nvidia ви овозможува да водите видео игри не локално на машината на корисникот, туку од страната на серверот. Благодарение на ова, само слики со рамки со рамки во реално време се испраќаат до крајните уреди – како што се десктоп компјутери, лаптопи, таблети, па дури и паметни телефони.

Играњето игри од облак со висококвалитетна графика не бара брз процесор и големи резервни RAM мемории или моќна графичка картичка. Сепак, ништо не е бесплатно – игрите што се движат што работат на страната на серверот се многу оптоварувачки за врските, така што треба да се опремите со многу добар рутер.

Динамичките слики од играта не можат да бидат поддржани, како што е случајот со видео услугите, бидејќи тие треба да одговорат на командите за плеер. Било како икање на рутер или губење на пакетите на патот, предизвикува забавување или прикажување на артефакти – тука се брои милисекунди, а доцнењата не можат целосно да се отстранат.

Со развојот на Интернет, а можеби и заради 5G, водењето игри на локално ниво веројатно ќе биде нешто од минатото. Ако оваа визија за иднината стане реалност, Nvidia ќе биде подготвена благодарение на GeForce Now. Во моментов, играчите можат да користат технологија во тековната верзија – со сите предности и недостатоци.

Што можете да играте како дел од услугата GeForce Now?

Nvidia одлучи дека нема да ја продаде самата игра, а како дел од GeForce Now можете да ги извршите претходно избраните титули купени од играчите на Steam and Origin, Uplay и Epic. Благодарение на ова, не треба да се збогувате со вашата библиотека и можете да ловите за промоции каде и да сте претходно.

Geforce сега е игра на стриминг Nvidia 3

Nvidia известува дека GeForce Now е дизајниран за „стотици“ игри што се веднаш достапни за сите, а илјадници други можат да бидат лансирани во форма наречена едносекторска инсталација. Може да сметате на фактот дека списокот со поддржани наслови ќе продолжи да расте – повеќе што се додаваат секоја недела.

GeForce Now – поддржана платформа

GeForce Now со часови може да се третира како изнајмен компјутер, кој може да работи игри и да испраќа само слики до нашите уреди. Машините со системи поддржани од страната на клиентот се Windows и macOS и Android уреди како Nvidia Shield кои можат да бидат поврзани на ТВ.

За жал, тоа не е на списокот на уреди што Apple ги поддржува. Штета, затоа што навистина сакам да купам претплата, ако можам лесно да водам игри со GeForce Now на Apple TV и мобилни уреди. Ако сакам да играм на компјутерски монитор, тогаш … јас сепак ќе користам гејмерски компјутер.

Geforce сега е игра на стриминг Nvidia 8

Колку чини GeForce Now?

Во основната верзија, GeForce Now е достапен бесплатно, иако сесиите со игри можат да траат најмногу до еден час. Дополнителните претплати се со цена од 25 PLN месечно, овозможувајќи ви да играте неограничено, а во насловите што ги извршувате, можете да вклучите Реј трасирање. Периодот на бесплатен пробен период е 3 месеци.

Играчите кои плаќаат за претплати, исто така, добиваат приоритет во пристапот до серверот – и ова може брзо да испадне дека е многу важно, затоа што Nvidia сега може да работи 600,000 истовремено. игри Вие не треба да бидете запознаени со овој ценовник, бидејќи 25 PLN за пристап до услуги е промотивна цена.

GeForce Now и потрошувачка на податоци.

Стриминг видео игри со резолуција од 1080p и 60 фрејмови во секунда не само што ги оптоварува врските и е чувствителен на мешање, туку има и голема желба за трансфер. За среќа, GeForce Now ви дозволува да изберете една од неколкуте опции во поставките:

  GPS е балансиран, 1080p и 60, околу 10 GB на час – Комплетна употреба на достапен опсег за широк опсег за да се добие најдобриот квалитет на слика и игра;
  Заштеда на податоци, 720p и 60 FPS, околу 4 GB на час – минимизирање на количината на користени податоци при репродукција, додека се обезбеди добар квалитет на слика и игра;
  конкурентни, 20p и 120 FPS, околу 6 GB на час– Оптимизирајте ги поставките за стриминг за да се обезбеди најниска можна латентност во текот на играта;
  обичај – Можете слободно да изберете ширина на опсег (до 50 Mbps), резолуција (максимална 1080p), стапка на освежување (30 или 60 FPS) и да дозволите прилагодување ако мрежните услови се лоши и вертикална синхронизација.

Јас ќе додадам дека на мојот MacBook, со гигабајт врска и Wi-Fi врска со рутерот UPC Connect Box, играта може да започне, но играта не е можна. За возврат, условите за поврзување компјутер со рутер со кабел ги нема, па жалам што GeForce Now ја нема апликацијата Apple TV.

Geforce сега е игра на стриминг Nvidia 5

И како услугите на Нивдија се споредуваат со конкуренцијата?

Со оглед на фактот дека другите поголеми услуги за проследување игри не се официјално присутни во Полска, Nvidia во основа е неспоредлива во нашата земја. Но, во светот, GeForce Now се натпреварува со неколку други услуги за лансирање cloud игри, вклучувајќи:

  PlayStation сега – услуги за fansубителите на игри на Sony кои можат да изведуваат избрани продукции како дел од претплатата со рамен курс, вклучително и многу игри од PlayStation 3 на PlayStation 4 и на компјутери;
  Google Stadia – услугата на компанијата Mountain View изгледа како ужасен сообраќаен метеж, затоа што ја комбинира потребата да се плати за претплата со потребата да се плати за дополнителни титули, а истиот е прекинат со разни технички проблеми;
  Мајкрософт xCloud – бета решение што ви овозможува да ги извршувате сите дигитални игри поставени за сметките на Microsoft на скоро сите уреди во иднина, а трошоците ќе бидат вклучени во вашата претплата за Xbox Game Pass.

Како и обично, Sony и Microsoft дејствуваа сами и се фокусираа на производство на конзоли и ексклузивни игри. GeForce Now е услуга базирана на компјутер и како такво играње во иста лига како Google Stadia е достапна веќе неколку месеци. Во однос на наддавањето, Нвидија денес дебитираше, но ги победи своите конкуренти.

Како дел од услугите на Гугл, треба повторно да купите игри на друга платформа, и покрај тоа што Стадија обезбедува поддршка за резолуција од 4K, тоа е … само теоретски. Nvidia обезбедува 1080p на 60 FPS, што – со оглед на нашите ограничени врски – е доволно за повеќето луѓе.