Gigaset GX290: Паметен телефон со 6.200 mAh & IP68 за 299 евра

Gigaset GX290: Ruggedized Smartphone mit 6.200 mAh & IP68 für 299 Euro
Слика: Гигасет

GX290 е првиот солиден смартфон со алиас на Gigaset, кој има голема батерија од 6.200 mAh, сертификација IP68, NFC, двојна камера, Octa Core процесор, Face ID и сензор за отпечатоци. Цената е 299 евра.

Цврсто дизајнираниот случај прикажува IPS екран на коефициент на однос на Notch 19,5: 9 инчи 7,1 инчи со резолуција од 1.560 × 720 пиксели и осветленост и контраст на 580 cd / m² типичен за Gigaset. Достигна 1000: 1. Значи, сепак мора да се прочита дури и на директна сончева светлина. Ова е заштитено со Gorilla Glass 3. Густината на пикселите е 283 ppi. Батеријата од 6.200 mAh исто така може да се полни безжично со брзо безжично полнење до 15 вати – целосното полнење ќе трае околу 3 часа. Gigaset ветува 550 часа време на подготвеност со две SIM картички и време за разговор до 24 часа на мрежи 3G / 4G. Репродукцијата на видео мора да биде 12 часа, музичката репродукција до 100 часа. Исто така преку USB-C портата, GX290 поддржува брзо полнење со 18 вати, но може да наплати и други поврзани USB-уреди.

Gigaset GX290
Gigaset GX290
Gigaset GX290

Gigaset GX290 (Слика: Gigaset)

32 GB меморија, 3 GB RAM меморија, microSD и Android 9.0

Бидејќи Gigaset SoC се потпира на GX290 на MediaTek Helio P23 MT6763 со осум јадра, кој часовник до 2,0 GHz и покрај LTE Cat-6 ги поддржува и VoLTE и VoWiFi. 32 GB внатрешна меморија, 3 GB RAM меморија. Внатрешната меморија може да се прошири преку microSD картичка. Бидејќи оперативниот систем Gigaset се потпира на Android 9.0 Pie. Покрај A-GPS, GX290 го поддржува и глобалниот сателитски навигациски систем Глонас. Двојната главна камера користи сензор од Sony 13-мегапиксели IMX214 со сензор за сензор за длабочина од 2 мегапиксели, издвоен за да обезбеди ефект на фото-бок. Како еден од ретките паметни телефони денес, GX290 исто така нуди класично FM радио и 3,5 милиметарски приклучок за слушалки. Bluetooth се нуди според стандардот 5.0, меѓутоа, WLAN е само по 802.11 a / b / g / n со 2,4 и 5 GHz – Wi-Fi ac нема GX290.

Gigaset GX290 Gigaset GX290 (Слика: Gigaset)

Метална рамка за борбена тежина од 279 грама

GX290 доаѓа со тежина од 279 грама, што доаѓа преку двокомпонентна куќа за обликување со инјектирање TPU со зајакнувачка метална рамка. GX290 мери 162,4 × 79 × 15,3 mm. Со IP68 сертификација, таа обезбедува заштита од вода (трајно потопување) и прашина (анти-прашина). Сензорот за отпечатоци седи на задниот дел од паметниот телефон и нуди, на пример, со движење на страниците на екранот повеќе функции, така што со сигурен зафат дури и со една рака е можно. Предната камера од 8 MP исто така поддржува препознавање на лице за отклучување на GX290.

Gigaset GX290 е достапен од септември во Titanium Grey со портокалова лента на грбот за 299 евра (RRP).