Gigabyte го стартува кривиниот монитор Aorus CV27Q со стапка на освежување од 165 Hz

Gigabyte го стартува кривиниот монитор Aorus CV27Q со стапка на освежување од 165 Hz

А Гигабајт го најавија почетокот на продажба на монитори на закривени игри Аорус CV27Q 27 инчи Монитор Ова е засновано на 8-битна ВА матрица со свиок радиус од 1500R, резолуција од 2560 x 1440 пиксели, стапка на освежување од 165 Hz и време на одговор од 1 ms (MPRT).

Производителот наведува дека DCI-P3 90% покриеност на боја во боја, осветленост 400 cd / m², статички контраст: 3000: 1 и хоризонтален / вертикален агол на гледање 178 ° / 178 °. Покрај тоа, овој модел ја поддржува технологијата за синхронизација на AMD FreeSync 2 додека ги исполнува критериумите што се компатибилни со G-Sync.

Мониторите за напојување вклучуваат технологија „Еквилајзер“ 2.0, што ја подобрува видливоста на темните области на сликата. Исто така беа имплементирани стимулатор за цел, Активно откажување на шум (ANC) 2.0, GameAssist, Aorus Dashboard и OSD Sidekick.

Надворешниот интерфејс е претставен со две порти HDMI 2.0, една порта DisplayPort 1.2 и две порти за USB 3.0 (со поддршка за брзо полнење за мобилни уреди). На задната површина, има LED елемент за позадинско осветлување со можност за синхронизација или избор на девет светлосни ефекти.

Цена и достапност

Аорус CV27Q е продаден. Овој монитор препорачува надомест од 460 долари.

Мора да прочитате исто така!

Optix MPG341CQRV е нов закривен монитор на MSI UWQHD

Alienware го најавува AW5520QF мониторот: OLED 4K 55 инчи